V Ostravě funguje nový ozařovací přístroj, který ulehčí boj proti rakovině.

V Ostravě funguje nový ozařovací přístroj, který ulehčí boj proti rakovině. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kybernůž nebude jen pro cizince. VZP se dohodla s nemocnicí

  • 23
Všeobecná zdravotní pojišťovna se dohodla s ostravskou fakultní nemocnicí na tom, že bude platit léčbu pacientů s rakovinou na unikátním ozařovacím přístroji - kybernetickém noži. "Za jedno ozáření dostane nemocnice 27 tisíc korun," řekl mluvčí VZP Jiří Rod.

Dosud pojišťovna nabízela nemocnici pouze 8 tisíc za jedno ozáření, což byla podle zdravotníků likvidační cena.

"Za tuto cenu nemůžeme pacienty kybernožem léčit," upozornil v minulých dnech přednosta ostravské onkologické kliniky David Feltl. Varoval, že pokud se nemocnice nedohodne s tuzemskými pojišťovnami, bude se muset zaměřit na léčbu cizinců. - (o problému čtěte zde)

Nemocnice tím vyvolala velký rozruch, který přiměl menší zdravotní pojišťovny k ujištění, že léčbu svým klientům zaplatí. Situaci nakonec přehodnotila i největší pojišťovna.

"S navrženou částkou jsme spokojeni a máme velkou radost, že se VZP takto zachovala," komentoval dohodu uzavřenou dnes odpoledne David Feltl.

Ten byl nervózní z toho, že dosud nebylo jasné, kdo zaplatí léčbu prvních šesti pacientů, kteří se podrobují ozáření tento týden. Nevěděl ani, zda bude moci příští týden přijmout další naplánované pacienty.

"Za daných okolností se nám všem velmi ulevilo, pojedeme dál podle plánu a příští týden přijmeme všechny pacienty v dohodnutých termínech. Opět jich bude nejméně šest, " dodal potěšený Feltl.

VZP: Neustoupili jsme mediálnímu tlaku

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod upozornil, že zvýšení vyplácené částky nesouvisí s předešlým medializováním celé kauzy. "Jedná se o oboustrannou dohodu či chcete-li kompromis, který mohl vzniknout na základě toho, že ostravská nemocnice přehodnotila původní údaje," vysvětlil Rod.

"Na základě zkušeností ze zkušebního provozu přehodnotila ostravská fakultní nemocnice data, která nám předtím poskytla. Nyní nám předala upravené údaje, na jejichž základě jsme přepočetli výši úhrad na cyberknife – za jedno ozáření vychází nyní cca 27 tisíc korun," uvedl mluvčí.

"Další významné náklady budou za materiál, zhruba 50 tisíc na jednoho pacienta. Počet ozáření bude záležet na medicínské indikaci a nebude v žádném případě nějak omezen či limitován," doplnil mluvčí VZP.

Ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček potvrdil, že šlo o vzájemný kompromis obou stran. "My jsme samozřejmě předložili pojišťovně včas mnoho podkladů, ale neznáme přesně vzoreček, který VZP používá k výpočtu úhrady. Při dalším jednání nám vyjasnili, které údaje je nutné upřesnit a změnit tak, aby vyšla suma nezbytná pro fungování přístroje," vysvětlil.

Přednosta onkologické kliniky David Feltl dodal, že v jiných částkách než v sumě za jedno ozáření od začátku rozpor nebyl. Nemocnice dostane kromě zmíněných 27 tisíc korun za jedno ozáření například i 9 tisíc korun za takzvané plánování, což je velmi důležitá součást onkologické léčby, nebo až 50 000 korun za materiál.

"Pojišťovna nám sice zaplatí až 50 tisíc korun za materiál, ale nejde tu o zisk nemocnice, jen o proplacení faktur. Stejnou sumu my totiž zaplatíme za nákup takzvaných zlatých zrn, která jsou nutná k léčbě prostaty, slinivky či jater, a další materiál, například masky, kterými ozařovaným pacientům fixujeme hlavu," vysvětlil Feltl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video