Klíšťata mají před sebou své druhé nejaktivnější období roku. V ohrožení jsou například houbaři. Ilustrační foto

Klíšťata mají před sebou své druhé nejaktivnější období roku. V ohrožení jsou například houbaři. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Horko zahnalo klíšťata pod zem, v září ale budou zpět

  • 17
Extrémně vysoké teploty letošního léta se klíšťatům nezamlouvaly, a tak se stáhla. Hygienici ovšem vrchol aktivity parazitů čekají v září. Vlhko a teplo, tedy podmínky babího léta, totiž znamenají více přisátých klíšťat.

Unikli jste v létě klíštěti? V září budou mít tito parazité další šanci dostat se vám pod kůži. Vedle května jsou totiž během roku nejaktivnější právě na začátku podzimu.

"Klíšťat je v lesích a na loukách víceméně pořád stejně. Co je důležité, je jejich aktivita. Ta pak záleží na konkrétním místě a počasí," popsal Libor Mazánek z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Počasí ovlivňuje také to, kolik do lesa vyrazí lidí. I to se podle Mazánka ve statistikách projeví.

"Letošní květen byl tak například velmi deštivý. Klíšťata sice byla na vrcholu, ale lidé za nimi nepřišli. S nadsázkou řečeno, minuli se. Klíšťata také nemají ráda příliš vysoké teploty, při hodnocení léta můžeme tedy hovořit o útlumu jejich aktivity," přemítá nad letošními čísly Mazánek.

Klíšťatům velmi vyhovuje babí léto

Jeho kolegyně z prostějovské pobočky krajské hygienické stanice Eva Kučerová jej doplňuje. "Těmto parazitům nejvíce vyhovuje vlhko a teplo. Tradičně je tak silným vrcholem jejich aktivity takzvané babí léto. Počty nahlášených případů encefalitidy a boreliózy mohou jít ale nahoru už v září."

Mazánek pak odkazuje na předpověď aktivity klíšťat od Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje s pětibodovou stupnicí. Čím vyšší číslo, tím je parazit aktivnější. Zároveň tak roste šance, že člověka tito parazité při procházce v lese napadnou.

Poslední víkend od ČHMÚ dostal dvojku. "Podle zkušeností z minulých let odhaduji, že se v září dostaneme tak na čtyřku," uvedl Mazánek. V takovém případě by lidé neměli chodit do křovin a trávy na kraji lesa a na březích řek.

"Když se ovšem na webové stránky ústavu podíváte v květnu, bude tam velmi pravděpodobně svítit pětka." Tehdy odborníci doporučují procházky v listnatých a smíšených lesích raději odložit.

OČKOVÁNÍ: ENCEFALITIDU LIDÉ IGNORUJÍ, PROTI BORELIÓZE HO MAJÍ ZATÍM JEN PSI

U nás ani ne dvacet procent, v Rakousku devadesát. V očkování proti klíšťové encefalitidě Česká republika stále pokulhává. Počet lidí, které injekce chrání proti nemoci, jež může skončit až ochrnutím, se začal zvedat teprve v průběhu posledních čtyř let. Na vakcínu proti borelióze ale lidé stále čekají, naopak psi už svoji očkovací látku proti ní mají.

Má-li lékařka Olga Gazárková z očkovacího centra Avenier na olomoucké poliklinice zhodnotit přístup lidí k očkování proti encefalitidě, mluví o zlepšení. "Díky informační kampani a zprávám z médií počet naočkovaných roste. Stoupat začal po roce 2000, výrazný zlom přišel o pět let později."

Injekce s vakcínou proti encefalitidě tak na jejím očkovacím centru teď počítají na stovky. "Za letošní rok jsme naočkovali kolem čtyř set nových pacientů, další si přišli pro druhou či třetí dávku vakcíny. Dohromady je to zhruba tisícovka lidí," popsala Gazárková, podle níž však tyto údaje ztrácí lesk při pohledu do sousedního Rakouska.

Co do počtu klíšťat jsou si naše země podle jejího srovnání podobné, ovšem počty naočkovaných se výrazně liší. "U nás je to přibližně osmnáct procent populace, v Rakousku se toto číslo pohybuje kolem devadesáti."

Při dotazu na ochranu proti druhé nemoci spojené s klíšťaty však Gazárková vrtí hlavou. Vakcína na Lymskou boreliózu se stále vyvíjí. "Například ve Spojených státech ji už mají lidé k dispozici, ovšem u nás je nepoužitelná. Ve střední a východní Evropě máme jiný typ boreliózy."

Vyhráno tak nad touto nemocí, s níž lidé v současnosti bojují především antibiotiky, mají u nás pouze psi. "Pro ně už je očkovací látka známá zhruba pět let," dodala Gazárková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video