Podle prezidenta by zákon snížil odpovědnost rodičů za své děti.

Podle prezidenta by zákon snížil odpovědnost rodičů za své děti. | foto: Dan Materna, MF DNES

Klaus odmítl přenos dlužných alimentů na stát

  • 210
Prezident vetoval zákon, podle něhož by alimenty za neplatící rodiče hradil stát. Podle Klause norma problémy s vymáháním výživného nevyřeší, naopak přenese zodpovědnost na společnost a náklady na státní rozpočet.

"Přijatá právní úprava vede nesprávným směrem, protože snižuje zodpovědnost rodičů za jejich závazky a přenáší je na společnost a na daňové poplatníky," napsal prezident ve zdůvodnění, které poslal předsedovi Sněmovnu Lubomíru Zaorálkovi.

Rodič, který má v péči dítě, se často na druhém rodiči nemůže domoci dlužného výživného ani přes soudní řízení. Poslanci navrhovali, aby stát alimenty vyplácel těm rodičům samoživitelům, jejichž příjem je pod trojnásobkem životního minima. Pokud by druhý rodič na dítě nezaplatil alimenty dva měsíce po sobě, mohl by se samoživitel obrátit na stát. - více zde

Podle prezidenta by se ale zavedla další sociální dávka a ta by skutečnou příčinu problému neodstranila. Za podstatu problému prezident označil obtížnost vymáhání pravomocného rozhodnutí soudu.

Kdyby se stát zhostil placení alimentů chudým dětem, podle Klause by tím rezignoval na vytvoření standardního právního prostředí a na vymahatelnost práva.

"Místo nanejvýš potřebné snahy o vytvoření prostředí, kde by nebylo tak snadné vyhýbat se vyživovací povinnosti, stát tímto zákonem říká, že partneři k rodičovství nemusí přistupovat s plnou vážností a že rizika – spolu s nimi – ponesou ostatní spoluobčané," uvedl Klaus ve zdůvodnění veta.

Podle Paroubka je prezident necita
"Rozhodnutí prezidenta považuji za velkou chybu a neschopnost vcítit se do situace lidí, pro které jsou tyto příjmy velmi důležitou součástí rozpočtu rodiny," reagoval na Klausovo veto premiér Jiří Paroubek.

Podle něj by vyplácení dávek zatížilo rozpočet jen velmi málo, "ale zcela rozhodujícím způsobem by pomohlo tisícům dětí ke slušnějšímu životu."

Veto prezidenta je podle Paroubka jen dalším důkazem toho, proč sociální demokraté nemohou podpořit vznik vlády "Panské koalice". "Takovýto postup vůči sociálně nejslabším by se v tomto státě stal běžnou normou. To ČSSD nepřipustí," dodal Jiří Paroubek.

Zákon letos v březnu schválila většina poslanců napříč politickým spektrem, kromě ODS. Senátoři pak většinou hlasů zákon o náhradním výživném v dubnu odmítli. (více zde) Sněmovna ale senátory na konci května přehlasovala. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video