Ministr zahraničí Sergej Lavrov

Ministr zahraničí Sergej Lavrov | foto: Reuters

Lavrov: Dohoda o odzbrojení nebude, pokud budou USA trvat na radaru

  • 28
V Moskvě dnes skončilo první kolo rusko-amerických rozhovorů o nové dohodě, která má snížit počty nukleárních zbraní obou zemí. Podle ruského diplomata byly "úspěšné a konstruktivní". Ruský ministr Sergej Lavrov nicméně podmínil další pokrok v jednání zrušením plánu Washingtonu na stavbu protiraketového štítu ve střední Evropě.

Lavrov zdůraznil, že při jednání se musí vzít v úvahu plány Američanů na umístění radaru v Česku a deseti raket v Polsku. Jinak Spojené státy a Rusko podle něj nemohou dospět k dohodě.

"Základním principem jakékoli dohody musí být myšlenka stejné bezpečnosti. Té v žádném případě nelze dosáhnout, pokud by nebyla do jednání zahrnuta situace v protiraketové obraně. Pak jsou to další aspekty, jako možnost rozmístění zbraní ve vesmíru a vývoj bojových hlavic s nejadernou náplní," řekl Lavrov podle Interfaxu. "Doufám, že všechny tyto faktory budou náležitě zohledněny," zdůraznil.

Nová smlouva má nahradit dohodu START 1 z roku 1991, která vyprší v prosinci. Na jednání se domluvil v Londýně před summitem G20 americký prezident Barack Obama s ruskou hlavou státu Dmitrijem Medveděvem.

První kolo rozhovorů, které se konalo v Moskvě za zavřenými dveřmi, označil nejmenovaný ruský diplomat za "úspěšné a konstruktivní". Už včera ale přílišné nadšení tlumili analytici, podle nichž se Moskva a Washington rozcházejí v klíčových otázkách. Jejich zástupce čeká další kolo rozhovorů 1. až 3. června, jednat budou tentokrát v Ženevě. - přečtěte si Experti Ruska a USA jednají o omezení jaderných zbraní

Rusko sice tvrdí, že novou dohodu chce, ale Lavrovovo stanovisko naznačuje, že Moskva zaujala tvrdou pozici. Ta podle agentury AP může zabránit dosažení pokroku.

"Pokud Američané nadále budou trvat na svém právu mít protiraketový štít (v Evropě), odzbrojování ve strategických zbraních se značně protáhne nebo úplně zastaví," řekl v úterý v ruské televizi předseda zahraničněpolitického výboru ruské dumy Konstantin Kosačov.

Vše o americkém radaru v Česku

S plánem na vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě přišla bývalá americká administrativa George Bushe. Potřebu jeho vybudování zdůvodňovala potřebou ochrany před zeměmi, jako je například Írán. Rusko se proti záměru George Bushe stavělo od samého začátku.

Moskva tvrdí, že štít by poskytl Spojeným státům kapacitu takzvaného prvního úderu, porušil by strategickou rovnováhu, a ohrozil tak ruskou bezpečnost. Prezident Barack Obama je od začátku s budováním štítu zdrženlivější a projevil ochotu o štítu diskutovat.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video