Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se zdraví na summitu EU ve Vilniusu s

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se zdraví na summitu EU ve Vilniusu s prezidentkou hostitelské Litvy Daliou Grybauskaitéovou. | foto: Reuters

Ukrajinský prezident se na summitu ve Vilniusu do EU nalákat nenechal

  • 95
Evropským politikům se na summitu v litevském Vilniusu nepodařilo přesvědčit ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby podepsal asociační smlouvu s Evropskou unií. Ukrajina podle něj nadále dohodu chce podepsat, ale potřebuje odpovídající balík finanční a hospodářské pomoci.

Ukrajinská vláda plánovaný podpis pod asociační smlouvou odvolala už minulý čtvrtek, optimisté ale ve Vilniusu nevylučovali obrat. 

"Zdá se, bohužel, že argumenty hovořící ve prospěch přidružení prezident nevyslyšel, jeho stanovisko se nezměnilo," řekla prezidentka v závěru prvního dne summitu Východního partnerství agentuře AFP. Německá kancléřka Angela Merkelová už po příletu prohlásila, že si "nedělá naděje", že by dohoda o přidružení Ukrajiny k EU mohla být v pátek podepsána.

Demonstrace pokračují

Na 10 tisíc Ukrajinců ve čtvrtek v Kyjevě na protivládní demonstraci požadovalo uzavření dohody o přidružení k Evropské unii, kterou prezident  Janukovyč odložil na neurčito.

Mnohatisícová demonstrace se konala i ve Lvově. Od prezidentova náhlého obratu neutichají v Kyjevě a dalších městech demonstrace přívrženců opozice, kteří se dožadují sblížení se Západem a obviňují Janukovyče ze zaprodání země a podlehnutí ruskému tlaku.

O den později to potvrdil i sám Janukovyč. Nepřesvědčila jej čtvrteční schůzka s předsedou Evropské komise José Barrosem a unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem ani další jednání v pátek ráno s kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

"Bohužel se na poslední chvíli ukázalo, že Ukrajina je ponechána sama sobě, aby se potýkala s vážnými finančními a hospodářskými problémy," zdůvodňoval podle agentury Reuters ukrajinský prezident své rozhodnutí asociační dohodu nepodepsat na uzavřeném setkání s evropskými lídry.

Ujistil ale, že Kyjev v budoucnu dohodu podepsat chce, ale požaduje, aby unie podnikla "rozhodující kroky" směrem k vypracování a realizaci balíku hospodářské pomoci Ukrajině.

Ukrajina vzdává sen o EU. Opozice viní vládu z velezrady, Putin tleská

K dění okolo Ukrajiny se vyjádřil i český premiér v demisi Jiří Rusnok. "Jsme velmi zklamaní z rozhodnutí ukrajinské vlády nepodepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu," uvedl. Česká republika ale bude podle něj i nadále podporovat, aby dveře pro Ukrajinu zůstaly otevřené. "O své budoucnosti však musí rozhodnout Ukrajinci sami," uzavřel premiér.

Gruzie a Moldavsko podepsaly

Představitelé Gruzie a Moldavska asociační dohodu s Evropskou unií parafovali v pátek ráno na summitu ve Vilniusu. Jde o první významný pokrok, kterého bylo dosaženo v projektu Východního partnerství, jenž vznikl v roce 2009 v Praze.

Asociační dohoda je základem postupné integrace do nynější osmadvacítky. Zemím přináší významné výhody, nicméně nezaručuje jejich budoucí plné členství. Parafování je předstupněm podpisu dohody, ke kterému by mělo v případě Gruzie a Moldavska dojít příští rok.

Poté se už smlouva začne předběžně vykonávat, tedy dojde k postupnému odbourávání cel a podobně. Následně ale ještě musí být smlouva ratifikována všemi zeměmi osmadvacítky plus daným státem Východního partnerství.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video