Prezident Václav Klaus.

Prezident Václav Klaus. | foto: Radek Miča, MAFRA

Klaus: Ústavní soud rozdělil Čechy na dvě kategorie - soudce a ty ostatní

  • 1187
Ústavní soud svým rozhodnutím o protiústavnosti snížení platů soudců rozdělil české občany na dvě kategorie - soudce a ty ostatní. Tak okomentoval verdikt ÚS prezident Václav Klaus. Prezident si prý nedovede představit obhajobu takového verdiktu.

Ústavní soud dnes zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců s tím, že je to protiústavní. Opatření platilo od ledna, týkalo se soudců obecných soudů. Nález vstoupí v platnost 30. září. Soudci navázali na své starší nálezy, podle nichž musí být soudcovský příjem stabilní a nesnížitelnou veličinou.

"To, jak dnes rozhodl Ústavní soud, že rozdělil české občany na dvě kategorie, soudce a ty ostatní, se mi zdá být skvělou tečkou za mým vystoupením v Parlamentu České republiky," komentoval prezident rozhodnutí na začátku své schůzky s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem a připomněl své úterní vystoupení ve Sněmovně, při kterém soud kritizoval,

"Nedovedu si dost dobře představit, jak se mohou odvážit něco takového obhajovat," dodal Klaus.

Čtěte také

Více o dnešním rozhodnutí ÚS najdete zde

S prezidentem se ztotožnil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Verdikt podle něj dělí lidi na ty, kteří se musí uskromnit kvůli deficitu veřejných rozpočtů, a na ty, "kteří jsou závislí natolik na penězích, že jim je to úplně jedno". "Všichni jsme na stejné lodi," podotkl pro ČTK Sobotka s tím, že soudci zřejmě mají pocit, že "oni mají motorový člun".

S rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí ani ministr financí Miroslav Kalousek. "Nemůžeme jinak než nález respektovat. Nyní je ale potřeba rychle připravit legislativní úpravu platů soudců, aby nebyly závislé na platech politiků," řekl ministr iDNES.cz s tím, že zatímco politici se příští rok chtějí uskromnit, soudci to nehodlají akceptovat.

Představa, že soudci jsou platoví nadlidé, je bizarní, míní Nečas

Premiér Petr Nečas rozhodnutí rovněž akceptuje, dává podle něj smysl. "V letošním roce mělo skutečně dojít pouze ke snížení platů ústavních činitelů včetně soudců, nikoli ke snížení platů v celém veřejném sektoru," uvedl.

Podotkl ale, že příští rok se musí snížit platy všem ve veřejné sféře. "Představa, že soudci jsou jediní v této zemi, kterých se snižování platů netýká, že jsou to jacísi platoví nadlidé, tak taková představa je intelektuálně bizarní. Všichni musíme držet dech s vývojem ekonomiky," doplnil s tím, že do budoucna je třeba připravit zvláštní zákon, který by soudce vyňal ze zákona o platech veřejných činitelů.

Pospíšil: Holt se bude šetřit na platech administrativy

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se Ústavní soud postavil do role obhájce zájmů soudcovského stavu. "Je to věc, která se dotkne rozpočtu resortu spravedlnosti a holt se více bude muset šetřit na platech ostatních zaměstnanců resortu. Nebudou se snižovat velké platy soudců a budou se snižovat, bohužel, mnohem menší platy administrativního aparátu, zaměstnanců Vězeňské služby a tak dále. Stát zkrátka peníze v tuto chvíli nemá," uvedl Pospíšil ve vysílání Rádia Česko.

Jak vyzrát na Ústavní soud?

Politici naznačili několik cest

Situaci, kdy Ústavní soud ruší parlamentem schválené snižování soudcovských platů, by podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky mohla možná vyřešit pouze novela ústavy. Zatím ji ale nechtěl specifikovat.

Jeroným Tejc z ČSSD je pro stejné řešení jako ministr financí Miroslav Kalousek, tedy vyjmutí soudců ze zákona o platu ústavních činitelů.

Podle senátorky Soni Paukertové (TOP 09 a Starostové) by bylo možné platy snížit změnou jejich výpočtu. Mělo by se tak stát až za nějakou dobu, aby nebylo opatření vnímáno jako reakce na rozhodnutí ÚS a nebylo opět zrušeno.

Zdroj: ČTK

Jednoznačně pozitivní reakce přišla ze Soudcovské unie. "Vítáme, že se Ústavní soud drží své dosavadní rozhodovací praxe a že rozhodl ve shodě s předchozími nálezy," řekl iDNES.cz předseda unie Tomáš Lichovník.

Ústavní soudci v nálezu kritizují opakované snahy zasahovat do soudcovských platů. Jsou prý ve srovnání s jinými profesemi příliš časté. Snížení platů je podle nich útokem na soudcovskou nezávislost. Nedotknutelnost platů je také součástí kompenzací za řadu omezení v soukromém a profesním životě, kde se například nesmějí odborově organizovat nebo stávkovat.

Klaus kritizoval Ústavní soud i ve zmiňovaném projevu ve Sněmovně. Vytkl mu například, že zrušil předčasné volby, které měly být loni na podzim, a zasáhl tak do politické soutěže způsobem, který mu podle něj nepřísluší. Sněmovna by se podle prezidenta měla zabývat změnou postavení Ústavního soudu, aby se nemohl chovat jako nekontrolovatelná třetí parlamentní komora, řekl poslancům. (čtěte více o Klausově projevu)

Zaslouží si soudci, aby se jejich platy nesnižovaly?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 1. října 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 5305
ANO
ANO 535

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video