Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Švédsko bývalo ráj, ale teď se bojím jezdit metrem, říká Češka

  13:34
Švédsko považovala za ráj na Zemi, teď se ve stockholmském metru cítí jako sexuální objekt. Zdravotní sestra Kateřina Karlsson serveru iDNES.cz vylíčila, jak se podle ní švédská metropole změnila. Její děti na hřišti čelily výhrůžkám a rodina se proto nakonec z centra odstěhovala.
Stockholmským předměstím Rinkeby na jaře 2013 zmítaly nepokoje.

Stockholmským předměstím Rinkeby na jaře 2013 zmítaly nepokoje. | foto: AP

„Když jsem do Švédska přišla, zpočátku jsem si připadala jako v ráji. Všichni tu na mě byli milí a neměla jsem žádný problém začlenit se do společnosti. Švédsko se mi zdálo jako země, kde není vůbec žádný zločin,“ vzpomíná pro iDNES.cz zdravotní sestra Kateřina Karlsson. V zemi žije už jedenáct let.

Kateřina Karlsson

Kateřina Karlsson

Rodačka z Prahy se do Stockholmu před 11 lety provdala. Se švédským manželem, kterého potkala v USA, má dvě děti - je jim sedm a deset let.

Ve Švédsku vystudovala vysokou školu, pracuje jako zdravotní sestra na stockholmské psychiatrii.

Skandinávská idyla však postupně vzala za své. „Už to tu nevypadá jako civilizovaná země. Lidé se tu bijí a okrádají,“ líčí své důvody, proč se nakonec rozhodla z centra metropole odejít.

„Přestěhovali jsme se na ostrov kousek od města. Moje děti už ve škole nebyly v bezpečí. Když bylo mému synu Eliášovi pět let, na hřišti se strhla nějaká hádka o klouzačku. Chlapeček z Blízkého východu, který byl stejně starý jako on, Eliášovi pohrozil, že ho píchne nožem do břicha,“ vypráví.

Ve školní jídelně, kterou její děti navštěvovaly, se přestalo podávat vepřové maso. „Některé blondýnky si radši začaly barvit vlasy na černo, aby se víc podobaly blízkovýchodním dívkám. V metru už se necítím jako člověk, ale jako sexuální objekt. Mladým imigrantům se tam nemůžete ani podívat do očí, berou to jako provokaci,“ dodává Kateřina. Osobní zkušenost se sexuálním útokem naštěstí nemá, stockholmským metrem však raději přestala jezdit.

Do ghetta pojedu, ale ne sám. Policejní auto nemá šanci

Před jedenácti lety byla Kateřina ve svém novém domově také imigrantkou. Nadchla ji tehdy vstřícnost Švédů i rychlé úřady, které všechny potřebné formality vyřídily bez front a zdlouhavých kontrol.

Mezi kolegy v nemocnici není ani zdaleka jedinou cizinkou. Bavit se chodí s iráckými, íránskými, syrskými nebo třeba šrílanskými přáteli.

Nikdo z nich neměl s životem ve Švédsku potíže - stačila jim chuť do práce a ochota přijmout severská pravidla hry.

Vstřícnost švédských úřadů však přilákala i davy lidí, kteří o nic takového nikdy neměli zájem.

„Velká spousta imigrantů si bohužel myslí, že Švédsko jen rozdává byty a peníze. Vznikla tu paralelní společnost chudých přistěhovalců, kterým se začlenit nepodařilo, tak páchají zločiny. Jejich děti jsou nucené vyrůstat v ghettech, kde ani nemají možnost okoukat švédské zvyky a kulturu,“ podotýká Kateřina.

Neváhá přitom sáhnout ani k hojně diskutovanému termínu „no-go zóna“ - na stockholmská předměstí jako Rinkeby nebo Tensta se podle ní skutečně bez posil neodváží ani policejní hlídky. Letící kameny už tam zranily několik policistů i záchranářů. Nejhlasitěji o nich bylo slyšet v roce 2013, kdy ve Stockholmu hořela auta i školy. Obyvatele těchto čtvrtí tehdy rozzuřilo zastřelení starého muže, který policistům vyhrožoval mačetou.

Nespokojení přistěhovalci ve Stockholmu před třemi lety zapalovali auta:

22. května 2013

Stockholmské nádraží ovládli výtržníci z Maroka

Nechuť strážců zákona k cestám do těchto oblastí loni časopisu Forskning & Framsteg potvrdil i jeden z nich - policista Jacob Ekström. Sanitka i policejní hlídka na zavolání samozřejmě přijede, jeden vůz však nestačí.

Jak navíc v úterý upozornila veřejnoprávní televize SVT, problémy nezmítají jen přistěhovaleckými čtvrtěmi. Přímo u hlavního nádraží ve Stockholmu řádí gangy chlapců z Maroka, kteří okrádají kolemjdoucí a obtěžují dívky.

„Nikdy bych své dítě nenechal na hlavním nádraží samotné. Neudělal by to žádný policista,“ svěřil se novinářům pod podmínkou anonymity jeden z místních policistů. Sbor strážců zákona je podle něj na kolenou a nezvládá dělat svou práci.

Proti nezletilým Maročanům navíc prakticky nic nezmůže. Mladíci nemají ve Švédsku rodiče, nikdo nezná jejich pravé jméno ani věk, pomoc úřadů odmítají a žijí z trestné činnosti, za kterou ani nenesou právní odpovědnost. Zadržené chlapce musí policie obvykle zase pustit, ti se tak strážníkům klidně vysmějí do tváře. Změnit by to mohla užší spolupráce s Marokem, doufají policisté.

Příjezd migrantů do Stockholmu.
Vítání migrantů ve Stockholmu (září 2015)

Stockholm patří mezi oblíbené cíle migrantů. Takto je Švédi vítali loni v září.

Švédi kvůli migrantům opouští domovy, často za cenu dluhů

Na veřejnost se přitom dostane jen zlomek informací o kriminalitě, která s přistěhovalci souvisí - ať už se jedná o zločiny, které spáchali, nebo ve kterých figurují jako oběti. Jak před časem upozornil deník Dagens Nyheter, všechny takové případy končí v policejních záznamech pod „tajným“ kódem 291. Interní směrnice praví, že o takových činech musí policisté před novináři mlčet - mohly by podněcovat rasismus.

Uprchlická krize

Policejní předpisy, které mají Švédsko chránit před rasovou nesnášenlivostí podle Kateřiny Karlsson značně komplikují i pátrání po hledaných osobách. „Když se něco stane a policie potřebuje někoho najít, nemůže vlastně ani říct, jak ten člověk vypadá,“ popisuje nepraktičnost místních pátracích relací.

Zdrženlivost policie i švédských médií se projevila například před několika týdny, kdy vyšlo najevo, že úřady rok a půl mlčely o sexuální násilí ze strany Afghánců na hudebním festivalu pro mládež (více se dočtete zde).

Zdravotní sestra z Prahy není jediná, kdo se kvůli strachu o bezpečí svých dětí rozhodl odstěhovat z centra Stockholmu. Své domovy už podle ní opustila celá řada Švédů, kteří se před rostoucí kriminalitou stahují do klidnějších - a podstatně dražších - čtvrtí.

„To, co mi u Švédů oproti Čechům chybí, je přímočarost. Lidé tu neprotestují, radši si koupí dům nebo byt za deset milionů, aby nemuseli bydlet dohromady s přistěhovalci. Zejména střední třída je kvůli tomu strašně zadlužená,“ uzavírá Kateřina Karlsson.

Vysokou zadluženost švédských domácností a její rychlý růst během poslední dekády potvrzuje například agentura Bloomberg. Banky kvůli ní musely nové hypotéky zastropovat tak, aby si od nich Švédi nemohli půjčit více než 85 procent hodnoty nemovitosti, kterou chtějí koupit. Žádná data o případném vztahu mezi nákupem nových domů a snahou oprostit se od problémových sousedů však neexistují.

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Večeře ve vesmíru nebo v džungli. Zážitková gastronomie je na vzestupu

Jíst ve vesmíru nebo pod hladinou moře, aniž byste opustili Paříž. Napsat mezi předkrmem a hlavním chodem dopis, který vám bude doručen o rok později... O čem je řeč? O nových restauracích, kam lidé...

30. března 2025  9:25

Justice je v dobré kondici, bude ze mě obhájce, bilancuje končící žalobce Stříž

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž po téměř 40 letech v roli žalobce končí a bude působit jako trestní obhájce. V bilančním rozhovoru řekl, že česká justice včetně státního zastupitelství je v dobré...

30. března 2025  9:10

Jaký bude výhled? Miliardář Bezos plánuje třídenní svatbu na jachtě v Benátkách

Svatba amerického miliardáře Jeffa Bezose a jeho nastávající Lauren Sanchezové se uskuteční v Benátkách. V neděli potvrdilo spekulace vedení italského města. Třídenní obřad se má konat na Bezosově...

30. března 2025  9:05

Přes 40 let starý zločin je nový, mají tisíce spisů. Jak fungují čeští „lovci“ komunistů

Vyšetřování nepromlčitelných zločinů komunismu je mravenčí prací v archivech, která vyžaduje právní i historické znalosti. Cílem je zajistit zadostiučinění obětem režimu a jejich rodinám. Mnozí...

30. března 2025  8:48

Rusko nereaguje na americký návrh příměří, mělo by být donuceno, napsal Zelenskyj

Sledujeme online

Rusko příliš dlouho nereaguje na návrh Spojených států na bezpodmínečné příměří. K míru by mělo být donuceno reálným tlakem, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zmínil rozsáhlé útoky...

30. března 2025  7:20

Získá Ukrajina jadernou pumu? Landovský nejen o tom, zda Francie ubrání Evropu

Premium

Bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský varuje před dopady možných zisků Moskvy na Ukrajině na světový řád. Podle něj nejsou namístě debaty o jaderném odstrašení Evropy bez účasti USA a NATO.

30. března 2025

Šéfe, dnes už končím. Kde je rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“

Premium

Rozdíl mezi generacemi je propastný, tedy alespoň pokud jde o pracovní úsilí a třeba ochotu zůstat v práci v případě potřeby déle. To pro mladé lidi není jejich šálek kávy, ti slyší hlavně na...

30. března 2025

Levné zboží láká překupníky. Zájem o Lidl Outlet neochabl

Po více než deseti týdnech od otevření prvního outletu Lidl se redakce iDNES.cz znovu vydala zmapovat situaci v prodejně a jejím okolí. Zájem zákazníků neochabuje, ale dlouhé fronty už jsou spíše...

30. března 2025

Fascinující příběh ikonické stokoruny. Stala se čtvrtou nejhezčí bankovkou světa

Premium

Žena drží snop obilí, vedle stojí fešný dělník, oba hledí do dálky. Na druhé straně jsou precizně vyobrazeny Hradčany. Střední a starší ročníky pamatují, že? Ano, zelená stokoruna, nejdéle platící...

30. března 2025

Dva kuchaři vyfotili UFO nad Skotskem, pak zmizeli. Armáda záhadu tutlá dodnes

Je to zřejmě nejlepší fotografie UFO, jaká byla kdy pořízena. V roce 1990 dva kuchaři na výletě po Skotské vysočině zachytili podivný levitující objekt, kolem kterého kroužila stíhačka. Případ má...

30. března 2025

Novinka u skupin na hlídání dětí. Stát přispěje i sousedům, ale zpřísní podmínky

Premium

Sedm miliard korun si mohou rozdělit provozovatelé dětských skupin. Stát přispěje na skupiny, zřizované soukromníky i obcemi. Od května však počítá i s novou formou hlídání, takzvanými sousedskými...

30. března 2025

Už si uvědomuji, jak je věk neúprosný. Musím cvičit, říká Monika Absolonová

Po letech se dočkala nového alba, který nazvala Láska. Zpěvačka Monika Absolonová (48) si tím splnila jeden z svých snů. V rozhovoru pro iDNES.cz se rozpovídala nejen o práci a své rodině.

30. března 2025