Z Řecka zní v posledních dnech zprávy o každodenním přílivu tisíců uprchlíků.

Z Řecka zní v posledních dnech zprávy o každodenním přílivu tisíců uprchlíků. | foto: Profimedia.cz

ŘECKO: Tábory pro uprchlíky zřízené dobrovolníky a pomoc restaurací

  • 872
Z Řecka zní v posledních dnech zprávy o každodenním přílivu tisíců uprchlíků. Aktuálně se zmiňuje zejména ostrov Kos, řeckou Lampedusou je však Lesbos. Navzdory nekončící ekonomické krizi si ale Řekové najdou čas i peníze na nezištnou pomoc. Zapojují se starostové i majitelé restaurací. Dobrovolníci pro uprchlíky vybudovali i vlastní tábory.

Na Lesbos každý den připlouvá až tisíc uprchlíků. Úřady přestávají nápor stíhat a vláda v čele s Alexisem Tsiprasem volá po rázném zásahu Evropské unie, píše server The New York Times. Pomoc však nepřichází, a situaci tak musejí brát do svých rukou sami Řekové, kteří přitom mají kvůli vleklé finanční krizi svých starostí více než dost.

Uprchlíci na Kosu nežebrají o pomoc, místní se i tak bojí odlivu turistů

S uprchlíky přichází každý den do kontaktu i Philippa Kempsonová, které běženci připlouvají bez přehánění přímo před dveře jejího bytu. Společně se svým britským manželem Ericem se místo odmítavého přístupu rozhodli pomáhat. 

„Uprchlíci prostě potřebují pomoct, když sem doplují, jsou v šoku. První věc, kterou děláme, je, že jim sundáme mokré oblečení a převlečeme je do suchého. Matkám pak dáváme lahve s horkou vodou, aby mohly zahřát sebe i své malé děti,“ vysvětluje Eric.

Péče o migranty by však bez účasti většího počtu dobrovolníků byla k ničemu. Ruku k dílu pravidelně přikládá i starosta jedné ze zdejších vesniček Thanassis Andreotis. Na pláže chodí likvidovat čluny, na kterých migranti na Lesbos připlují. „Je to otázka obyčejného lidství,“ tvrdí bývalý policista. „Musíte se prostě zvednout a něco s tím dělat. Lidé, kteří si na tohle všechno stěžují, jen sedí doma a roznáší (o uprchlících) všechny ty šílené klepy,“ dodává.

Jídelna pro migranty

Po připlutí čeká uprchlíky dlouhý pochod do oficiálních táborů. V těch však v poslední době chybí základní potraviny i prostor na spaní. Dobrovolníci proto zřídili několik vlastních uprchlických center. Za jedním z nich stojí aktivistka Efi Latsudiová. Pojmenovala jej Vesnička pro všechny. 

Rozkládá se v prostorách bývalého skautského kempu a vejde se sem 80 migrantů. „Nemůžeme přeci sledovat stovky lidí s dětmi, jak bloumají a spí na ulicích. Nemůžeme je tam nechat umřít pod náporem slunce. To není možné,“ myslí si Latsudiová.

Na opačné straně ostrova Řekyně s australskými kořeny Melinda McRostieová pomáhá jinak. Za svou restaurací zřídila malou jídelnu a ubytovnu pro 150 migrantů. Dává jim tři jídla denně. Na chod jí přispívají turisté i místní dobrodinci.

Práce je vyčerpávající, ale jinak to podle McRostieové nejde. „Je zjevné, že tohle jen tak neskončí. Jedinou možností je tedy snažit se s tím něco udělat,“ tvrdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video