Podle odhadů policie bylo po třetí hodině odpoledne ve frontě přibližně 1 500 lidí a další stále přicházeli. Truchlícím trvalo přibližně dvě hodiny, než na ně přišla řada. Záchranáři mrznoucím lidem vařili na zahřátí čaj.
Někteří přinesli květiny. K zavřené rakvi bývalého prezidenta vstupovali po malých skupinkách, druhým vchodem vycházeli ven. Fronta se táhla až na Betlémské náměstí, policisté museli uzavřít nedalekou Liliovou ulici.
Dagmar Havlová na rakev položila růže s černou stuhou a odjela. Dorazil i architekt a Havlův přítel Bořek Šípek, který vytvořil výzdobu pietního místa, či sbormistr Bohumil Kulínský.
Online reportáž |
Lidé se před Pražskou křižovatkou shromažďovali dlouho před polednem (více se o někdejším kostele svaté Anny dočtete zde). Před kostelem bylo ticho, atmosféra byla poklidná a podle zpravodaje iDNES.cz zcela odpovídala události.
"Dvaadvacet let jsem mu posílal pohledy z cest, protože byl pro mě symbolem toho, že se může cestovat. Několikrát mi odpověděl. Žádný prezident už pro mě nebude takový jako on," loučil se s Václavem Havlem Lumír Slabý z Tábora a před rakví se poklonil.
Pietní místo s exprezidentovými ostatky bylo na Pražské křižovatce pro veřejnost otevřeno od pondělního poledne do 20. hodiny, v úterý potom od 10 do 20 hodin. Ve středu a ve čtvrtek bude rakev vystavena ve Vladislavském sále Hradu. Loučení začalo v pondělí v 10 hodin na Pražském hradě, kde se veřejnost i politici podepisují do kondolenčních knih (více čtěte zde).
Slzy pro HavlaRozloučení: V pátek v poledne v Chrámu sv. Víta Ostatky: Vdova položila růže, klaní se stovky lidí Státní smutek: Zákon nařizuje zavřít kasina Majetek: Ty restituce mi byl čert dlužen, říkal Havel Svět: Na pohřeb přijede Clintonová, Kreml mlčí Mladí komunisté: Odešel největší zrádce a nepřítel Kondolence čtenářů: Dík za statečnost a svobodu |
Už v neděli se nejvyšší státní činitelé shodli na vytvoření Výboru pro vypravení státního pohřbu prezidenta Václava Havla. Poslední rozloučení bude v pátek v poledne v Chrámu svatého Víta (o plánovaném pohřbu čtěte zde).
V šestnáct hodin se také mimořádně sešla vláda. Jednala především o vyhlášení státního smutku. Státní smutek se vyhlašuje zpravidla na jeden den (jak vypadá státní smutek, čtěte zde). Poprvé v historii samostatného státu však Česko vyhlásilo tři dny - od středy do pátku 23. prosince..
Kromě toho koalice projednávala i zákon, kterým by vláda chtěla ocenit Havlovy zásluhy. Podobný zákon mají exprezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Se záměrem souhlasí všechny koaliční strany.
Do Česka dál přicházejí kondolence známých osobností z celého světa. Hluboký zármutek nad skonem svého drahého přítele vyjádřil i dalajlama. "Svět přišel o velkého státníka, jehož vytrvalé a neohrožené odhodlání sehrálo klíčovou roli v návratu svobody a demokracie do bývalého Československa," uvedl v dopise adresovaném Dagmar Havlové.
Bývalý prezident zemřel ve spánku v neděli ráno ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku.