Internet do škol: ztráta sto milionů

  • 145
V obří zakázce na zavádění počítačů do škol stát nevýhodně investoval sto milionů korun. Nejvyšší kontrolní úřad projekt Internet do škol několik měsíců zkoumal a nyní potvrdil, že se úředníci ministerstva školství dopustili závažných pochybení.

"Částka, kterou stát vinou úředníkům neoprávněně a nevýhodně použil, se podle NKÚ blíží ke stovce milionů. Kontroloři to považují za jeden z největších průšvihů ve státní správě, s nímž se setkali," uvedl důvěryhodný zdroj z ministerstva školství, který má závěry NKÚ k dispozici.

NKÚ ani ministerstvo zatím nechtějí nic komentovat a vyčkávají na oficiální závěrečnou zprávu, která by měla být hotova v příštích týdnech. "Tu sumu vám proto v tuto chvíli ani nepotvrdím, ani nevyvrátím," prohlásila ministryně školství Petra Buzková. "Můžu říct jen to, že osobně mě závěry šetření NKÚ nepřekvapily," dodala ministryně, která od počátku projekt kritizovala.

Již citovaný zdroj uvedl, že odhalená pochybení úředníků ministerstva jsou takového rázu, že budou následovat trestní oznámení. Celý projekt a roli státních úředníků tak začne zkoumat policie.

"Ze zprávy NKÚ je zřejmé, že se některé osoby vystavují riziku trestního stíhání za porušení povinností při správě svěřeného majetku. Jména zatím uvádět nebudeme," dodal vysoce postavený úředník ministerstva.

Zakázku za více než sedm miliard korun zadal v pochybné soutěži konsorciu AutoCont On Line/Český Telecom bývalý ministr školství Eduard Zeman. Ten dodnes nevidí na projektu nic špatného. "Za mne se penězi nemrhalo," uvedl před časem (v pátek nezvedal mobilní telefon).

Krátce poté, co vedení ministerstva převzala po Zemanovi jeho stranická kolegyně Petra Buzková, nechala prozkoumat všechny smlouvy spojené s projektem Internet do škol a část z nich vypověděla. O místo přišel i šéf odboru, který měl zavádění počítačů do škol na starosti, a několik dalších úředníků.

Počítače za "všechny peníze"
Ministryně školství čekala na závěry NKÚ, aby rozhodla, co dál s miliardovým projektem Internet do škol. Nyní chce část projektu převést pod ministra Mlynáře.

Jedna z největších zakázek kabinetu Miloše Zemana - projekt Internet do škol - byla podezřelá od začátku. Všichni uchazeči byli předem vyřazeni z formálních důvodů (jedné firmě například chybělo razítko na dně krabice s nabídkou) a tehdejší ministr školství Eduard Zeman klíčovou část zakázky za více než čtyři miliardy přiklepl konsorciu AutoCont/Český Telecom.

Nejvyšší kontrolní úřad nyní potvrdil, že státní úředníci při zavádění počítačů do škol neoprávněně vyplatili sto milionů korun. Na viníky se chystá ministryně školství podat trestní oznámení. Jenže co bude dál s hlavní smlouvou a celým projektem, který dodnes nefunguje, a navíc na něj resortu chybějí peníze? Ministerstvo školství tvrdí, že dohodu s konsorciem vypovědět nelze.

Snaží se tedy alespoň dosáhnout snížení ceny, a hlavně: Petra Buzková by se ráda části projektu zbavila. Ministryně proto včera jednala s ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem, aby pod svůj resort převzal poslední fázi Internetu do škol.

Zjednodušeně řečeno: Mlynář by měl školy dovybavit počítači. "Je to jedna z variant, o nichž se teď diskutuje," potvrdila mluvčí ministryně Hana Vítková. Vladimír Mlynář se takové myšlence nebrání. "Ministerstvo školství se má věnovat obsahu, vzdělávacímu portálu, ale takzvanému železu, tedy infrastruktuře, se má věnovat mé ministerstvo. Debata je ale úplně na začátku. Takže je předčasné bavit se o tom, v jakém objemu bychom projekt převzali," řekl Mlynář.

Konsorcium prozatím odmítá tyto plány komentovat. "Nemáme to ještě rozmyšleno," konstatoval Vlastimil Palata, šéf firmy AutoCont. Ředitel Palata se nechce vyjadřovat ani k závěrům kontroly NKÚ: "Zprávu jsem nečetl, nic o tom nevím."

Nejvyšší kontrolní úřad přitom podle neoficiálních informací potvrdil, že kromě nestandardního průběhu soutěže je největším problémem projektu především cena, za kterou konsorcium firem AutoCont a Český Telecom státu počítače dodává.
Ministerstvo si je totiž pronajímá a splácí je formou leasingu.

Za jeden počítač platí tři tisíce měsíčně - za tři roky, po které leasing trvá, se suma přehoupne přes sto tisíc. To ovšem nejsou konečné náklady za připojení jednoho počítače. Kabely, úpravy učeben a další záležitosti platí stát zvlášť. Celkovou sumu, kterou zaplatí za jeden počítač, tak nezná ani ministerstvo.

"Nemáme na to úřední kalkulaci," přiznává Zdeněk Svoboda, který má projekt na starosti. "Nechápu to, je to otřesné. Za cenu jedné počítačové učebny od generálního dodavatele bychom vlastními silami vybavili tři," pozastavuje se šéf Asociace základních škol a ředitel školy Karel Bárta.

Exministr Eduard Zeman zdůvodňoval leasing tvrzením, že je to supervýhodné, protože dodavatel bude muset počítače zdarma udržovat a opravovat. Další kroky státu, které NKÚ ve zprávě kritizuje, už nové vedení ministerstva částečně odstranilo. Na dvacet dílčích smluv Buzková prostě zrušila.

Jeden příklad za všechny: firma Eiite měla vytvořit manuál, podle kterého se budou učitelé učit zacházet s počítačem, a současně test pro jejich znalosti. Obojí se ukázalo jako nepoužitelné, přesto firma dostala od ministerstva dva miliony.

Jak se to mohlo stát? Ministerstvo si ještě za Zemana zadalo podle týdeníku Respekt posudek na práci firmy od vysokoškolského učitele. Ten vše schválil, inkasoval za to osmdesát tisíc a... vzápětí nastoupil do firmy Eiite.

Došly peníze, velikášský projekt stojí

Projekt Internet do škol se zastavil - alespoň pokud jde o vybavování škol počítači. Ministerstvu školství totiž už před více než půlrokem došly peníze. Jediné, co běží dál, jsou počítačová školení učitelů. I ta však mají své mouchy.

Prostředky původně určené na splátky za školní počítače použil bývalý ministr školství Eduard Zeman na zvýšení platů učitelů, nařízené vládou. Kabinet od té doby peníze resortu nepřidal.

Vybavování škol počítači se proto muselo zastavit. Paradoxně právě ve chvíli, kdy počítače dostalo tři a půl tisíce škol, které se do té doby samy o moderní technologie nestaraly.

Dalších tři a půl tisíce škol, které byly aktivní a opatřily si pár počítačů z vlastních zdrojů, má smůlu. Nové vybavení od státu měly získat až ve druhé fázi. Ta ovšem ani nezačala. "Říkám si, že naše škola byla zaslouženě potrestána. To máme za to, že jsme byli moc aktivní," stěžuje si ředitel turnovské základní školy Karel Bárta.

Rozčiluje ho i nejnovější zpráva České školní inspekce. Ta totiž při kontrole zjistila, že školy, které se samy počítači nevybavily a čekaly na pomoc od státu, nemají o jejich využívání při výuce příliš velký zájem. "Potvrzuje to jen to, co jsme od začátku říkali. Ty školy, které se staraly o vybavení samy, počítače také mnohem více využívají," řekl Bárta.

Od státu nedostala nic ani základní škola v pražské Karmelitské ulici. "Indoš? Úžasná záležitost. Z firmy sem přišli za ty dva roky dvakrát. Vždycky si vyplnili ten samý dotazník, ve kterém sepsali, co tu máme, a tím to zhaslo," říká tamní ředitelka Petra Košťálová.

Pocit hořkosti ve školách, které vybavení nedostaly, sílí - hlavně s naskakujícím telefonním účtem. Školy, které mají počítače od státu, totiž neplatí nic ani za připojení počítačů na internet. Ty, které si vybavení sehnaly samy, si musejí poradit i s účty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video