Přijímací zkoušky na gymnáziu v Chebu

Přijímací zkoušky na gymnáziu v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy budou povinné od roku 2016

  • 184
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy začnou platit v roce 2016. Povinné budou pro všechny školy. V příštím roce se mohou hlásit dobrovolně. Žáci budou dělat testy v českého jazyka a matematiky. Na pondělním brífinku to řekl ministr školství Marcel Chládek.

Jednotné přijímací zkoušky se týkají nejen škol státních, ale i soukromých a církevních.

Podle Chládka se díky zkouškám stanoví minimální hranice znalostí pro vstup na střední školu s maturitou. „Očekáváme i zvýšení motivace žáků ke studiu. Děti když věděly, že budou přijaty, dále se nepřipravovaly,“ uvedl.

Chládek připomněl, že v několika krajích se již jednotné přijímací zkoušky na střední školy konají (o zkušenostech škol čtěte zde). „Nebráníme ředitelům, aby si podmínky mohli upravit. Například zvýšit náročnost, nebo přidat další předměty. To necháme v kompetenci škol,“ řekl ministr.

V roce 2015 proběhne pilotní ověřování jednotných zkoušek, účast škol je dobrovolná. Projekt bude mít na starosti organizace Cermat, která zajišťuje i státní maturity. Jednotné zkoušky budou ročně stát zhruba deset milionů.

Příští rok budou uchazeči o studium na gymnázia dělat zkoušky 16. dubna, zájemci o odborné školy 20. dubna. Opravný termín bude 24. dubna, informoval ředitel Cermatu Jiří Zíka.

Kvůli slabším populačním ročníkům střední školy - zejména ty odborné - bojují za každého žáka a značná část z nich je přijímá jen podle prospěchu ze základní školy. 

Je svaté právo škol vybrat si žáky samy, říká Klaus mladší

Chládkův návrh odmítá opoziční ODS. Člen jejího expertního týmu pro školství Václav Klaus mladší řekl iDNES.cz, že zavedení jednotných zkoušek ničemu nepomůže.

„Je hodně věcí, u kterých je dobré, když jsou ve školství jednotné. Má být podobný cíl, co mají děti umět, ale cestu, jak k němu dojít, si musí každá škola zvolit sama. Je jejich svaté právo si vybrat žáky samy,“ řekl Klaus (celý rozhovor s bývalým ředitelem PORG čtěte zde).

Proti záměru se staví i Strana zelených, která prosazuje co nejdelší společné všeobecné vzdělání pro všechny žáky. "Jednorázový test měří v ČR většinou jeden typ dovedností nebo pouze znalostí. Úspěšnost u něj také odráží spíše ambice rodičů než potenciál dětí. Zavedení testů by nadto vedlo k zúžení výuky v posledních ročnících základní školy dle toho, co se testuje," uvedl odborník strany na vzdělání Pavel Himl.

Většina ředitelů středních škol podle výsledků průzkumu, který provedla Česká školní inspekce, se zavedením jednotných přijímaček ale souhlasí.

S jednotnými zkouškami začal před čtyřmi lety Zlínský kraj, postupně se přidaly i další regiony. Letos se dělaly v osmi krajích - v sedmi z nich testy zajišťuje společnost Scio (jedná se o Zlínský, Královéhradecký, Pardubický, Ústecký, Liberecký, Karlovarský a Jihočeský kraj), jednotné testy dělají i školáci v Moravskoslezském kraji.

Ve většině krajích se píší testy z češtiny, matematiky a obecných studijních předpokladů. Výsledek testů má obvykle vliv na výsledek přijímacího řízení ze 70 procent, zbývající část kritérií si volí školy samy. Nejčastěji se zohledňuje prospěch ze základní školy, někde třeba i účast v soutěžích a olympiádách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video