Demonstrace proti imigrační politice německé vlády a islamizaci Evropy v...

Demonstrace proti imigrační politice německé vlády a islamizaci Evropy v Drážďanech 22. prosince 2014 | foto: Reuters

Nejasné kvóty: ČR může řešit tisíce žádostí o azyl, naznačují loňská čísla

  • 311
Kvóty pro přijetí uprchlíků navrhla Evropská komise teprve tento týden. Kdyby stejný návrh prošel schvalovacím procesem dříve a platil by už v loňském roce, do Česka směřovalo přes 17 tisíc žádostí o udělení azylu. To je patnáctkrát více, než kolik české úřady musely řešit v roce 2014.

Státy Evropské unie musely v roce 2014 posuzovat více než 625 tisíc žádostí o azyl, celkem země vydaly 132 tisíc konečných rozhodnutí o schválení pobytu. 

České úřady loni dostaly podle Eurostatu 1 145 žádostí o azyl, pokud by však již loni platily evropské kvóty pro přerozdělování žádosti, musely by jich hypoteticky řešit 17 225. Není zatím jasné, zda by žadatelé museli být v Česku fyzicky přítomni.

Neznamená to však, že tolik uprchlíků by Česko skutečně přijalo. Samotný návrh je totiž v mnoha ohledech nejasný a Komise ho před předáním ke schválení bude ještě podrobněji specifikovat. Proto se k němu zatím odborníci na mezinárodní migraci z řad neziskových organizací nechtějí příliš vyjadřovat.

„Nebudu to nijak komentovat,“ řekl iDNES.cz vedoucí odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Počty celkových žádostí jsou navíc ovlivněny snahou uprchlíků podat žádost ve více zemích EU. Podle dostupných dat byl navíc loni azyl v prvoinstančním či konečném rozhodnutí udělen jen části žadatelů a reálný počet schválených azylantů usídlených v Česku se tak bude spíše blížit pěti až šesti tisícům (více čtěte zde).

INFOGRAFIKA: Kolik žádostí o azyl by jednotlivé země musely řešit, pokud by přerozdělovací pravidla platila už v roce 2014

Přerozdělování by ulevilo zejména zemím, které jsou v současnosti žádostmi zavaleny. Jde zejména o Německo, Švédsko či Maďarsko. Úřednická agenda by pak podle propočtu nejvíce přibyla Španělsku, Portugalsku a Polsku.

Výpočet v tabulce vychází z loňské statistiky Eurostatu. Z celkového počtu žádostí jsou odečteny ty, které byly podány ve Velké Británii, Irsku a Dánsku, jelikož tyto země zatím Evropská komise do přerozdělování nezahrnula. Stanovené kvóty se tak v případě schválení budou týkat spolu s Českou republikou dalších 24 států EU.

Návrh nyní ještě čeká cesta ke schválení jednotlivým členským státům EU v rámci Evropské rady a poté zamíří do Evropského parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video