Demonstrace za odstoupení jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha

Demonstrace za odstoupení jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha | foto: AP

Jemenský prezident naznačil ústup, v Bahrajnu zakázali opoziční noviny

  • 16
Jemenštní policisté při protivládních demonstracích v jihojemenském Táizzu zabili dva lidi a 200 protestujících zranili. Prezident Alí Abdalláh Sálih zároveň v neděli ohlásil, že je připraven předat moc, ale podle ústavy. V Bahrajnu úřady zakázaly opoziční deník, protože prý o protestech informoval nepravdivě.

Jemenští demonstranti se snaží od února svrhnout prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Ten ale odstoupit nehodlá. Naopak vyzval opozici, aby ukončila protesty. "Jsme připraveni předat moc, ale v klidu a podle ústavy," řekl.

Protesty se rozšířily do celého Jemenu a zemřelo při nich přes 80 lidí. V přístavu Adenu v neděli druhým dnem pokračovala akce občanské neposlušnosti a všechny obchody zůstaly zavřené. Opozice tam vyzvala občany, aby přestali platit daně a účty.

Protestující muž s dýkou

Jemenské ženy se modlí během protivládních protestů

Protivládní demonstranti v Jemenu třímají národní vlajky

Od února se konají protestní akce před univerzitou v hlavním městě Saná. Sálih ale začal mobilizovat vlastní stoupence, kteří se v minulých čtrnácti dnech scházeli na jiném místě hlavního města.

Při sobotním protestu v přístavu Hudajdá policisté zranili při rozhánění demonstrantů sedm osob. V Táizzu dnes použili slzný plyn i ostrou munici.

Zraněno bylo 250 lidí, z nichž podle lékařů deset střelnou zbraní. Dva z nich později zemřeli.

V Bahrajnu hlásí 20 mrtvých, zakázali opoziční noviny

V Bahrajnu si střety od února vyžádaly přes 20 obětí. V neděli úřady zakázaly opoziční list Al-Vasat, protože podle státní televize šířil o protestech lži a uváděl čtenáře v omyl vymyšlenými zprávami i podvrženými fotografiemi. "Ohrožovalo to bezpečnost i stabilitu království," oznámila bahrajnská agentura BNA.

Vedení listu tvrdí, že jde o zjevnou kampaň umlčet nezávislý tisk.

Bahrajn požádal o pomoc při zvládnutí nepokojů Radu pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Své jednotky pak vyslaly Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V centru Manámy, kde byly protesty nejintenzivnější, stále platí zákaz nočního vycházení.

GCC má v Rijádu jednat na téma vměšování Íránu do záležitostí okolních arabských států. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že o nic podobného Íránu nejde. Toto nařčení je prý dílem sionistického a západního spiknutí a že jeho hlavním cílem je rozdělit muslimy.

Krizi přiostřilo čerstvé obvinění několika Íránců ze špionáže v Kuvajtu. Ten kvůli tomu hodlá vyhostit tři íránské diplomaty a odvolal už svého zástupce z Teheránu. Z vměšování do záležitostí jiných států obvinila Írán také Saúdská Arábie. Reagovala na íránskou výzvu ke stažení vojsk GCC z Bahrajnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video