Hamíd Karzáí

Hamíd Karzáí | foto: Profimedia.cz

Karzáí: USA nemohou odejít z Afghánistánu, ještě nesplnily úkol

  • 33
Američané zatím nemohou odejít z Afghánistánu, protože tam ještě nedokončili svůj úkol. V rozhovoru pro televizi CNN to řekl afghánský prezident Hamíd Karzáí. Taliban znovu sílí, drogový obchod vzkvétá a na hranici s Páksitánem mají základnu teroristé z Al-Kajdy. Rizika jsou pořád velká, a USA si tak nemohou dovolit brzký odchod, prohlásil.

"Americké síly nebudou moci v brzké době opustit Afghánistán, protože úkol ještě není splněn," řekl Karzáí v interview s Fareedem Zakariou. Rozhovor se bude vysílat v neděli.

"Musíme porazit terorismus. Musíme umožnit Afghánistánu postavit se na vlastní nohy, bránit se a střežit svou bezpečnost," prohlásil afghánský prezident. Teprve pak budou podle něj moci Američané odejít. "Afghánský lid je zahrne květinami a vděkem a pošle je bezpečně domů."

Obamova hlavní fronta

Američané vtrhli do Afghánistánu po teroristických útocích z 11. září 2001. Rychle svrhli režim Talibanu, ale šéfa Al-Kajdy Usámu bin Ládina, který se s největší pravděpodobností skrývá v neprostupné horské oblasti při hranici s Pákistánem, stále nechytili.

A ozbrojenci z Talibanu a Al-Kajdy v posledních měsících sílí, krvavého násilí přibývá. Tento týden kupříkladu sebevrazi z Talibanu zaútočili na vládní budovy v Kábulu. Zavraždili dvacet lidí a další zranili. - o krveprolití v afghánské metropoli čtěte zde

Nový americký prezident Barack Obama si je vědom závažnosti afghánského problému. Zatímco z Iráku, druhé války, již zdědil Georgi Bushovi, se chce stáhnout, do Afghánistánu naopak hodlá vyslat dalších 30 tisíc vojáků.

Afghánistán má být hlavní frontou jeho boje proti terorismu. Brzy po nástupu do funkce Obama jmenoval zvláštním zmocněncem pro Afghánistán a Pákistán zkušeného diplomata a vyjednavače Richarda Holbrookea.

Nové jednotky musí mít jasné cíle

Karzáí také v rozhovoru se Zakariou upozornil na to, že spojenečtí vojáci proti sobě některými akcemi obracejí afghánskou veřejnost. "Jde hlavně o otázku civilních obětí. Nebo o domovní prohlídky," řekl. "Tyto aktivity vážně podkopávají přesvědčení afghánského lidu o nutnosti bojovat proti terorismu a nabourávají víru lidí v lepší budoucnost."

"Nadále zůstaneme přítelem, spojencem. Ale Afghánistán si zaslouží úctu a lepší zacházení," míní prezident.

Přečtěte si také

USA nevědí, kam se poděly statisíce zbraní dodaných Afgháncům

Obamův záměr vyslat do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků vítá. Ale upozorňuje, že budou muset pracovat podél afghánsko-pákistánské hranice v makových polích, která zásobují drogový obchod, a nikoli ve vesnicích. "Nálada v mé zemi teď není stejná jako v roce 2002. A tak jakékoliv další jednotky budou muset přijít s konkrétním cílem, s nímž by Afghánci souhlasili," řekl.

Obamova administrativa teď detailně přezkoumává americký postup v Afghánistánu. Ministr obrany Robert Gates, který šéfoval Pentagonu už za Bushe a Barack Obama ho v úřadu ponechal, řekl, že původní mise byla "příliš rozsáhlá a teď musí být realističtější a soustředěnější". Při slyšení v Senátu prohlásil, že konkrétních cílů může být dosaženo do tří až pěti let. - přečtěte si Při obnově Afghánistánu se opakují chyby z Iráku, tvrdí nová zpráva

Bývalého prezidenta Bushe nazval Karzáí "velkou osobností". Ale pracovat prý může i s Obamou, přestože ten ještě během předvolební kampaně prohlásil, že "Karzáí nevylezl z bunkru, aby zlepšil bezpečnost a infrastrukturu Afghánistánu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video