Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Vodka, alkohol | foto: Profimedia.cz

Kvůli drogám a pití se loni léčilo 41 tisíc Čechů, přibylo dětí i důchodců

  • 42
Se závislostí na drogách a alkoholu se loni v Česku ambulantně léčilo 41 419 lidí, z toho 67 procent mužů. Oproti roku předchozímu je to o tři procenta méně. Ubylo lidí zneužívajících alkohol, závislých na drogách bylo v ambulantní léčbě zhruba stejně. Přibylo léčících se dětí.

U všech sledovaných drog včetně alkoholu převažovali muži, tvořili 66 procent, výjimkou byly léky na uklidnění a spánek, kde s 63 procenty převažovaly ženy.

V ambulancích a poradnách se loni léčilo 27 717 mužů a 13 702 žen, podíl dětí do 15 let stoupl proti předchozímu roku na dvojnásobek - z 0,1 na 0,2 procenta, z 31 na 61 chlapců a z 20 na 31 dívek.

Kvůli zneužívání alkoholu se loni léčilo přes 58 procent pacientů, celkem 24 206, od 15 do 19 let to byla z tohoto objemu necelá dvě procenta (410), dětí do 15 let bylo 13. Nejvíce lidí se kvůli alkoholu léčilo v přepočtu na 10 tisíc obyvatel ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, kde bylo 38 alkoholiků, nejméně v krajích Jihočeském a Karlovarském, kde byla čísla nesrovnatelně příznivější - 6,8 a 7,6 léčeného na 10 tisíc lidí.

Děti experimentují a kombinují drogy

Mezi uživateli nelegálních drog zaznamenali statistici nárůst u dětí do 15 let, u marihuany z předloňských 20 na loňských 40 dětí.

Stouply také počty dětí, které si aplikují drogu injekčně - u opiátů (heroin) z jednoho v roce 2008 na čtyři loni, u ostatních (pervitin, extáze a některé léky) ze tří na 12. Vzrostly počty dětí kombinujících drogy, nejčastěji "trávu" s alkoholem - ze čtyř v roce 2008 na 14 loni (čtěte také Děti experimentují s "drogou chudých").

Celkově mezi uživateli nelegálních drog bylo nejvíc těch, kdo zneužívají opiáty, 28 procent, z nich 65 procent bralo heroin. Oproti roku předchozímu stoupl počet lidí závislých na opiátech o pět procent, v případě heroinu o dvě procenta. Pervitin, extázi nebo léky bralo loni 23 procent pacientů.

Největší nárůst mezi oběma roky zaznamenali statistici u kombinací drog, o 23 procent, tedy o 582 pacientů. U léků na uklidnění a spaní to bylo o sedm procent víc, tedy o 148 pacientů. Po prudkém nárůstu léčených zneužívajících kokain v roce 2008 nastal loni pokles ze 73 na 36.

Drogově závislí stárnou, píchají si i senioři

Se stárnutím drogové populace se "přesunuli" injekční uživatelé do vyšších věkových skupin. Počty léčených pacientů nad 65 let stouply téměř dvojnásobně, ze 75 v roce 2008 na 145 loni.

Substituční léčbu, kdy závislý dostává legální náhražku drogy, poskytuje 34 zařízení, například i osm věznic a vojenská nemocnice.

TRENDY V DROGÁCH

Při interpretaci meziročních statistik je třeba opatrnosti, protože procentuální ukazatele mluvící o léčených lidech jsou zkreslující. Důležitější jsou dlouhodobé trendy závislosti Českých pacientů.
"Z našeho pohledu je drogová situace relativně stabilní. Přibývají nové drogy a nové zkušenosti s nimi. Nejrozšířenější drogou je stále marihuana, přibývá lidí závislých na kokainu, většinou však nechtějí projít žádnou statistikou. Podle našich zkušeností rovněž stárne heroinová populace," uvedl vedoucí psycholog a supervizor nadace Drop In Ivan Douda.
Dodal, že mladá populace více experimentuje s přírodními drogami a nebojí se přiznat užívání marihuany. "Vůči marihuaně se mladí nestydí, dokonce ani politici se nebojí přiznat, že marihuanu užili. Společnost ji narozdíl od jiných drog tolik neodsuzuje," dodal Douda.
Potvrdil, že ženy dohánějí muže se závislostí na alkoholu a dávají přednost legálním lékům, lékům na uklidnění a spaní. "Ženy jsou ve stavu k alkoholu křehčí, nejspíše dorůstá nová generace, ve které budou mít ženy větší problémy s alkoholem," míní expert. Alkohol dnes pije spousta lidí kvůli aktuálnímu problému, nebo dlouhodobém nastavení osobnosti, takzvané subdepresi, kdy se nevědomě pokouší o samoléčbu. Toto je častější u žen.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video