Upravené ruské mezikontinentální rakety Topol-M dokáží údajně obelstít i protiraketový systém

Upravené ruské mezikontinentální rakety Topol-M dokáží údajně obelstít i protiraketový systém | foto: Profimedia.cz

Jaderný arzenál snížíme, až bude jasno o protiraketovém štítu, vzkázalo Rusko

  • 3
Rusko nesníží svůj jaderný potenciál, dokud Washington zcela nevyjasní plány na vybudování protiraketového štítu v Polsku a České republice. Prohlásil to náčelník generálního štábu ruské armády Nikolaj Makarov. Obě země nyní jednají o dohodě, která by měla omezit počet jaderných zbraní.

Rusové už dříve naznačovali, že hodlají otázku snížení počtu jaderných zbraní s americkou protiraketovou obranou svázat. Ruský ministr zahraničí před nedávnem naznačil, že jednání o omezení jaderného potenciálu nemohou být úspěšná, pokud se zároveň nebude jednat i o protiraketovém štítu. - přečtěte si Lavrov: Dohoda o odzbrojení nebude, pokud budou USA trvat na radaru

Američtí a ruští vyjednavači mezitím ve středu v Ženevě ukončili druhé kolo jednání o nové jaderné smlouvě. Diplomati se ale dohodli, že během rozhovorů nebudou podávat žádné informace. Americká vyjednavačka Rose Gottemoellerová je tak stroze označila jako produktivní.

Hlavní obrysy dohody do července

Washington a Moskva se snaží domluvit na smlouvě, která by nahradila stávající dokument o omezení strategických jaderných zbraní START 1 z roku 1991. Na nových rozhovorech se dohodl americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem v dubnu v Londýně. - o setkání státníků si přečtěte zde

SMLOUVA START 1

Smlouva START 1 týkající se všech raket s doletem přes 5000 kilometrů předpokládala snížení počtu jaderných hlavic na 6000 pro každou stranu a počtu strategických nosičů na 1600. Rusko má nyní podle Carnegieho nadace pro mezinárodní mír 3113 strategických hlavic, zatímco USA jich mají 3575.

Nová smlouva by podle nich měla být hotová nejpozději do 5. prosince, kdy vyprší platnost stávající smlouvy START 1. Hlavní obrysy dohody by ale vyjednavači měli domluvit do začátku července, kdy Barack Obama zavítá do Moskvy.

První kolo jednání proběhlo 19. a 20. května v Moskvě, druhé tento týden v Ženevě. Třetí a zřejmě poslední před návštěvou šéfa Bílého domu v ruské metropoli by se mělo uskutečnit v druhé polovině června opět v Ženevě.

Podle odborníků by se jednání mohla snadno zadrhnout. Rusku se totiž budování protiraketového štítu ve střední Evropě nelíbí od samého začátku.

Moskva tvrdí, že by protiraketový systém poskytl Spojeným státům možnost takzvaného prvního úderu, porušil by strategickou rovnováhu a ohrozil tak ruskou bezpečnost. Kreml neslyší na americké argumenty, že štít má jejich spojence chránit před útokem například z Íránu.

Vše o americkém radaru v Česku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video