ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Je tam bezpečno, lákají pašeráci uprchlíky do válkou zmítaného Jemenu

  • 9
Přes trvající konflikt v Jemenu do země dále proudí uprchlíci, kteří ji využívají jako přestupní stanici. Do nejchudší arabské země od března, kdy Saúdská Arábie se spojenci zahájila nálety, přijelo 10 500 běženců. Pašeráci jim podle OSN tvrdí, že situace v zemi se uklidnila a je tam bezpečno.

„Mnozí jsou oklamáni pašeráky, kteří jim tvrdí, že konflikt je u konce a v Jemenu je bezpečno,“ uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Od začátku roku do Jemenu přijelo kolem 37 tisíc uprchlíků, řekl v úterý humanitární koordinátor OSN pro Jemen Johannes Van Der Klaauw. „Většina z nich jsou Etiopané. Dále do země míří Somálci, Eritrejci a migranti z dalších zemí,“ citovala agentura AFP Van Der Klaauwa. Mnozí z nich jsou podle něj ekonomičtí běženci, kteří se chtějí dostat do Saúdské Arábie.

Vývoj v Jemenu

Někteří Somálci však vědí, že se v Jemenu válčí a přesto riziko podstupují. Utíkají ze země, kde se militanti aš-Šabábu snaží svrhnout vládu. OSN uvedla, že provádí „masovou informační kampaň“, která v somálském autonomním regionu Puntland a samovyhlášeném Somalilandu na severu snaží nabádat lidi, aby do Jemenu neodcházeli.

Uprchlíci míří i druhým směrem. Od března z Jemenu uprchlo 51 tisíc lidí, nejčastěji do Džibutska, Somálska, Ománu, Saúdské Arábie a Súdanu. Vnitřně vysídlených Jemenců je kvůli konfliktu 1 267 590, uvádí UNHCR. Většina z nich našla přístřeší u svých příbuzných.

Začátkem července OSN v Jemenu vyhlásila nejvyšší stupeň humanitárního stavu nouze. Více než 21,1 milionu Jemenců, což představuje přes 80 procent obyvatel, potřebuje pomoc. Třináct milionů lidí trpí nedostatkem potravin a 9,4 milionu má problém se dostat k pitné vodě. Od konce března v Jemenu dle OSN zemřelo 3 200 lidí, kolem poloviny z nich byli civilisté.

Humanitární příměří skončilo předčasně

Do jihojemenského Adenu přijel tuto sobotu konvoj s pomocí od UNHCR a Světové zdravotnické organizace. „Bylo to poprvé za několik týdnů, co se konvoj podařilo dostat do Adenu,“ uvedl Van Der Klaauw. Do města dopravili měsíční zásoby potravin pro 117 tisíc lidí. 

OSN se podařilo sice domluvit šestidenní humanitární příměří, to nicméně v pondělí skončilo. Saúdská Arábie oznámila, že ho neuznává a že bude pokračovat v náletech.

V úterý ozbrojené síly věrné prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu za pomoci náletů arabské koalice dobyli od šíitských povstalců, takzvaných Hútíovců, adenské letiště a část města. Podle humanitárních organizací se tvrdě bojovalo o přístav. Nejméně dvanáct civilistů zemřelo a dalších 105 je zraněných. Mluvčí jemenské vlády Rádžih Bádí řekl al-Džazíře, že věří, že město bude v několika dnech osvobozeno.

Ve stejný den o jemenském konfliktu telefonicky diskutovali americký prezident Barack Obama a saúdský král Salmán. „Prezident s králem hovořili o nutnosti zastavit boje v Jemenu a o důležitosti zajistit, aby se ke všem Jemencům dostala humanitární pomoc,“ uvedl Bílý dům.

Chaos v Jemenu začal v září loňského roku, kdy Hútíovci, kteří tradičně obývají sever země, obsadili hlavní město Sanaa. S Hádím vyjednávali a ten odvolal vládu.

Povstalcům to však nestačilo a počátkem letošního roku zaútočili na vládní budovy, prezidenta vsadili do domácího vězení, ze kterého se mu podařilo uprchnout do Adenu. Ani tam však nebyl v bezpečí a po postupu Hútíovců utekl do Saúdské Arábie. Ta společně s několika dalšími arabskými státy na konci března zahájila letecké údery na Hútíovce.

Mapa Jemenu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video