Konference k Bílé knize o obraně.

Konference k Bílé knize o obraně. | foto: Olga Haladová, Ministerstvo obrany ČR

Kdo objednal výzkum polní pekárny? Experti na obranu se pustili do kritiky

  • 102
Zasněžené bungalovy, bílé kurty i pláž na břehu Slapské přehrady, takovou kulisu má konference o problémech a budoucnosti české armády. Cestou do Měřína jsem přemýšlel, jestli se generálové nepřijedou jen poplácat po ramenních výložkách. Vyznělo to ale nadějněji.

Už samo slovo konference nezní v době senzačních zpráv příliš sexy, natožpak když je předem řečeno, že se nebude vynášet ven, kdo na setkání co přednesl. Je to ale jen první pohled.

PRAVIDLO CHATHAM HOUSE

Pravidlo vzniklo v Británii v roce 1927 za účelem umožnit vést otevřenější debatu o mezinárodních vztazích.

Obecná definice z roku 2002 říká, že ze schůzek dodržujících pravidlo lze zveřejnit vyjádřené názory, nikoliv ale identitu jejich autorů.

Špičky armádní, akademické i bezpečnostní sféry se do zotavovny v Měříně sjely, aby probraly Bílou knihu obrany. Dokument, který má vytyčit budoucnost české armády na příštích 10-15 let, je teď v polovině své šestiměsíční tvorby (více o začátku konference čtěte zde).

Kritičtější než novináři

Po ranních úvodních proslovech se konference rozjíždí naplno. Pravidlo Chatham House (viz rámeček vpravo) opravdu funguje: některé podněty - naslouchá jim tu více než sto účastníků z vojenské, akademické i bezpečnostní sféry - si ničím nezadají s kritickými zprávami o problémech v armádě, které se objevují v médiích.

Například nedávný nákup zápalných šňůr, o kterém psala MF DNES, tu během prvního dne konference zazní na mikrofon jako memento nejméně pětkrát. "Schopnost rozumně nakupovat se změnila ve schopnost utrácet peníze," hlásí zase promítaná prezentace v bloku týkajícím se ekonomiky ministerstva a jeho zakázek.

Nikdo to nekritizuje, nevyvrací. Záznam z konference poslouží týmu připravujícímu Bílou knihu jako připomínky, které ve druhé půli své práce zváží a případně do knihy zapracují.

Zmíněna je také poněkud bizarní žádost o proplacení lístku na metro za 26 korun, přestože zaměstnanec ministerstva mohl jet za levnější osmnáctikorunovou jízdenku. Nebo poznámka o zadání výzkumu polní pekárny. Na detailnější pozastavení se nad jednotlivými postřehy ale nedošlo, zazněly jako výčet.

Generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita upozorňuje, že nejde ani tak o nejkřiklavější excesy, zmíněné spíše pro ilustraci, ale o to, jak se na ministerstvu obrany a v armádě nastaví pravidla a kompetence. Zjednodušeně řečeno: kdo bude mít v resortu ekonomickou moc.

CO TAKÉ ZAZNĚLO NA KONFERENCI

- Zájem politické sféry o bezpečnost je minimální. To si, prosím, přiznejme. Neschovávejme to za fráze o 'reálných ekonomických možnostech'.

- Co bude s nemocnicí v Těchoníně, kterou jsme budovali? Byla to miliardová investice, to ji vyhodíme oknem?

- Po každých škrtech se říká - to je to nejmenší množství, se kterým můžeme vyjít. Ale my jdeme níž, pořád níž...

- Když jsme si spočítali, kolik vojáků z povolání opravdu potřebujeme k zajištění našich ambicí, vyšlo nám 26 200. Už teď máme méně.

- Došlo k faktickému zhroucení systému plánování akvizic.Schopnost rozumně nakupovat se změnila ve schopnost utrácet peníze.

- Kdo si objednal výzkum polní pekárny?

Dva muži v uniformách se mezitím na chodbě zotavovny baví o jejím moderním vybavení. "Je to tu hezké, je to takové Tvrdíkovo dědictví," zmiňují ministra obrany z let 2001-2003, tedy z doby, kdy zotavovnu přestavovali. V té době nicméně rozpočet obrany tvořil zhruba dvě procenta z HDP, letos je to už jen 1,32 %.

To, že se přítomní odborníci a vysocí důstojníci nezdráhají mluvit o problémech otevřeně, je nadějné. "Pokud vím, v procesu tvorby Bílé knihy je to vůbec první takovéhle setkání," říká na dotaz, zda pamatuje nějaké podobné upřímně kritické konference, generál Aleš Opata, zástupce náčelníka generálního štábu.

Bude to k něčemu dobré? ptám se jednoho přítomného bezpečnostního experta. "Zatím takhle," ukazuje mi asi třícentimetrovou mezeru mezi prsty během prvního dne konference. Ta končí dnes ve čtyři odpoledne.

Zda Vondrou řízené ministerstvo skutečně směřuje k větší racionalitě, se teprve ukáže. Jedním z velkých testů bude rozhodování, zda a případně jakými nadzvukovými stíhačkami bude Česko chránit svůj vzdušný prostor po roce 2015 (o variantách budoucnosti letectva čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video