Lékaři: Součková musí pryč

  • 21
Lékařská komora upevnila dynamit pod křeslo ministryně zdravotnictví Marie Součkové. Je neschopná a musí odejít, shodlo se o víkendu představenstvo komory. "Máme dojem, že není schopna zvládnout finanční krizi ve zdravotnictví," potvrdil pro iDNES prezident komory David Rath.

Podle Ratha se Součková ani nesnaží situaci řešit.

"Jde o největší krizi v novodobé historii českého zdravotnictví. Paní ministryně ale v posledních měsících dělá takové kroky, které ji spíše ještě prohloubí," říká šéf lékařské komory.

Součková přišla s tím, že kvůli úsporám zruší polovinu nemocnic a část lůžek přemění na doléčovací péči.

"Paní ministryni nedochází, že je doléčovací péče dražší než samotný zákrok. Její transformace by tak vlastně přinesla opačný efekt," tvrdí Rath.

Ministryně chce rušit i některé soukromé ambulantní lékaře. Slibuje si od toho nižší platby od pojišťoven. "Úřednické rušení něčeho soukromého mi přijde jak z 50. let," říká Rath.

Soukromé ambulance navíc podle něj ve zdravotnictví představují minimum financí. "Ušetří se maximálně pár korun a u praktických lékařů budou ještě větší fronty."

Nelíbí se mu ani Součkové návrh, že by si nemocnice podle daných tabulek nechaly platit diagnostiku pacientů. "Každá nemocncie provádí diagnózy jinak. Záleží na jejich velikosti i na podmínkách, ve kterých pracují," tvrdí Rath.

Součková chce platby pro pojišťovny zvýšit
V srpnu Rath upozorňoval na problémy, jež vznikají lékařským praxím z toho, že jim pojišťovny neplatí včas.

Špidla pak jednal se Součkovou, jak pomoci bývalým okresním nemocnicím a pojišťovnám k penězům.

Ministryně připravila pro vládu návrh řešení: počítá s odkupem části pohledávek pojišťoven, které mají u neplatičů pojistného, a chce uhradit i část dluhu bývalých okresních nemocnic.

Dnes kabinet projedná její návrh na valorizaci plateb pojistného za státní pojištěnce.

Nyní platí za děti a důchodce 467 korun měsíčně. Valorizací o 7,5 procenta by platba stoupla na 502 korun. Pojišťovny by dostaly téměř 2,5 miliardy navíc. Stejnou částku dluží zdravotním zařízením.

Součkové nevěří praktičtí ani zubní lékaři
Ani šéf Koalice ambulantních lékařů už Součkové nevěří. "Máme vážnou obavu, že paní ministryni přerůstají problémy přes hlavu," řekl ČTK.

O ztrátě komunikační důvěry hovoří i Česká stomatologická komora, silné znepokojení vyjadřuje také Koalice ambulantních lékařů, která se však teprve na případných "sebezáchovných" krocích dohodne.

Rath se sejde se Špidlou
Kvůli problémům ve zdravotnictví se Rath v úterý 21. října sejde s premiérem Vladimírem Špidlou. Už o víkendu vyzvalo představenstvo komory vyzvalo premiéra dopisem, aby Součkovou bezodkladně odvolal.

"Představenstvo bylo jednohlasně pro odvolání ministryně. Já se představenstvu zodpovídám, takže na jednání půjdu s jednoznačným požadavkem: odvolat ministryni Součkovou," říká Rath.

Rath proti ministryni Součkové vystoupil takto ostře poprvé. V listopadu se bude konat sjezd komory, na němž se mělo jednat i o Rathově setrvání v jejím čele.

David Rath předsedá komoře od roku 1995, kdy ji spoluzakládal, v roce 2002 byl zvolen prezidentem na čtyři roky.

Rath: O mne nejde
Rath na dotaz, zda by přijal nabídku stát se ministrem, řekl, že to není na pořadu dne. "V žádném případě nechceme odvolání paní ministryně proto, že bychom měli nějakou konkrétní osobu, kterou bychom prosazovali na její místo."

Podle něj je volba věcí premiéra a komora mu řekne názor na jeho kandidáty, pokud o to bude premiér stát.

Součková může následovat Davida
Komora pod Ráthovým vedením uspěla s požadavkem na odvolání ministra už jednou.

"V roce 1999 jsme premiéra Zemana vyzvali, aby odvolal ministra Davida. Asi po dvou měsících jsme uspěli," říká Rath.

Tehdy byla ovšem na straně komory i veřejnost. Petici na odvolání Davida podepisovali dokonce i umělci.

Rath si na tehdejšího ministra zdravotnictví stěžoval poprvé už v květnu 1999, ministr odešel po nátlaku veřejnosti i médií až v prosinci.

Součková i David brojili proti Diagu
Součkovou s Davidem spojuje kromě nátlaku komory na odchod i další kauza - Diag Human.

Ivan David se s firmou, která od státu žádá stamiliony za poškození dobrého jména, odmítl vyrovnat mimosoudně.

Firma žádala po státu vyplacení 50 milionů korun a část akcií české továrny na krevní plazmu Sevak. Stát se měl zavázat, že bude podporovat kulturní a humanitární akce dle výběru Diagu.

Třeba na zámku Bechyně, jenž nepatří nikomu jinému než šéfovi Diag Humanu Josefu Šťávovi. - více zde

David tehdy mimosoudní vyrovnání odmítl, jeho nástupce Bohumil Fišer už však byl shovívavější. Fišerův náměstek Michal Pohanka v srpnu roku 2000 nabídl Diagu smír.

Tím de facto uznal, že stát způsobil firmě škodu. Stát pak měl Digu vyplatit celkem 327 milionů.

Do kauzy Human Diag se poté pustila i ministryně Součková. Žádala odtajnění smluv mezi státem  a firmou. Soud však žádost v rozsudku zamítl. - více zde

David: Spíš je zatím Rath
"Kauzu Diag Human jsem si tehdy se svým odchodem nespojoval," řekl iDNES Ivan David.

"Možná jsem byl tehdy naivní, ale spíš si myslím, že je za tím něco jiného," říká.

"David Rath musí za měsíc na sjezdu obhájit finanční skandál v komoře. Potřebuje ukázat, že má velký vliv a dokáže odvolávat ministry," dodal Ivan David.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video