Granáty a střelba zranily čtyřicet lidí

- Při potyčkách v Kosovské Mitrovici bylo zraněno kolem čtyřiceti lidí, včetně francouzských vojáků KFOR. Nepokoje doprovázela střelba a házení granátů.
Krátce po incidentu zdroje NATO oznámily, že vrchní velitel aliance generál Wesley Clark zrušil návštěvu jižní, převážně Albánci obydlené části Kosovské Mitrovice. Zatím není jasné, zda zrušení návštěvy souvisí s nejnovějším vývojem.

Při granátových útocích v severní, srbské části města, bylo podle mluvčího KFOR Philippa Maurina zraněno 16 francouzských vojáků a 20 Srbů.

Vojáci přijeli na místo incidentu, aby vyšetřili explozi, která se ozvala nedlouho předtím. S nimi se dostavil i velitel francouzského kontingentu KFOR generál Pierre de Saqui de Sannes, který zraněn nebyl. Mluvčí KFOR v Prištině Mark Cox upřesnil, že všichni zranění vojáci byli postiženi lehce, šest z nich je v nemocnici.

Podle některých, zatím neprověřených zpráv bylo zraněno také asi pět Albánců.

Francouzský mluvčí bez bližších podrobností uvedl, že incident propukl po bitce mezi dvěma osobami, Albáncem a Srbem, k níž se seběhli další lidé. Poté někdo hodil granát.

Jugoslávská státní agentura Tanjug z útoku obvinila "albánské teroristy". Srbští předáci v Mitrovici prohlásili, že dva z albánských útočníků znají. Podle nich byla ručními granáty a střelbou z loveckých zbraní napadena skupina Srbů, která protestovala proti zbití jednoho Srba Albáncem.

Agentura AP zase napsala, že asi 50 Albánců, kteří utekli ze severní části Mitrovice, tvrdilo, že Srbové házeli granáty na albánské domy.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Rozvášnění Srbové stříleli na KFOR
Mezinárodní síly KFOR rozehnaly 3. března slzným plynem rozvášněný dav Srbů, který se srotil nedaleko provizorního pontonového mostu v Kosovské Mitrovici, aby zabránil návratu albánských uprchlíků.

Příslušníci mezinárodní policie OSN, kteří byli rovněž přítomni, tvrdí, že na ně Srbové stříleli.

Pontonová lávka přes řeku Ibar spojuje jižní, albánskou část města se třemi výškovými budovami v severní, převážně srbské části. Odhaduje se, že ze srbské části v té době prchlo kolem 2000 albánských obyvatel.

Do uvedených tří domů se má podle KFOR vrátit 43 albánských rodin.

Den před tímto incidentem, při zahájení "provozu" lávky, se přes hustý déšť u severního konce shromáždilo kolem 150 Srbů, většinou žen. Když se pokusili přejít první dva Albánci, dav je zasypal sprškou. Albánci se domů nedostali.

Později francouzští vojáci pontonový most demontovali kvůli zvýšené hladině řeky s tím, že návrat Albánců se uskuteční druhý den.

Ani dnes však situace hladkému návratu uprchlíků nenasvědčuje. Ve městě stále prší a navíc srbské obyvatelstvo opět dává najevo nesouhlas s tím, aby se do severní části vraceli albánští uprchlíci.

Předák mitrovických Srbů Oliver Ivanovič se již ve čtvrtek večer snažil nevoli vysvětlit: "Srbové jsou velmi rozhněvaní, protože Albánci se vracejí do svých domovů, zatímco dvě srbské vesnice v této oblasti se brzy vylidní, protože obyvatelé utíkají před albánským nátlakem."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video