V 70. letech Havel pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru. Strávil zde 14...

V 70. letech Havel pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru. Strávil zde 14 let svého života. | foto: archiv Karla Hádka

Havla pracujícího v pivovaru vyfotil jeho spolubojovník proti komunismu

K autorství slavné fotografie Václava Havla coby pomocného dělníka v trutnovském pivovaru se hlásí víc lidí. Bývalý prezident na ní má obuté gumáky, oblečený je v montérkách, pod zmuchlanou blůzou mu vykukuje svetr a na rameni nese pytel. Autorem ale byl Havlův přítel a jeho verzi potvrdila i současná majitelka fotografie.

"Ano, byl jsem to já. Václava jsem vyfotil v roce 1974 na dvoře pivovaru," řekl Havlův přítel a spolubojovník proti komunismu Karel Hádek. S Havlem tam přikuloval sudy. "Pořídil tehdy více fotografií, ale tahle se mi líbí nejvíc," řekla majitelka podepsaného originálu Věra Michalová.

Věře Michalové snímek téměř před dvaceti lety daroval právě Hádek. "Vím, že měl problémy s tehdejším režimem, a asi proto se ocitl v tom samém pivovaře co Václav Havel. Tam se oba dost sblížili," uvedla Michalová.

Hádek sice trvale žije v Německu a s Václavem Havlem se neviděl od listopadové revoluce, ale vzpomíná na něj jako na kolegu dělníka a hlavně myšlenkově spřízněného kamaráda. Hádek s Havlem spolu nejen pracovali ve sklepích trutnovského pivovaru, ale i chodili na pivo, začínající dramatik ho seznámil se svou ženou Olgou, pravidelně ho zval na Hrádeček, a dokonce jej i pokřtil.

"Tehdy mně bylo 27 let, Václavovi o deset více a stal se mým kmotrem. Křest byl v semilském kostele," vyprávěl Hádek, jenž se s Havlem seznámil právě v Trutnově.

Havel jezdil v mercedesu, ředitel v žigulíku záviděl

"Odseděl jsem si 3,5 roku za podvracení republiky. Pak pro mě nebyla práce a já jsem lítal po celé republice. Nejdříve jsem dělal v trutnovské Prefě, jenže po dvou týdnech mě vyhodili, protože jsem nesměl být zaměstnaný. Tak jsem šel do pivovaru a s Václavem jsme brzy našli společnou řeč," pokračoval Havlův přítel.

Slzy pro Havla

Hádka komunisté poprvé zavřeli v roce 1969, kdy mu tehdejší aparát "přišil" účast a vymýšlení údajně urážlivých hesel na protiruské a protikomunistické demonstraci. Muž, kterého zprostil absurdní obžaloby Nejvyšší soud až v roce 2008, potvrzuje i známou historku o tom, jak si Havel zavařil, když jezdil do práce v ojetém červeném mercedesu:

"Tuším, že tehdejší ředitel měl žigulíka a propíralo se, jestli je vhodné, aby měl takový vůz." Od té doby prý dramatik parkoval o několik ulic dál, aby tolik nepobuřoval dělnickou třídu. Dvojice disidentů tehdy pracovala ve sklepě u filtračního zařízení a Havel si i po letech pamatoval obsah pytle, který má na snímku přehozený přes rameno.

"Je tam písek či křemelina, skrz které pivo protéká, a na písku zůstanou zbytky kvasnic. Mimochodem to filtrování znamená vlastně kažení piva. Nefiltrované je daleko lepší, ale filtrovat se musí, aby nedokvašovalo v hospodách," smál se ještě před dvěma lety, kdy starý originál fotografie podepsal a přidal typické srdce.

Sládek je v pivovaru odposlouchával

Uklizení Havla do sklepa trutnovského pivovaru mělo podle Hádka jeden dobrý důvod: izolaci. "Václav měl samostatnou práci a mezi ostatní jsme tolik nepřišli. Samozřejmě v tom ale byla i naše obava, protože tam byla i skupina lidí, před kterými jsme si nemohli všechno říct," vzpomíná Hádek.

Obavy ještě vzrostly, když Havel ve sklepě objevil amatérské odposlouchávací zařízení, které tam namontoval iniciativní sládek. "Ten dobrák chtěl zabít dvě mouchy jednou ranou: vědět, co si o něm dělníci povídají, a zároveň se zalíbit státní moci tím, že jí nabídne mé sledování," vzpomínal Havel předloni.

Hádek se Havlovi vzdálil až v roce 1981. "Komunisté mě vyhodili do Německa. Po revoluci jsem přijel na Hrádeček, ale našel jsem tam jen Olgu, protože prezident už měl fůru práce a povinností," řekl. I když se přátelé z pivovaru už nikdy neviděli, nezapomněl ani jeden z nich.

Havla devítiměsíční kariéra pomocného dělníka inspirovala k napsání hry Audience, Hádek je vděčný, že ve sklepích potkal takovou osobnost a současně úplně obyčejného člověka. "Říkal jsem ostatním, že ho do obleku nikdo nedostane, ale hradní etiketa je nemilosrdná. S odchodem Václava jsem ztratil součást svého života," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video