Muž prochází kolem auta, které bylo zničeno při leteckém úderu v Sanaa (21....

Muž prochází kolem auta, které bylo zničeno při leteckém úderu v Sanaa (21. dubna 2015). | foto: Reuters

Saúdové bombardují Jemen kazetovou municí, tvrdí nezisková organizace

  • 121
Koalice vedená Saúdskou Arábií použila při náletech na šíitské vzbouřence v Jemenu zakázanou kazetovou munici, zkritizovala vzdušné údery spojenců mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Munici podle ní dodaly USA. Svá obvinění organizace opírá o satelitní záběry a další důkazy.

Sunnitská koalice v čele se Saúdskou Arábií sice oficiálně koncem dubna oznámila, že ukončila dosavadní nálety na pozice šíitských povstalců (více o tom zde), ve skutečnosti však ve vzdušných úderech nadále pokračuje jako součást protiteroristické operace.

Vývoj v Jemenu

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) koalici v neděli obvinila, že v uplynulých týdnech proti rebelům nasadila také zakázanou kazetovou munici. Fotografie, video a další materiály podle organizace ukazují, že od poloviny dubna dopadala nedaleko obydlených oblastí minimálně v provincii Saada. 

„Tyto zbraně by neměly být nikdy použity, za žádných okolností,“ zdůraznil představitel HRW Steve Goose.

Kazetová munice mnohdy nevybuchuje ihned, může explodovat až za několik let. Nejvíce na ni doplácí civilní obyvatelstvo. Nasazení kazetové munice v bojích zakazuje mezinárodní dohoda z roku 2008. Saúdská Arábie, stejně jako Spojené státy nebo Jemen se k však tomuto ujednání nepřipojily. 

Organizace viní z dodávek USA

Human Rights Watch z dodávek kazetové munice sunnitské koalici v čele se Saúdskou Arábií viní právě USA. Spojené státy se v uplynulých týdnech skutečně zapojily do operace zbrojními dodávkami (podrobnosti najdete zde). Na nařčení z vyzbrojování kazetovou municí však Washington zatím oficiálně nijak nereagoval.

Rozsáhlé nepokoje zmítají Jemenem od loňského podzimu. Tehdy šíité z kmene Hútíů, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat území. V zemi bylo podle OSN v uplynulých týdnech zabito více než 1 200 lidí a z domovů jich bylo vyhnáno dalších 300 tisíc.

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda spolu se svými sunnitskými spojenci z podpory rebelů viní šíitský režim v Íránu. Teherán údajně poskytuje Hútíům finanční i materiální podporu v podobě zbraní či výcviku bojovníků.

Kromě hlavního města Sanaa obsadili povstalci také několik dalších strategických měst a hrozilo rovněž, že by mohli při dalším postupu získat pod kontrolu oblast průlivu Báb al-Mandab mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. 

Saúdská Arábie v reakci na postup vzbouřenců zahájila koncem března nálety na jejich pozice. Na operaci vedené Rijádem se podílí státy Arabského poloostrova -Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Katar a Kuvajt - i další muslimské země jako Egypt, Jordánsko, Maroko nebo Súdán.

V neděli mluvčí vzbouřenců prohlásil, že do strategického přístavu Aden dorazily také saúdské pozemní jednotky. S odkazem na list napojený na místní povstalce o tom informovala agentura Reuters. Vedení koaličních vojsk však zahájení pozemní operace popřelo a později sám mluvčí připustil, že se jedná o jemenské vojáky. 

Mapa Jemenu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video