Lidovci při koaličním jednání pold

Lidovci při koaličním jednání pold | foto: Petr Topič, MAFRA

Lidovci odmítli vznik vládního týmu k církevním restitucím

  • 185
Snaha sociální demokracie vyjednávat dál o změně církevních restitucí narazila na vládní úrovni do lidovecké "zdi". "Nehlásíme se k představě, aby tady vznikl nějaký další výbor," řekl po čtyřhodinovém koaličním jednání na Úřadu vlády první místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka.

"Přetrvává rozdílný názor koaličních stran. ČSSD se domnívá, že je třeba pokračovat v jednání o revizi církevních restitucí," řekl po jednání premiér Bohuslav Sobotka. O problému bude chtít ještě extra mluvit s předsedou ANO Andrejem Babišem a šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem.

O změně církevních restitucí, které byly schváleny za bývalé vlády Petra Nečase, mluví sociální demokracie už od volební kampaně před podzimními volbami. Ale i když začali zástupci ČSSD a ANO po volbách jednat se zástupci církví, výsledek byl v tom nejpodstatnějším nulový.

Církve neakceptovaly návrhy, aby se vzdaly inflační doložky u smluv podepsaných se státem, nebo aby přistoupily na snížení finanční náhrady o 13 miliard korun (více o krachu jednání s církvemi najdete zde).

Není proto úplně jasné, jak by ještě ČSSD mohla tuto věc vrátit do hry a kdy přizná, že změnit už nemůže skoro nic, pokud s tím církve nesouhlasí. Restituce potvrdil i ústavní soud, na nějž se levice dříve obrátila. Církvím má být vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun.

Kromě toho jim bude v průběhu třiceti let vyplácena finanční náhrada 59 milard korun, která bude ještě navýšena o inflaci. V průběhu 17 let se bude až na nulu snižovat částka, kterou nyní stát registrovaným církvím přispívá na platy duchovních. Ta je nyní necelých 1,5 miliardy korun.

Komise připraví návrh na zavedení referenda i změny ústavy

Šestičlenná komise, v níž bude mít každá ze tří vládních stran po dvou zástupcích, připraví podle premiéra Sobotky návrhy na změny Ústavy a na zavedení obecného referenda.

O jaké konkrétní změny Ústavy půjde, neřekl. Ale již dříve Sobotka řekl, že by měl být lépe specifikován postup při jmenování premiéra po volbách. Ve hře je to, že by byla stanovena lhůta, do níž prezident republiky premiéra jmenuje.

Ohledně obecného referenda existuje podle premiéra v koalici poměrně velká míra shody. Obecné referendum prosazuje také opoziční Úsvit přímé demokracie. Návrh hnutí Tomia Okamury však vláda dříve odmítla mimo jiné proto, že v něm nebyla stanovena žádná hranice minimální účasti, aby referendum platilo. Jurečka z KDU-ČSL podotkl, že až vládní koalice předloží svůj návrh, bude mít Úsvit šanci ukázat, jak to vlastně s referendem myslí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video