Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stranické kasy jsou přehlednější, boj s korupcí vázne, hodnotí zpráva Česko

  • 3
Česká republika výrazně pokročila, pokud jde o dosažení transparentnosti financování politických stran. K tomuto závěru dospěla protikorupční skupina Rady Evropy GRECO, podle níž Praha splnila devět ze třinácti doporučení. Za znepokojující naopak považuje nedostatek vývoje v oblasti úplatkářství ve veřejném sektoru.

Skupina, která vývoj v Česku průběžně hodnotí, ocenila v nejnovější zprávě, že „po dlouhém procesu byl s významnou prodlevou přijat balíček novel zákona o sdružování v politických stranách a politických hnutích a několika volebních zákonů“, jež potírá některé nešvary provázející předvolební kampaně (příklady těchto podpásovek najdete zde).

„Toto představuje významný úspěch, který směřuje k větší transparentnosti v oblasti financování politických stran v České republice,“ konstatuje GRECO s tím, že bankovní účty stran skýtají více informací a příjmy, výdaje i úvěry lze snadněji dohledat. Zajištěn byl jednodušší přístup veřejnosti k výročním finančním zprávám stran a hnutí pomocí včasného zveřejnění na internetu. Totéž se vztahuje na financování volebních kampaní (kompletní zprávu v češtině najdete zde).

„Vytvoření úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je dalším významným pozitivním krokem, který bude muset být znovu zhodnocen v okamžiku plné funkčnosti tohoto úřadu, a to pokud jde o jeho skutečnou nezávislost a efektivnost, které z velké části závisí na jeho zdrojích a prostředcích a také na jeho pravomoci ukládat sankce,“ podotýká GRECO.

Skupina však znovu vyzývá české orgány k zaměření se na dvě zbývající oblasti, tedy na potřebu vyjasnit, že všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru spadají pod definici úplatkářství a nepřímého úplatkářství podle ustanovení trestního zákoníku. GRECO rovněž žádá Prahu, aby urychlila proces podpisu a ratifikace dodatkového protokolu k trestněprávní úmluvě o korupci. Ratifikace je podle českých úřadů stále ve fázi přípravy.

GRECO v závěru dokumentu shrnuje, že „současná úroveň plnění doporučení již není ‚globálně neuspokojivá‘“ (o zprávě z roku 2015 jsme psali zde), a vyzývá Českou republiku, aby do konce září předložila novou zprávu o plnění zbývajících doporučení.

Podle zástupce platformy Rekonstrukce státu Nikoly Hořejše představují nová pravidla financování volebních kampaní v Česku skutečný pokrok. „Ale již nyní se kontrolu politici snaží všemožně podkopat,“ řekl Hořejš. Jako příklad uvedl nově zřízený úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který podle Hořejše obsazují i nekompetentní spojenci politiků.

Protikorupční skupina GRECO sdružuje kolem padesáti států. Zřídila ji Rada Evropy v roce 1999 za účelem monitorování států v oblasti dodržování antikorupčních standardů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video