Göteborg summit EU přežil

  • 36
Jihošvédský Göteborg, kde končí summit EU, si oddechl. Sobotní pochod 20 000 lidí městem skončil bez násilných incidentů. Po pátku, kdy tvrdé srážky demonstrantů s policií vyvrcholily ostrou střelbou, při níž byli tři aktivisté postřeleni, se úřady obávaly nejhoršího. "Neotvírejte obchody," radily proto místním obchodníkům. Řada ulic byla už od rána přehrazena dlouhými kontejnery a část města, kde se koná summit, je izolována zdvojenou linií ocelových zábran.

Průvod, který na žádost úřadů prošel městem po změněné, však nejednal agresivně. Květiny, balónky a rachotící bubny mu dodávaly spíše sváteční náladu.

To nezničila ani přítomnost maskovaných mladíků, skandujících hesla jako "Rozdrtit kapitalismus" a stovek dalších, kteří se oháněli rudočernými anarchistickými vlajkami. Přitom právě tyto skupinky stály u kořene pátečních scén divokého násilí, které šokovaly místní lidi.

Dělejte si summity jinde, vzkázali Švédové Evropské unii
Páteční scény divokého násilí šokovaly místní lidi. "Nikdy předtím jsme v naší zemi nic takového neviděli. Mohli byste laskavě sdělit Evropské unii, aby si od nynějška konala své summity v Bruselu?" řekl jeden z místních obyvatel, důchodce Jan Palm.

Jeden ze tří postřelených byl převezen s poškozenými vnitřními orgány do nemocnice Sahlgrenska v kritickém stavu. "Je riziko, že nepřežije," uvedl ošetřující lékař Per Ortenwall.

Nejhorší násilnosti ve Švédsku za poslední desetiletí mají údajně na svědomí veteráni 'antikapitalistických' bojů ze Seattlu a Prahy. Do Göteborgu přijeli hlavně z Německa, Nizozemí a Dánska. Jejich dílem jsou rozbité výkladní skříně, vytrhané kolejnice tramvají, zničené pouliční semafory, rozmlácené bankomaty, rozbitá skla policejních i soukromých vozidel a všechny scény chaosu, který skončil až kolem půlnoci.

Policie na demonstranty střílela
Proti útočníkům použila policie v pátek večer i střelné zbraně s ostrou municí. Sáhla k tomu údajně na obranu těžce raněného policisty. Policisté neměli k dispozici jiné prostředky, plastikové střely či slzný plyn. "Slzný plyn máme, ale nepoužíval se po mnoho, mnoho let. Bylo by nemožné ho v pátek použít, protože ve středu města byly otevřené obchody a úřady. Nemohli bychom ho použít proti našim vlastním občanům," uvedl mluvčí policie jan Olsson, který také přiznal, že "nemáme žádná vodní děla – ta jsou od roku 1965 v muzeu".

Švédsko už aspoň deset let nezažilo vážnější pouliční nepokoje. Není divu, že v Göteborgu bylo nasazeno jen asi 1000 policistů – ti nyní musí zvládnout až 25 000 demonstrantů, kteří jsou ve městě. Při summitech EU se běžně nasazuje několik tisíc příslušníků pořádkových sil.

Švédský ministr vnitra Thomas Bodstörm se v tomto incidentu postavil na stranu policie. "Problémem není, jaký druh zbraní byl použit. Problémem je, že tu máme 400 až 500 lidí, kteří tu jsou jen proto, aby zahájili boj," prohlásil. Ke zvládnutí nepokojů vyčlenil další dva tisíce mužů, kteří mají posílit asi tisíc policistů, kteří dosud zajišťovali pořádek ve městě. Poměr policistů a demonstrantů byl v pátek při těch nejtěžších střetech pouze 1:25.

Páteční incident zřejmě odstartovalo to, že několik stovek mladých demonstrantů začalo bombardovat policisty dlažebními kostkami. Vzduchem létaly i zápalné lahve a různé předměty. Intenzita střetů ale postupně klesala, bojovalo se především v jednom z parků v centru města. Situace se uklidnila až kolem půlnoci.

"Je to otevřený útok na naší demokracii, který není hoden společnosti jako je naše," odsoudil nepokoje švédský premiér Göran Persson.

Poklidný přístav zachvátil chaos a násilí
Násilnosti provázejí summit EU od jeho počátku. Už ve čtvrtek v ulicích protestovali odpůrci politiky amerického prezidenta George Bushe, který se zde setkal s představiteli EU. V noci ze čtvrtka na pátek začalo napětí stoupat, policie zatkla na 250 lidí. To ale demonstranty jenom rozdráždilo a ti v pátek vyrazili odhodlaně do ulic.

Před srocenými anarchisty a odpůrci globalizace prchali i jízdní policisté. Demonstranti strhovali jezdce z koní, kteří pak pobíhali po ulicích.

Večeře šéfů vlád v centru města byla v pátek večer zrušena, čtyři delegace byly evakuovány z hotelu, protože jim prý policie nebyla schopna zajistit bezpečnost.

Česko by mělo být v unii nejpozději v červnu 2004.

Jednání s uchazeči skončí roku 2002
Po mnohahodinovém jednání se šéfové vlád evropské patnáctky shodli na tom, že nejpokročilejší uchazeči mohou uzavřít vstupní jednání s Evropskou unií do konce roku 2002. Jejich vstup do unie má pak proběhnout záhy poté, a to do poloviny roku 2004.

Bush se s Evropou nedohodl. Kjótský protokol podle něho není vědecky odůvodněný.

Švédsko získalo lehčí přístup k americkým zbrojním technologiím
Stín, který v Göteburgu zanechalo Bushovo odmítnutí Kjótského protokolu, částečně Švédům vyvážilo udělení zvláštního vojenského statusu pro obchod se zbraněmi od Spojených států. Znamená to, že Švédsko získalo jako jedna z mála zemí, která stojí mimo Severoatlantickou alianci, lehčí přístup k americkým technologiím.

Levicově orientovaní demonstranti s rudými vlajkami protestovali proti summitu EU v ulicích Göteborgu. (15. června 2001)

Demonstrant shromažďuje dlažební kostky při pouličních nepokojích, které otřásly centrem švédského Göteborgu. Důvodem k rozsáhlým protestům je dvoudenní summit EU. (15. června 2001)

Židle a stolky z restaurací posloužily demonstrantům protestujícím v Göteborgu proti summitu EU jako barikády při střetech s policí. (15. června 2001)

Švédští policisté zasahují při protestech proti účasti amerického prezidenta George Bushe na summitu EU, který se konal 14. června v Göteborgu. (15. června 2001)

Nahý odpůrce globalizace stojí tváří v tvář policejní zásahové jednotce při protestech proti účasti amerického prezidenta George Bushe na summitu EU, který se uskutečnil 14. června v Göteborgu. (15. června 2001)

Maskovaný demonstrant přihlíží, jak na barikádě hoří vlajka EU. V ulicích švédského Göteborgu probíhají bouřlivé demonstrace proti summitu EU. Odhaduje se, že se sem sjelo na 25 000 antiglobalizačních aktivistů z celé Evropy. (15. června 2001)

Demonstranti se 15. června střetli s policií v centru švédskeho města Göteborg při pouličních protestech proti dvoudennímu summitu EU. (15. června 2001)

Maskovaný demonstrant s kamenem v ruce kráčí podél hořící barikády v cenru Götenborgu. Zatímco ve městě probíhá summit EU, aktivisté se střetli s policií. (15. června 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video