Kabinet nehodlá odtajnit svazky bývalé StB

  • 9
Přístup ke svazkům bývalé komunistické Státní bezpečnosti by měl podle vlády zůstat dál omezen stejně jako doposud. Zemanův kabinet ve středu odmítl senátní návrh zákona, podle kterého by měly být v podstatě všechny "estébácké" svazky zpřístupněny. Senátní návrh má přesto šanci, že ho sněmovna přijme, neboť má podporu většiny poslanců ODS a Čtyřkoalice.

Podle názoru kabinetu by přijetí zákona bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod, zákonem na ochranu osobních údajů a lustračním zákonem. Řekl to na jednání vlády vicepremiér Pavel Rychetský. Kabinet si podle něho k návrhu vyžádal stanovisko od řady institucí, a to i od zpravodajských služeb, přičemž většina byla záporná.

Výhrady vlády k předloze, jejímiž autory jsou senátoři ODS, naznačoval brzy po jejím schválení v Senátu počátkem srpna ministr vnitra Stanislav Gross. Návrh kritizovali také komunisté. Místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf dokonce řekl, že senátní iniciativa je důkazem, že česká pravice usiluje o rozeštvávání lidí a atmosféru nejistot, vydírání a konfliktů.

Podle senátorů ODS Jiřího Lišky a Dagmar Lastovecké má návrh zákona umožnit občanům starším 18 let nahlížet do zachovaných svazků StB, správ StB a svazků zpravodajských a bezpečnostních služeb, s nimiž StB úzce spolupracovala nebo je řídila.

Norma by též oprávněným žadatelům umožnila zpřístupnit takzvané objektové svazky, svazky spolupracovníků StB a vybrané personální, kádrové spisy s údaji o činnosti příslušníků StB. Dnes mohou lidé lidé nahlížet jen do "svých" svazků nebo do svazků se svými osobními údaji. Další archiválie přístupné nejsou.

Gross již dříve vyslovil obavy, že přijetí senátního návrhu by mohlo způsobit škody v oblasti bezpečnosti státu. Diskusi o problému však neodmítl. I Rychetský včera připustil, že nějaká změna současného stavu by byla vhodná. "Je pravděpodobné, že na tom bude ministerstvo vnitra pracovat," řekl. Dodal však, že do konce volebního období ze strany vlády změnu nelze očekávat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video