Mladí Arméni míří k pomníku arménské genocidy poblíž Jerevanu.

Mladí Arméni míří k pomníku arménské genocidy poblíž Jerevanu. | foto: Profimedia.cz

Francouzský ústavní soud označil zákon o popírání genocidy za protiústavní

  • 56
Francouzský ústavní soud označil kontroverzní zákon o popírání genocidy za nelegální. Zákon, který dovoloval potrestat kohokoli, kdo bude popírat nějakou genocidu, je podle soudu v rozporu s francouzskou ústavou.

Přijetí ožehavého zákona napnulo na přelomu roku vztahy mezi Francií a Tureckem. To ho totiž přímo spojuje s takzvanou arménskou genocidou, která proběhla na tureckém území v průběhu první světové války. Turecko už v minulosti několikrát vyjádřilo politování nad historickými událostmi, označení genocida však tvrdošíjně odmítá a dodnes nesouhlasí s uváděným počtem zabitých Arménů.

Popírání genocidy

O sporu mezi Francií a Tureckem více zde

Turecký premiér Erdogan a jeho administrativa se snažili všemožně zamezit přijetí francouzské novely, která staví mimo zákon kohokoli, kdo jakoukoli genocidu popírá.

Zákon měl trestat až rokem vězení a pokutou až 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) každého, kdo by popíral jakoukoli genocidu. Francie za genocidu považuje holokaust Židů za druhé světové války a vyvražďování Arménů v roce 1915. Dosud však trestala jen popírání holokaustu, všímá si ČTK.

Zákon je v rozporu se svobodou projevu

Francouzský ústavní soud platnost zákona v úterý zpochybnil, uvádí agentura Reuters. Podle stanoviska soudu je novela v rozporu s francouzskou ústavou, která hlásá svobodu projevu. Zákon už prošel oběma komorami francouzského parlamentu a čekal na podpis prezidenta.

Turecko ihned po přijetí zákona dolní komorou stáhlo svého velvyslance z Paříže, zakázalo francouzským silám vstup na své území a hrozilo rozvázáním ekonomických i politických vazeb (více čtěte zde). Někteří představitelé země navrhovali i symbolickou formu protestu jako například přejmenování všech ulic v Ankaře, které mají nějakou vazbu na Francii (více zde).

Sarkozy chce nový návrh

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu po verdiktu ústavního soudu uvedl, že turecká vláda zváží obnovení ekonomických, vojenských a politických kontaktů. Nicméně Sarkozy ihned vyzval francouzskou vládu, aby vypracovala nový návrh zákona, který by vzal v úvahu rozhodnutí Ústavní rady. Prezident se domnívá, že popírání genocidy není možné tolerovat, a musí být proto trestáno, uvedla v prohlášení Sarkozyho kancelář.

Arménie uvádí, že Turecko v letech 1915 až 1917 systematicky vyvraždilo 1,5 milionu Arménů. Podle Ankary zahynulo půl milionu lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video