Fischer: O Temelínu musí rozhodnout Češi

  • 3
Německo trvá na tom, že ve svém sousedství nechce novou atomovou elektrárnu. Ministr zahraničí Kavan označil jeho připomínky za urážky. Německý ministr zahraničí Joschka Fischer včera opakoval, že temelínská atomová elektrárna by měla být odstavena. Fischer však zdůraznil, že spuštění elektrárny je české rozhodnutí. Německo podle něho neváže tento problém na vstup Česka do EU.

"Jasně říkám, že na spojování těchto dvou věcí nepomýšlím," řekl. Spolkový šéf diplomacie Joschka Fischer včera vybídl Česko k zastavení Temelína hned dvakrát. "Jako přímí sousedé Temelína jsme se nikdy netajili tím, že bychom raději elektrárnu v síti neměli," řekl Fischer podle agentury ČTK při setkání se zahraničními novináři v Berlíně.

V rozhovoru pro pondělní vydání regionálního listu Mittelbayerische Zeitung byl Fischer ještě tvrdší: "Chceme, aby byl reaktor odpojen ze sítě." Ještě ve středu přitom český kabinet odmítl reagovat na německou výzvu, aby byl Temelín odstaven.

Premiér Miloš Zeman to odůvodnil i tím, že stanovisko jménem spolkové vlády připravil spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin, a český kabinet tudíž výzvu nepokládá za názor celé vlády.

Spekulace o protitemelínské výzvě německé vlády tu už jednou byly

Německá vláda vyzvala loni v srpnu podle agentury Reuters Českou republiku, aby upustila od spuštění jaderné eletkrárny Temelín. Studie jejího ministerstva životního prostředí totiž podle agentury odhalila bezpečnostní rizika. "Reuters z toho udělal vládní výzvu, což není pravda. Máme to potvrzeno i z německé strany," řekla mluvčí ministerstva průmyslu Dagmar Plachá.

- více ZDE

V sobotním vydání rakouského deníku Die Presse ministr zahraničí Jan Kavan dokonce uvedl, že poslední rakouské a německé útoky proti Temelínu pokládá za urážku.

Zatím není jasné, zda Kavanův úřad zahájí jednání s německými partnery, jak o to Berlín několikrát požádal. "Instrukce, jak máme reagovat na německé protesty ohledně Temelína, jsme již od ministerstva zahraničí obdrželi. Jejich obsah ale nebudu komentovat," řekl bez bližšího vysvětlení český velvyslanec v Německu Boris Lazar.

Vicepremiér Vladimír Špidla při včerejší návštěvě Temelína zopakoval stanovisko české vlády: Elektrárnu budeme provozovat na úrovni nejvyšších standardů.

Společnost ČEZ pokračuje v přípravách na další zkoušky prvního bloku, které kvůli závadám turbíny přerušila. O Temelínu včera hovořil rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer s evropským komisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem.

Tématem byla především aktuální situace při posuzování jihočeské elektrárny podle dohody českého a rakouského premiéra z Melku. Molterer prohlásil, že Rakousko chce proces z Melku v každém případě dokončit, protože je jediným nástrojem dialogu o temelínské elektrárně.

Praha závěrečnou zprávu temelínské komise už předala zahraničním partnerům. Nyní se očekává, kdy se uskuteční jednání mezi premiéry Česka a Rakouska Milošem Zemanem, Wolfgangem Schüsselem a komisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem.

Komise přitom už dříve konstatovala, že vliv elektrárny na životní prostředí bude nízký, nevýrazný a přijatelný. Současné spory o Temelín by neměly ohrozit vstup republiky do Evropské unie.

Několikrát to potvrdili německý ministr zahraničí Fischer i rakouský ministr životního prostředí Molterer. Oba rovněž uznávají právo České republiky vybrat si způsob výroby elektrické energie podle vlastního rozhodnutí.

Vláda Horních Rakous se však včera rozhodla podat na společnost ČEZ žalobu, aby zabránila spuštění elektrárny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video