Léky

Léky | foto: Profimedia.cz

Jsme varna Evropy, brojí za zpřísnění prodeje léků šéf protidrogové centrály

  • 27
"Jsme celé Evropě pro smích. S tichým souhlasem státu zde prodáváme léky, z nichž se vyrábějí drogy vyvážené do okolních zemí," kritizoval ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych současný stav, kdy jsou volně prodejné léky zneužívány k výrobě drog. Frydrych tak podpořil novelu zákona zpřísňující prodej takových léků.

Novelu zákona o léčivech mají projednávat poslanci na dnes zahájené schůzi. Léky obsahující pseudoefedrin by se měly vydávat jen přes centrální úložiště dat. Nemocný člověk by si tak mohl vyzvednout jen 60 tablet léku za měsíc.

Léky s pseudoefedrinem

Pseudoefedrin obsahuje šest léků: Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip.

Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích, ale narkomani ho zneužívají k výrobě pervitinu. Podle odhadů České lékárnické komory se drogy vyrobí až z osmdesáti procent prodaných balení.

Systém přitom už loni několik měsíců fungoval. Byl ale zrušen po zásahu Úřadu na ochranu osobních údajů. Nyní si lékárny sice vydávání léků také evidují, údaje ale nemohou mezi sebou propojit. Narkoman tak může obejít všechny lékárny ve městě a všude nakoupit povolených 60 tablet.

"Takový problém s únikem legálních léčiv pro výrobu drog nemají nikde ve světě. Nikdo už nám nerozumí, že si problém nedokážeme vyřešit sami," nešetřil kritikou Frydrych. Podle něj policisté loni odhalili 340 varen, ve kterých se z léků vyráběly drogy. V jiných zemích se číslo pohybuje kolem deseti.

Přitom i povolených 60 tablet je podle šéfa protidrogové centrály příliš. Z takového množství tablet lze prý totiž vyrobit 15 až 20 dávek drogy. "Množství jsme neurčovali. Stanovilo ho ministerstvo zdravotnictví a odborníci," vysvětlil Frydrych.

Podle majitelů lékáren, kteří novelu zákona podporují, by situaci nevyřešilo ani vydávání léků s pseudoefedrinem pouze na recept. Narkomani by totiž začali recepty ve velkém falšovat. A jelikož recept není úřední listina, hrozí jim za to minimální tresty.

Vaření pervitinu novela nezabrání

Myslí si to alespoň šéf lékárníků Stanislav Havlíček. Na dotazy čtenářů odpovídal v on-line rozhovoru

Znovuzavedení centrálního registru kritizují Česká lékárnická i lékařská komora. Systém přirovnávají k "Velkému bratrovi". Ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv veškeré výtky odmítají. Úložiště je podle nich bezpečné, údaje zneužity být nemohou.


Video