Tajemník prezidenta a uchazeč o prezidentský úřad Ladislav Jakl

Tajemník prezidenta a uchazeč o prezidentský úřad Ladislav Jakl | foto: David Neff, MAFRA

Lidé mi kvůli amnestii hrozí smrtí, tvrdí Klausův tajemník Jakl

  • 551
Tajemník prezidenta Ladislav Jakl se v neděli ostře ohradil proti spekulacím, že se na přípravě amnestie mimo něj podíleli i interní poradce Pavel Hasenkopf a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Jaklovi už prý kvůli kritizované podobě amnestie vyhrožují i smrtí.

V nedělním vyjádření, které novinářům poslal přes SMS zprávu, Jakl uvedl, že článek uveřejněný na serveru Lidovky.cz je zcela nepravdivý. "Není pravdou, že amnestii připravovala trojice Jakl, Hasenkopf a Koudelka. Připravoval ji prezident České republiky v osobních debatách se svými blízkými spolupracovníky," hájí se Jakl, který je jediným potvrzeným strůjcem amnestie. Už 3. ledna prozradil, že amnestie vznikala v polemických debatách v okruhu tří lidí. Jména však neuvedl.

"Oba lidé, které jmenují Lidové noviny (Hasenkopf a Koudelka, pozn. red.) však mezi ně nepatřili," vysvětluje Jakl. Ohradil se také proti tomu, že by úřad prezidenta neměl v lásce tykadlového řidiče Romana Smetanu. "Pravdou také není, že bychom o amnestii cokoli nejpřísněji tajili," dodal Jakl.

Amnestie

Jaklovi už prý kvůli amnestii lidé dokonce vyhrožují smrtí. Výhrůžky mu začaly chodit právě po zveřejnění sobotního článku.

Amnestie nemůže být náhoda, tvrdí Dientsbier

Koudelkovu neúčast na přípravě amnestie nepřímo potvrdil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek. "Nikoho jsem nezmocnil, aby za ministerstvo dojednával amnestii," prohlásil Blažek v nedělních Otázkách Václava Moravce. Koudelka ho v neděli telefonicky kontaktoval a ujistil, že text amnestie nepřipravoval. Koudelka prý připravoval jen podobu amnestie ještě v roce 2008, která se však z jemu neznámých důvodů neuskutečnila.

Moravec v debatě také upozornil na to, že Koudelka jako někdejší náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, nese údajně zodpovědnost na Nejvyšším státním zastupitelství za to, že se zastavovala část kauzy Union banky a že právě tato kauza může být jedním z důvodů sporného článku 2 prezidentovy amnestie. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však později uvedl, že v této kauze byl proveden vnitřní dohled, z něhož mimo jiné vyplynulo, že Zdeněk Koudelka nemá s tímto případem vůbec nic společného.

Kdo pomáhal vytvářet podobu prezidentské amnestie, kterou Václav Klaus vyhlásil 1. ledna k dvacátému výročí založení samostatného státu, stále není známo.

Neúspěšný kandidát v boji o Hrad Jiří Dienstbier to považuje za skandální. "Takto šílená amnestie nemůže být náhoda. Opravdu není náhoda, že se na přípravě amnestie nepodíleli úředníci kanceláře prezidenta republiky, úředníci vlády ani úředníci ministerstva spravedlnosti," kritizoval Dientsbier a dodal, že nerozumí tomu, jak mohla být taková amnestie vůbec kvalifikovaně připravena.

Článek II amnestie

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

Podle jeho slov se na její přípravě musel podílet někdo zvenčí. "Je povinností prezidenta republiky v takto velké amnestii zveřejnit, kdo se na její přípravě podílel," uvedl Dientsbier. Občané České republiky to podle něj mají právo vědět. Svůj výstup zakončil řečnickou otázkou, v čím zájmu vlastně kritizovaná amnestie byla vyhlášena.

Ostře sledované kauzy vyšumí

Nesouhlas budí především článek II amnestie, který ruší probíhající trestní řízení trvající déle než osm let. Soudy už tak zastavily trestní stíhání v kauzách H-System, Union banky, fotbalového bosse Františka Chvalovského či konkurzního soudce Jiřího Berky.

Kdo konkrétní znění a rozsah amnestie připravoval, Hrad v současné době tají. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video