Na dně Arktidy se ukrývá ohromné bohatství v podobě ropy a plynu.

Na dně Arktidy se ukrývá ohromné bohatství v podobě ropy a plynu. | foto: Profimedia.cz

Kanada a USA vyplouvají uhájit svá území v arktickém ropném ráji

  • 16
Kanada a Spojené státy vyšlou v srpnu společně do arktické oblasti dvě výzkumná plavidla, která by měla pomoci vymezit hranice kontinentálního šelfu. Zatím nepřístupné oblasti Arktidy ukrývají až čtvrtinu všech zásob ropy a plynu na zemi. Právo na přírodní bohatství si nejhlasitěji nárokuje Rusko.

Lodě vyplují do arktické oblasti 7. srpna. Expedice potrvá čtyři týdny a experti během této doby budou sbírat důležitá vědecká data o rozsahu kontinentálního šelfu a dně Severního ledového oceánu.

ropná horečka

"Mise pomůže vymezit vnější hranice kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu na území USA a Kanady," uvádí se ve společném oficiálním prohlášení obou zemí.

Vymezení hranice kontinentálního šelfu je naprosto zásadní pro ekonomické nároky, které si na tuto oblast činí pětice zemí. Na jedné straně čtyři státy NATO - USA, Kanada, Norsko a Dánsko. Na straně druhé Rusko.

To je také zatím nejaktivnější. Moskva chce letos za vymezení hranic svého kontinentálního šelfu utratit 1,5 miliardy rublů a ruští generálové několikrát v poslední době varovali, že je země připravena bojovat o nesmírné přírodní bohatství i silou.

bohatství ukryté pod ledem

Americký výzkumný geologický ústav odhaduje, že se pod ledovými příkrovy v Severním ledovém oceánu ukrývá až 90 miliard barelů ropy a až 30 procent všech zásob plynu na zemi. Prozatím jsou ložiska nedostupná, ale některé vědecké studie předpokládají, že arktické vody by díky změnám klimatu a oteplování mohly být "splavné" už v létě roku 2013, tedy o deset let dříve, než se původně odhadovalo. Zprovoznění lodních cest vedoucích arktickou oblastí, které byly dosud prostupné jen pro ledoborce, otevírá možnost důkladnějšího pátrání po ropných polích a zemním plynu v kdysi zcela nepřístupných oblastech.

Ohromné zásoby surovin jsou sice nyní nedostupné, ale podle expertů je otázkou času, kdy se vlivem globálního oteplování situace změní.

Mezinárodní právo dosud umožňuje státům využívat kontinentální šelf k těžbě surovin nebo lovu ryb do vzdálenosti 200 námořních mil od jejich pobřeží. Všech pět států ale chce víc a mořské právo jim to umožňuje. Každá země může rozšířit své výsostné vody až na 350 námořních mil, když prokáže, že je šelf na mořském dně prodloužením její pevniny. Nashromážděné důkazy musí ale posoudit zvláštní komise OSN, která prodloužení schvaluje.

Tajemný projekt Polar Epsilon

Všechny země už zařadily ochranu svých zájmů v Arktidě mezi bezpečnostní priority a za polárním kruhem posilují i vojensky. Kanada dokončuje v oblasti projekt pod tajemným názvem Polar Epsilon.

analýza

Vybudováním dvou specializovaných radarových a řídících základen v Masstownu v Novém Skotsku a v Aldergrove v Britské Kolumbii využívajících snímky z vlastní kanadské družice RADARSAT-2 má ozbrojeným silám umožnit okamžitě reagovat na případné hrozby v arktické oblasti.

Díky novým stanicím chtějí mít Kanaďané dokonalý přehled o situaci v arktické oblasti, umožní totiž nepřetržité sledování všech letounů a plavidel. "Jde o další krok k posílení kanadské suverenity a bezpečnosti v Arktidě," uvedlo kanadské ministerstvo obrany. Operačních schopností má projekt dosáhnout už příští rok.

, natoaktual.cz,

Video