„Osobně si nemyslím, že by jména nacistických vůdců ze seznamu čestných občanů Lanškrouna měla zmizet. Je to odraz tehdejší doby a jistě se podobná jména objevují i mezi významnými osobnostmi i v jiných bývalých sudetských městech. Zřejmě problém vyřešíme proklamativním prohlášením, kde se od nich budeme distancovat,“ uvedl starosta města Ladislav Maixner.
Rozhodnutí, zda město kontroverzní osobnosti vyškrtne, nebo zda se od nich bude pouze distancovat, budou mít radní a zastupitelé na stole během čtrnácti dnů.
Jak je možné, že Hitler a Henlein zůstali čestnými občany Lanškrouna až dodnes? Ucelený seznam všech tímto titulem poctěných osobností, totiž dali pracovníci lanškrounského muzea dohromady až letos. A až při studiu zaprášených archivních dokumentů zjistili, že je tam i Hitler.
Lanškrounským obyvatelům sice vadí, že je jejich město spojené zrovna s nacistickým vůdcem, ale nijak zvlášť je zpráva nezaskočila.
„Hitler čestným občanem? To bude mít Lanškroun zase ostudu,“ konstatovala dvacetiletá prodavačka. „Přistěhovala jsem se až po válce, ale vím, že Lanškroun byl německý a Němci si to pamatují a pořád se k nám hlásí. Radní by se měli důrazně distancovat a divím se, že to doposud neudělali,“ řekla sedmdesátiletá Anna Drobná.
Řada regionálních historiků však doporučuje, aby Hitler a další kontroverzní osobnosti na seznamu čestných občanů města zůstali.
„Lanškroun bylo německé město, před válkou zde žilo pouhých pět procent českých obyvatel. To jsou historická fakta, nikdo je nezmění a mohou být jen připomínkou pro budoucí generace. Vyškrtnutím jmen nacistických vůdců či komunistických funkcionářů se stejně nic nezmění,“ uvedla historička Věra Sekotová z Ústí nad Orlicí.
Politolog Jan Kobulej z Pardubic však s takovými názory nesouhlasí. „Obzvlášť dnes, kdy se opět otevřela otázka Benešových dekretů a odsunu sudetských Němců, by se měla města podobných věcí vyvarovat a rychle je vyřešit. Dnes již není tak moderní odebírat nechvalně známým lidem čestná občanství, ale dříve to nebylo ničím výjimečným,“ řekl politolog, který externě přednáší na univerzitách v Německu.
Adolf Hitler a Konrád Henlein se stali čestnými občany Lanškrouna 10. října 1939. Kromě nich jsou na seznamu pro město vážených osobností například i komunisté Klement Gottwald a Zdeněk Nejedlý.