Hledá se vůdce šíitů. Mrtvý nebo živý

  • 287
V Iráku pokračuje hon na Muktadu Sadra. Šíitský klerik obviňovaný z rozpoutání nepokojů se skrývá v Nadžafu, kde ho Američané chtějí dopadnout "živého či mrtvého". Vlna násilí pokračovala v Bagdádu, kde vojáci stříleli do rabujících. Ve Fallúdži bylo prodlouženo příměří.

Americké jednotky dostaly povolení k přesunu k Nadžafu několik hodin poté, co prezident USA George Bush prohlásil, že spojenecké síly v Iráku zůstanou, a potvrdil také termín 30. června pro předání moci Iráčanům. - více zde

Zásah Američanů ve svatém městě budí obavy z nových krvavých střetů. "V tuto chvíli čelí povstání, ale jestli ublíží Sadrovi, v celém Iráku vypukne revoluce," prohlásil Sadrův spolupracovník Kajs Chazálí.

Do Iráku by mělo podle CNN již brzo vyrazit dalších dvacet tisíc amerických vojáků, zejména členů 1. obrněné divize. Z poloviny půjde o členy bojových jednotek, zbytek budou příslušníci týlových oddílů.

Střetů v Iráku totiž neubývá. V Bagdádu stříleli američtí vojáci do Iráčanů, kteří přepadli vojenský náklaďák mířící na letiště. "Na zemi bylo několik krvácejících lidí," hlásil fotograf agentury Reuters.

Ve Fallúdži, kde během týdne nepokojů zahynulo na pět set lidí, panuje příměří. Sunnitští vyjednávači se dohodli s americkými vojáky na jeho prodloužení o dalších 48 hodin.

Je možný mír?
Podle dalších hlasů ze Sadrova tábora, jehož příznivci po celém Iráku bojují proti koaličním silám už přes týden, je možné vyřešit současnou krizi mírovými prostředky.

"Muktada učinil pozitivní návrhy k ukončení krize. Uvědomuje si, že ozbrojená konfrontace není v ničím zájmu. Podrobnosti ale sdělit nemohu," uvedl další ze Sadrových poradců Abdalkarím Anzí.

Právě Anzi se má kvůli mírových návrhům sejít se členy irácké vládní rady. Chce je s nimi prodebatovat předtím, než budou zaslány americké civilní správě.

Rusko plánuje evakuace
Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Iráku začínají některé země zvažovat evakuace svých občanů. Filipínská prezidentka Gloria Arroyová naznačila, že by mohla stáhnout nejen humanitární pracovníky, ale i vojáky. Drtivá většina spojenců ovšem o stažení svých vojáků neuvažuje. - více zde

Možná je také evakuace ruských expertů vypomáhajících v Iráku a jejich kolegů z bývalých sovětských republik. "Plánujeme sedm letů z Moskvy do Bagdádu a Kuvajtu," uvedl mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace Viktor Belcov.

V Iráku také pokračují únosy cizinců, kterými se radikálové snaží dosáhnout odchodu koaličních jednotek země. Naposledy zmizel francouzský televizní reportér. Nic nového není známo o osudu trojice Japonců, jejichž únosci vyhrožovali, že je zabijí. - více zde

Pokračuje pátrání po českých novinářích. Blíží se klíčová fáze, míní irácký ministr Mufíd Jazairi, podle něhož jsou zpravodaj ČT Michal Kubal, kameraman Petr Klíma a redaktor ČRo Vít Pohanka v pořádku. Únosci by podle Jazairiho mohli trojici brzy pustit, ovšem české úřady to nepotvrdily. - více zde

Iráčtí mladíci odcházejí od vojenského náklaďáku, který byl přepaden, vyrabován a zapálen v Bagdádu. (14. dubna 2004)


Video