Ministr zdravotnictví Leoš Heger a financí Miroslav Kalousek na jednání vlády

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a financí Miroslav Kalousek na jednání vlády (12. září 2012) | foto: ČTK

Heger proti Kalouskovi. Od strážce kasy chce miliardy na pojistné

  • 252
Ještě loni v říjnu z ministerstva zdravotnictví znělo, že systém si s několikamiliardovou dírou ve veřejném pojistném musí poradit sám. Teď je jasné, že to nepůjde a ministr zdravotnictví Leoš Heger žádá, aby stát do pojistného přilil příští rok 3,7 až 5,7 miliardy korun.

Tento týden se v internetové knihovně připravované legislativy objevil návrh nařízení vlády z pera ministerstva zdravotnictví. Počítá s navýšením měsíční částky, kterou platí stát na zdravotním pojištění za seniory, malé děti, studenty či nezaměstnané.

Důvod, proč částku zvýšit, je prostý, ale závažný. Systém výběru veřejného zdravotního pojištění se propadá několikátým rokem do miliardových minusů (více čtěte zde) a ministerstvu je už jasné, že pojišťovny či zdravotnická zařízení si se schodkem neporadí.

"Celková bilance systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2013 může dosáhnout záporné hodnoty, a to ve výši přibližně minus osm miliard korun," píše se v odůvodnění návrhu. Ministerstvo zdravotnictví proto přichází se dvěma variantami. Obě navyšují současnou měsíční platbu za státní pojištěnce, kterých bude příští rok více než šest milionů.

Nyní měsíční částka činí 723 korun. V prvním návrhu Hegerův úřad chce, aby se navýšila o 50 korun měsíčně. V souhrnu by tak stát příští rok přilil do systému pojistného celkem 3,7 miliardy korun. Druhá varianta je ještě radikálnější a říká, že měsíční částka se navýší o 77 korun, což by příští rok do systému přililo 5,7 miliardy korun.

Ani náhodou, vzkazuje ministr financí

Leoš Heger to ale při prosazování jakékoliv varianty bude mít těžké. Jeho záměr se nelíbí ministrovi financí. "Zvýšení platby za státního pojištěnce nepodporuji," řekl iDNES.cz Miroslav Kalousek, který je prvním místopředsedou TOP 09. Tedy stejné strany, v níž je i Heger. Ostatně ten je rovněž členem předsednictva strany.

Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že částka za státního pojištěnce se nezvýšila od roku 2008, ačkoliv zemi postihla ekonomická krize a opakované zvyšování daně z přidané hodnoty. Obě záležitosti podle ministerstva zdravotnictví odčerpaly systému za poslední čtyři roky 36,6 miliard.

Toto minus zčásti dokázaly pojišťovny dorovnat vlastními rezervami - do konce loňského roku uvolnily 24 miliard korun. Dalších 12,6 miliardy podle ministerstva pojišťovny a nemocnice uspořily na nákladech a zvyšování efektivity zdravotní péče. Jenže teď už šetřit prý není kde. A zdravotní pojišťovny jsou bez větších rezerv.

Návrh na vydání nařízení vlády je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové jej na vládu Leoš Heger předloží na přelomu května a června. V červnu pak kabinet bude přesvědčovat také o tom, aby umožnila pojišťovnám přestat hradit amalgámové plomby. Veškeré zubní výplně by si museli platit ze svého pacienti (více o návrhu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video