Výskyt lávy pozorovaný geology představuje pro tisíce cestujících uvězněných na letištích dobrou zprávu. Znamená to, že sopka přestává chrlit sopečný prach, který ohrožuje motory letadel.
"Z kráterů tryská láva a dopadá na led pod vulkánem," řekl agentuře Reuters geolog Hjorleifur Sveinbjornsson.
"Sopečné výpary mají hnědou, ale i bílou barvu, takže se spíše jedná o vodní páru." Podle Sveinbjornssona se zvýšila intenzita otřesů. Erupce vulkánu pokračuje, ale samotná sopka chrlí méně popela.
Zatímco minulý týden po erupci dosahoval sloup popela do výšky 11 kilometrů, dnes stoupá do výšky zhruba dvou až tří kilometrů. Vědci věří, že aktivita sopky vstupuje do další fáze.
On-line reportáž |
Vědci ovšem varují před předčasným optimismem. Podle chování vulkánu při předchozích erupcích by současná sopečná aktivita mohla být jen začátkem. Sopka může vypouštět sopečný popel do atmosféry i přes rok.
Daleko větší vrásky způsobuje vědcům další sopka, která se nachází v bezprostředním sousedství ledovce Eyjafjallajökull a současná erupce ji může probudit k životu.
Vulkán Katla je pětkrát větší než Eyjafjallajökull a pokud vybuchne, může zamořit vzdušný prostor nad Evropou daleko větším množstvím popílku. (o sopce Katla čtěte více zde)