Klaus proti Senátu

  • 7
Jako by šel hlavou proti zdi. Prezident znovu navrhuje do Ústavního soudu Aleše Pejchala. Muže, kterého před třemi týdny shledal Senát příliš lehkým. Klaus takhle trumfuje den poté, co ve Valdštejnském paláci znovu dostal ránu mezi oči.

Tři ze čtyř jeho kandidátů neprošli. Klára Samková-Veselá mluvila dokonce o veřejné popravě. Hradní kancléř Weigl pocítil "hlubokou frustraci" a označil Senát za zpolitizovaný sbor.

Skutečně chce Senát pokořit prezidenta? Nebo naopak Václav Klaus navrhuje své nohsledy s pochybnou minulostí? Pravda tentokrát asi není ani černá, ani bílá.

Horní komora parlamentu chce plně uplatnit ústavou daný vliv. A při tajném hlasování mluví úsudek, nálada a sympatie zákonodárců jako svrchovaných jednotlivců. Při prezidentské volbě to Václavu Klausovi proti vší stranické aritmetice pomohlo. Při volbě nejvyšších strážců práva a zákonnosti mu to zatím nevychází.

Důvody, které senátoři uvádějí proti kandidátům, nejsou ani politické, ani malicherné, a už vůbec nepřipomínají veřejnou popravu. Pouze veřejnou rozpravu. Ale o co jiného by mělo jít?
Jestliže Senátu vadí, když uchazečka nezaplatila pokutu za černou jízdu a je podezřelá z machinací s honoráři, nelze než to chápat.(Stejně však lze chápat prezidenta, který statečnou advokátku navrhl i přes tyto šrámy.) Podobně můžeme politické hříchy z dávné minulosti považovat za odžité, ale i za nedůstojné křesla ústavního soudce.

Aleši Pejchalovi a Vladimíru Balašovi zas bylo vytýkáno, že jako právníci pomáhali "nesprávným" klientům. Taková argumentace se zdá přinejmenším problematická. Možná si to senátoři už nechali projít hlavou a Pejchala napodruhé zvolí.

Jenže urážlivé výroky prezidentské kanceláře nepochybně hnuly jejich žlučí. Z uražené hrdosti tedy Pejchala nezvolí. Prezident si vybral boj, senátoři rukavici zvednou. Současná výměna názorů se tedy vskutku může změnit ve válku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video