Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Genetik bojuje za nevinné ve vězení. Hledá nedbale odebrané vzorky DNA

  • 10
Spatně odebrané vzorky DNA mohou za mříže přivést nevinného člověka. Podle genetika Daniela Vaňka odebírá policie vzorky DNA často nedbale. V několika případech dokonce podle něj odmítla vydat vzorky k přezkoumání. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká označila tvrzení za nepodložená.

Genetik Daniel Vaněk pracuje vlastně jako "vyhledávač" justičních omylů. Kdysi zakládal policejní databázi DNA a dnes má soukromou laboratoř. Proslul i výzkumem ostatků českých panovníků.

Soud potrestal loupež, teď se k ní přiznal někdo jiný

Nevinní platí škodu

"Odhaduji, že v Česku je tak dvacet lidí, kteří sedí ve vězení za závažný zločin, ale ve skutečnosti jsou nevinní," tvrdí Vaněk. Opírá se o podobné statistiky v USA, ale i o svou zkušenost, že policie často odebírá vzorky DNA nedbale.

Protichůdné posudky

Vaněk se angažuje jako znalec najatý obhajobou asi v deseti kauzách. Má podezření, že zpackaná genetická analýza by mohla za mříže přivést nevinného nebo už ho tam přivedla.

"První člověk bude pravděpodobně osvobozen u Městského soudu v Praze 5 v úterý, další o týden později. Jednoho z nich soudí za loupežné přepadení," vysvětluje Vaněk.

Důkazy stačily, hájí se soudce

Za přepadení listonošek odsoudil zřejmě nevinné

Blíže ale případy popisovat nemůže. Jako znalec je vázán mlčenlivostí. Prozradil jen, že v jedné z těch deseti kauz narazil na úplně neuvěřitelnou nesrovnalost. "V jeden den policejní expert vydal dva naprosto protichůdné posudky. V prvním stojí, že tam je shoda DNA s panem J. K., a ve druhém, že není. Šel dvěma posudky proti sobě," popisuje Vaněk.

Policie podle něj pracuje i jinak nedbale. Donedávna používali kriminalisté speciální kombinézy při ohledání místa činu v jediném kraji. Ostatní mohli omylem přenášet stopy na vlastním oblečení z místa na místo. Špatně označené vzorky mohou být zaměněny i v laboratoři.

Policie odmítá vydat vzorky

Dva z deseti Vaňkových případů jsou už známé. Obrátil se na něj Karel Klusáček odsouzený za znásilnění, který tvrdí, že je nevinný. Jenomže policie odmítá vydat jeho vzorky DNA z místa činu k přezkoumání. Je možné, že je už zničila. Podle Vaňka tím odsouzenému upírá ústavní právo na spravedlivý proces.

Už jsem ztrácel naději

Říká neprávem odsouzený Schindler

Podezření na chybně provedenou analýzu DNA existuje i v kauze vraždy prostitutky v Řitce u Prahy, která se stala už před sedmi roky. Byl za ni odsouzen osmadvacetiletý muž. Při vyšetřování byla hlavním důkazem DNA odebraná z nedopalku cigarety. Policie opět nechtěla vzorek vydat k prozkoumání.

Pochybení prověřuje Vesecká

Když genetik o chybách policie mluvil v říjnu veřejně poprvé, začalo se věcí zabývat Nejvyšší státní zastupitelství. Vaněk pak jeho šéfce Renatě Vesecké poslal desetistránkový dokument, kde popisuje, co se může všechno při analýze pokazit. "Prověřování podnětů pana Vaňka ještě neskončilo, takže zatím nemohu říci podrobnosti," sdělila v pátek mluvčí Vesecké Renata Malinová.

Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká už dříve označila Vaňkova
tvrzení za spekulativní a nepodložená.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video