Hubbleův teleskop ukotvený v nákladovém prostoru raketoplánu Atlantis

Hubbleův teleskop ukotvený v nákladovém prostoru raketoplánu Atlantis | foto: NASA TV

Hubble dostal novou kameru, vesmírné smetí z Číny astronauty minulo

  • 11
Astronauti z raketoplánu Atlantis mají za sebou hlavní úkoly prvního výstupu do volného prostoru. John Grunsfeld a Andrew Feustel na Hubbleově teleskopu vyměnili kameru a datovou jednotku s počítačem. Raketoplán ve středu o několik kilometrů minulo vesmírné smetí čínského původu.

K Hubbleově teleskopu dorazil raketoplán Atlantis včera. Robotickou paží si ho přitáhl do "kolébky" v nákladovém prostoru, kde ho astronauti spravují. Několikanásobně zvýší jeho výkonnost a prodlouží životnost "oka do vesmíru" o nejméně pět let. - o příletu raketoplánu k dalekohledu čtěte zde

Astronauti mají v plánu ještě čtyři další výstupy do volného prostoru.

OPRAVA TELESKOPU

Čtete zpravodajství NASA o průběhu výstupu do kosmu

Zatímco Feustel je ve volném prostoru poprvé, Grunsfeld se může směle označit za matadora. Nejenže je zkušeným astronautem, ale u Hubbleova teleskopu je už jako 'dvorní mechanik' potřetí. Bude také posledním člověkem, který se dalekohledu dotkne - žádná další výprava k dalekohledu už není v budoucnosti v plánu.

"Zkusím si říkat, že je to 'jen' satelit," citoval muže, který má k "Hubblu" už vztah, před několika týdny International Herald Tribune.

Feustel, který má zase příbuzné v Česku, do vesmíru přivezl Nerudovu sbírku Písně kosmické a českou vlajku. - čtěte Atlantis odstartoval k teleskopu s českou vlajkou

Kolem proletěla čínská troska

Práce astronautů je riskantní i proto, že ve výšce kolem 560 kilometrů nad Zemí, v níž teleskop planetu obíhá, je více kosmického smetí než níže, kde krouží stanice ISS. U ní je nebezpečí střetu s úlomkem 1:300, u teleskopu ji NASA odhaduje na 1:185.

Atlantis včera ve vzdálenosti několika kilometrů minul deseticentimetrový pozůstatek čínského meteorologického satelitu, který Číňané před dvěma lety zničili raketou.

Politickou kritiku tehdy doplnily i obavy vědců, že tím Čína napomůže tzv. Kesslerovu syndromu. Tak se označuje scénář, kdy řetězovou reakcí srážek smetí se satelity vznikne na oběžné dráze takové smetiště, že lety do vesmíru prakticky znemožní.

Letos v únoru se srazil nefunkční ruský satelit Kosmos s americkou družicí Iridium. Dějiny kosmonautiky tak zaznamenaly vůbec první srážku celých satelitů. - čtěte více o srážce satelitů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video