Volby v Praze. (15. října 2010)

Volby v Praze. (15. října 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Kolik lidí špatně křížkovalo, nikdo neví. Napoví to až statistický model

  • 110
Složité křížkování v komunálních volbách trápilo voliče i komisaře, kteří hlasy sčítali. Kolik lidí se spletlo, není možné zjistit. Statistický úřad sice odhadne množství neplatných hlasů, ani to ale o počtu zmatených voličů nic neřekne. Každý měl totiž v komunálních volbách několik hlasů podle velikosti své obce.

Vyplnění volebního lístku v komunálkách je to nejsložitější, co může českého voliče potkat, shodli se statistikové i politici (o složitém systému čtěte v rozhovoru s pracovníkem ČSÚ).

Kolik lidí přesně se spletlo a kolik hlasů ve volbách kvůli jejich nepřesné ruce propadlo, se ale nikdy nedozvíme. Statistika zná odpověď na spoustu jevů, ale tento mezi ně nepatří.

"V průběhu zpracování neplatné hlasy neřešíme, okrskové komise nám taková čísla neposílají," řekl iDNES.cz Pavel Kuklík, vedoucí oddělení zpracování výsledků voleb Českého statistického úřadu (ČSÚ).

komunální volby 2010

Počet voličů: 8 408 941
Platné hlasy: 90 242 385
Volební účast: 48,5 %

Zvolený počet zastupitelů 62 178
Počet zastupitelstev
6 367

Počet okrsků
14 765
Vydané obálky
4 078 052
Odevzdané obálky
4 071 515 ks

Zdroj: Volby.cz

Centrálně okrskové komise i ČSÚ zpracovávají pouze počet vydaných a odevzdaných úředních obálek a počet platných hlasů. Jiné povinnosti okrskovým komisím a statistikům zákon neukládá.

Počet popletů by bylo možné zjistit podle počtu hlasovacích lístků, na nichž byly neplatné hlasy. Jenže toto číslo se do zápisu o volbách nevykazuje. Volební lístky s neplatnými hlasy okrsková komise sice vloží do samostatné obálky, zapečetí ji, statistikům ji ale nepředává a data se centrálně nezpracovávají. Obálka skončí na obecních nebo městských úřadech.

Odhad neplatných voleb napoví statistický model

ČSÚ se přesto neplatnými hlasy po volbách zabývá. Pro interní potřeby a pro státní volební komisi je dopočítává zpětně. Není to přesné číslo, ale jen odhad. Je dopočítán z teoretického maxima možných hlasů, které mohli voliči v celém Česku uplatnit. Od maxima se pak odečítají ve volbách evidované platné hlasy.

"Do měsíce budeme mít model, v němž budeme teoreticky předpokládat, že voliči uplatnili všechny hlasy, které měli k dispozici v celé České republice, z nich budeme odvozovat neplatné hlasy," dodal Kuklík.

Ani z modelu ale počet popletů nebude zřejmý. Každý volič totiž má v komunálních volbách hned několik hlasů. Například v Praze mohl uplatnit při volbě do magistrátního zastupitelstva devět hlasů, tedy devětkrát křížkovat. V Lednici na jižní Moravě to mohlo být i 15 křížků, protože tamější zastupitelstvo má 15 členů.

Narozdíl od komunálních voleb v těch senátních má každý volič pouze jeden hlas, takže počet neplatných hlasů je zároveň počtem voličů-popletů. Při letošní volbě třetiny Senátu se spletlo téměř 66 tisíc lidí, tedy 5,43 procenta ze všech voličů. "To je méně než v minulých volbách. V roce 2008 to bylo 6,14 procenta, v roce 2006 6,72 procenta," dodal Kuklík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video