Prezident Václav Klaus veto nevyužil, trestní řád poslancům nevrátil.

Prezident Václav Klaus veto nevyužil, trestní řád poslancům nevrátil. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Klaus podepsal trestní řád včetně vězení za zveřejnění odposlechů

  • 64
Prezident Václav Klaus podepsal novelu trestního řádu. Obsahuje i kontroverzní přílepek poslance Marka Bendy, podle kterého může novinář za zveřejnění policejního odposlechu dostat až pět let vězení nebo pětimilionovou pokutu.

Marek Benda (ODS) argumentoval tím, že média zbytečně kriminalizují vyšetřované a vytrhávají z kontextu. Nicméně přiznal, že "novináře chce trochu zastrašit". - o úmyslu zastrašit novináře čtěte zde

Proti novele se postavila česká média - šéfredaktoři předních listů napsali dopis jak senátorům, tak prezidentovi. Ti první jejich argumenty, že novela omezí svobodu projevu a právo na informace, vyslyšeli. Vrátili zákon do Sněmovny, ta je však přehlasovala.

BLOG MF DNES: PREZIDENT FAULUJE

Prezident fauluje aneb ochrana pro "slabé" - Mrázka, Langera, Tlustého, píše šéfredaktor MF DNES

Novelu kritizovala i mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic. Připomněla, že zákon vystaví překážku investigativní žurnalistice.

Právě odposlechy totiž veřejnosti ukázaly, jak mafián Mrázek žongloval s miliony pro Vlastimila Tlustého, kterak fotbalový boss Horník kupoval fotbalové výsledky za tučné "kapříky" z peněženky nebo jak se podsvětí ujišťovalo o svém vlivu na politiky slovy "Paroubka umíme".

Podle Václava Klause ale novela svobodu slova neomezuje a tento argument médií považuje prezident za nedůstojný.

"Tyto odposlechy prováděla policie v rámci vyšetřování trestné činnosti. Žijeme v normálním světě práva, a pak tedy mají standardně fungovat standardní postupy. To znamená, že tyto materiály má dostat soud, ten o nich má rozhodnout a případně uvalit na člověka, který to udělal, vazbu nebo mu dát jakýkoliv jiný trest," uvedl dnes prezident Klaus v rozhovoru pro Rádio Česko.

"Myšlenka, že někdo jiný si bude osobovat právo to udělat místo soudu, se mi nezdá vůbec možná. Žijeme v nějak legitimně formulovaném světě a v něm si osobovat právo, co je veřejným zájmem, opravdu nemůže ten či onen novinář," dodal.

Prezident už včera avizoval, že se trestní řád vetovat nechystá. Poslední možností, jak novelu zastavit, zůstává Ústavní soud. Stížnost k němu může podat skupina nejméně 41 poslanců nebo 17 senátorů.

"V tuto chvíli, kdy je dovršen legislativní proces, je potřeba právní rozbor. Až pak se uvidí, jestli má stížnost naději," řekl iDNES.cz senátor a zastánce zveřejňování odposlechů Jiří Oberfalzer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video