Václav Havel o prázdninách 1942 ve Zlíně. | foto: Archiv Ivana M. Havla/knihovna V. Havla

Havel prožil na Zlínsku část dětství, jezdil sem i jako prezident

Václav Havel měl ke Zlínskému kraji blíže, než by se mohlo na první pohled zdát. Jeho dědeček byl jedním z ředitelů baťovských závodů, Václav Havel tak i se svým bratrem Ivanem prožil ve Zlíně část svého dětství. Ke kraji ale bývalého prezidenta spojují i další věci.

MF DNES přinesla čtyři známé i méně známé vztahy a výroky, které mají lidé v kraji s Havlem spojené.

Jako malý sem jezdil v létě

Havlův dědeček byl Hugo Vavrečka, vynikající diplomat, spisovatel a ředitel baťovských závodů. Václav i jeho bratr Ivan ve Zlíně prožili část dětství. "Vzpomínám si na to, i když nevím, jestli Zlín neznám pouze z alba, které vzniklo na naší návštěvě v roce 1942," uvedl letos na jaře v autorském seriálu MF DNES Po stopách Bati Ivan Havel, Václavův bratr a vědec.

Dodnes si ale dobře pamatuje fotografie pejska Míti s bratrem Václavem. Ten byl na všech snímcích, ať už na tříkolce, se psem nebo na trávníku u vily.

Slzy pro Havla

"Fotili nás fotografové od Bati, protože dědeček měl oddělení propagace, kterému se dnes říká PR, na starosti," vysvětlil exprezidentův bratr. Oba malí chlapci tehdy bydleli u dědečka ve Vavrečkově vile, která se nachází ve čtvrti Mokrá ve stráni nad Paseckým potokem a dnes tu sídlí soukromá firma.

"Dědečkova vila byla velmi krásná a měla velké nádvoří. Hned vedle nás bydlela rodina Hlavničkova," popsal Ivan Havel.

Je čestným občanem Meziříčí

Před budovou Základní školy na Šafaříkově ulici zasadil lípu, obtiskl svoje ruce v místní sklárně a v sále zámku Žerotínů se stal čestným občanem Valašského Meziříčí. Takový program měl Václav Havel 29. září 2004, kdy přijel na návštěvu na Valašsko.

"Pan prezident vnímal úzkou vazbu našeho města na Tomáše Garrigua Masaryka, který se tady v roce 1907 stal poslancem za valašská města," vzpomíná tehdejší starosta Jiří Kubeša. S Havlem jednal už po revoluci.

"Zní to jako fráze, ale na chvíle s ním mám jen ty nejhezčí vzpomínky. Byl to milý a moudrý člověk, který byl vždy dobrým společníkem," podotkl Kubeša.

Temné slušovické nitky

Slavná éra JZD Slušovice, které byly díky svým pokrokovým metodám označovány za "stát ve státě", skončila před jednadvaceti lety, kdy podnik zkrachoval. Jeho tehdejší šéf František Čuba, který byl označovaný za "strůjce slušovického zázraku", řekl loni v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES, že Slušovice skončily na politickou objednávku tehdejších nových elit.

Mířil tím hlavně na exprezidenta Havla, který v srpnu 1990 mluvil ve svém projevu o "temných slušovických žilkách". "Hrálo to výraznou roli. Hned druhý den jsem odstoupil z pozice předsedy družstva. A vzápětí nám zablokovali účty," tvrdil Čuba.

Havel tuto verzi pádu slušovického JZD už dříve odmítl, zastal se ho i Stanislav Devátý, který ve Slušovicích před rokem 1989 pracoval a pak byl poslancem a šéfem BIS. "Čuba mluví bez reálné znalosti věci," řekl Devátý.

Ocenil Otrokovice po povodních

Když 29. září 1999 přijel Václav Havel do Otrokovic, byly to dva roky poté, co město zasáhly ničivé povodně. Havel tehdy řekl, že zpupnost vůči přírodě se nevyplatila a lidé ji nepřelstili.

Přitom ocenil práci na odstraňování škod, kterou měli za sebou lidé ve městě. Tehdejší starosta Stanislav Mišák mu jako dárek předal lahev slivovice a knihy i videozáznamy z povodní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video