Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peroutka pochybil, dokážu to, tvrdil Zeman. Ani po roce se mu nezadařilo

  15:29aktualizováno  15:29
Kauza Peroutka odstartovala už v lednu loňského roku. Miloš Zeman tehdy prohlásil, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek Hitler je gentleman. Zahájil tak spor, který vyústil až v žalobu na stát. Navzdory argumentům historiků si Zeman stojí za svým a s mluvčím Jiřím Ovčáčkem opakovaně tvrdí, že Peroutka morálně selhal. Redakce iDNES.cz připravila shrnutí kauzy.

Novinář Ferdinand Peroutka | foto: Repro Mafra - Dan Materna

Vše začalo před více než rokem (na konci ledna 2015) na mezinárodním fóru Let My People Live!, které bylo uspořádáno na připomínku 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora poblíž Osvětimi.

Prezident Zeman ve svém projevu vyzval přítomné, aby si vzali ponaučení z minulosti (více o Zemanově projevu zde). Podle něj byli českoslovenští předváleční intelektuálové fascinováni zrůdným učením Adolfa Hitlera.

Příkladem byl podle Zemana právě Peroutka, který prý v časopise Přítomnost zveřejnil článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž člověk měl podle Zemana v době mnichovské dohody napsat: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.

Facebookový příspěvek místopředsedkyně hnutí ANO Radmily Kleslové.

Proti tvrzení prezidenta se důrazně ohradilo Sdružení Ferdinanda Peroutky spolu s historiky (více zde). Upozornilo, že článek s tímto titulkem nelze dohledat a že autorství výroku o andělech a vlcích připadá Janu Stránskému, který psal v Lidových novinách pod pseudonymem Petr Bílý.

To potvrdil také syn novináře Martin Jan Stránský, který navíc vydává revue Přítomnost a má celý archiv časopisu z dob války do jeho přerušení v roce 1948 k dispozici v on-line podobě na internetu.

Argumenty historiků však postoj Hradu nezviklaly. Miloš Zeman se odmítl omluvit a jeho mluvčí Jiří Ovčáček osočil kritiky z útoku na prezidenta. Na počátku února minulého roku Ovčáček začal dokládat selhání Peroutky jako „neoddiskutovatelnou věc“ na základě dalších článků, které tehdejší novinář údajně napsal (vyjádření Hradu čtěte zde).

Na vlastní oči jsem viděl článek Hitler je gentleman

Zeman o dva dny později na tiskové konferenci během návštěvy Ústeckého kraje slíbil, že najde článek dokazující, že Peroutka intelektuálně selhal a byl fascinován nacismem. „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno ‚Hitler je přeci gentleman‘. Nevěřil jsem vlastním očím, ale chápu to jako úlet, kterého se dopustí každý z nás,“ zopakoval Zeman (více zde).

Na vlastní oči jsem ten text viděl, tvrdil Zeman v Ústí:

Mezi lety 1924 a 1939 vedl Ferdinand Peroutka časopis Přítomnost

Titulek Hitler je gentleman si Zeman přečetl před třiceti až pětatřiceti lety, když chodil studovat do knihovny v Klementinu. Úkolem nalézt zmíněný článek byl nicméně pověřen mluvčí Ovčáček a hradní kancléř Vladimír Mynář (více z videohovoru z Lán zde).

Do hledání se paralelně s Hradem pustili také znalci a novináři, kteří začali studovat volně přístupné archivy časopisu Přítomnost. Velmi rychle došli k závěru, že žádný článek „Hitler je gentleman“ Peroutka nenapsal (více zde).

Článek v archivech není. Ovčáček hledá náhradní argumenty

Ovčáček se odmítl spoléhat na internetové archivy a výtisky chodil studovat osobně ve svém volném čase. Jako prezidentův mluvčí byl neustále zaměstnán, a tak jeho pátrání pokračovalo pomalu. Do prvního března prostudoval celkem deset článků, jak prozradil v pořadu Newsroom ČT 24. „To není soutěž v rychlosti, ale v přesnosti a pečlivosti,“ prohlásil (více o pátrání po článku zde).

Ani duben však nebyl pro prezidentského mluvčího úspěšný. Zeman proto tehdy slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se. „Přestože jsem ho skutečně četl,“ dodal. Prezident pak prozradil, že se podařilo nalézt jiné kontroverzní články, které Peroutka sepsal v období druhé republiky a na počátku protektorátu (více zde).

Zeman: Až mi Ovčáček sdělí, že článek nenašel, tak se omluvím:

Vnučka žaluje stát. Hrad zveřejňuje kontroverzní články

„Člověk si nemůže nechat líbit všechno. Jde mi o slušnost a o omluvu,“ reagovala na pokračující osočování Peroutky ze strany Pražského hradu vnučka Terezie Kaslová a oznámila, že podá žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta.

„Jsem členka Sdružení Ferdinanda Peroutky a mí kolegové dohledávali tento článek. Kolega Groman (člen sdružení Martin Groman, pozn. red.) má doma všechny Přítomnosti a prošel je tam a nazpátek a nic podobného nenašel,“ uvedla pro MF DNES (celý rozhovor zde). Žalobu podala prostřednictvím svého právníka na konci dubna (více o žalobě zde).

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky se u soudu dožaduje omluvy za výroky...

Prezidentští pátrači poté zveřejnili „kontroverzní“ článek z 26. dubna 1939 nazvaný Dynamický život, který vznikl u příležitost narozenin Adolfa Hitlera (více o článku zde). Peroutka jej napsal více než měsíc po okupaci českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Nedlouho poté skončil v koncentračním táboře Dachau.

Podle Ústavu pro soudobé dějiny se Peroutka v článku strefoval do českých nacistů a text nesloužil jako oslava Hitlera. Názor historiků shrnul historik Martin Groman: „I gestapo pochopilo to, co nepochopil pan Ovčáček“ (reakce na kampaň proti Peroutkovi zde).

Kdo byl německý gentleman? Nejspíš diplomat Eisenlohr

V květnu se objevily první stopy na spojení Peroutky a gentlemana. Tentokrát informaci zveřejnil Ústav pro českou literaturu. Byl to však článek spisovatele Jana Drdy z období tuhého komunismu v roce 1958. Drda v něm zmiňuje, že Peroutka nazval jednoho Němce gentlemanem. Tím však byl předválečný velvyslanec Ernst Eisenlohr, který v Československu varoval před Hitlerem (více čtěte zde).

V knize Mluví k vám Ferdinand Peroutka se dokonce našla citace, ve které novinář kritizoval velkou část evropské diplomacie za to, že Adolfa Hitlera považovala za gentlemana: „V třicátých letech velké neštěstí bylo přivoděno tím, že značná část evropské diplomacie považovala Adolfa Hitlera koneckonců za gentlemana.“ To naznačilo, že si Hrad Peroutkovy výroky o Hitlerovi vyložil zcela opačně (více zde).

Zeman vypisuje odměnu a omlouvá se, že se článek nenašel

Nachýlil se konec června a když mluvčí Ovčáček stále nepřišel s konkrétním článkem, vypsal prezident Zeman odměnu sto tisíc korun pro nálezce údajného článku Hitler je gentleman z pera Ferdinanda Peroutky. „Jiří Ovčáček mezitím našel několik prokazatelně publikovaných Peroutkových článků, kde Peroutka píše o Hitlerovi jako o největším z Němců, že nemáme věřit Benešovi, Moskvě a že máme spolupracovat s Velkoněmeckou říší,“ uvedl Zeman (více o vypsání odměny zde).

Téměř ve stejnou chvíli přišla z Hradu první veřejná omluva. „Omlouvám se za to, že jsem tento článek nenašel, ale pane redaktore Mladé fronty dnes, nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči,“ prohlásil Zeman s tím, že Peroutkův článek byl zřejmě cenzurován, a tak se nenachází ve standardních časopiseckých archivech (více zde). O cenzuře později Zeman mluvil i v rádiu.

Červen pomalu končil a v médiích se objevila zpráva o útržku článku s nápisem Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky. Nález ohlásila starostka Prahy 10 Radmila Kleslová z ANO. Přestože ho nalezla se svými kolegy ve vile Karla Čapka, ukázalo se, že to byl novinářský žert Jaromíra Slomka z časopisu Týden (více zde).

Během prázdninových měsíců pátrání zřejmě ustalo. V srpnu se spekulovalo, že by Pražský hrad mohl přistoupit na mimosoudní dohodu s Kaslovou (více o možném smíru zde).

Byl Hitler podle Peroutky gentleman? Spor končí před soudem

S novým školním rokem začali pracovníci Pražského hradu pátrat znovu a v říjnu přišli s tvrzením, že cenzura Peroutkovi zabránila v publikaci článku, ve kterém „ocenil schopnosti říšského kancléře“ (více o tom zde).

Článek pak zveřejnili akademici z Ústavu pro českou literaturu. Ukázalo se, že Hitler byl génius, ne gentleman (více zde). Peroutka v článku sice ocenil vynikající schopnosti Hitlera, dělal to však kvůli tomu, aby před ním varoval. Peroutka také ostře kritizoval tehdejší československé politiky, čímž podle cenzorů překročil paragraf ze zákona na ochranu republiky z roku 1923.

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky se u soudu dožaduje omluvy za výroky...

Spor o Peroutku nakonec dospěl v letošním roce k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Strany se nedohodly na smírném řízení a soud nakonec na počátku března rozhodl, že se Hrad bude muset Terezii Kaslové omluvit formou osobního dopisu (více o soudním rozhodnutí zde).

Soudní rozhodnutí není pravomocné a Hrad se bude odvolávat. „Rozsudek pouze konstatoval, že tento článek nebyl dohledán a v tuto chvíli neexistuje, což neznamená, že nebyl napsán a otištěn,“ prohlásil Ovčáček v rozhovoru pro server Deník.cz a odvolal se na omluvu prezidenta z června loňského roku. Na svém Twitteru pak oznámil, že spor může skončit až u Ústavního soudu. Ujistil však, že pokud soudní rozsudek nabyde právní moci, prezident „nezůstane stranou a v tomto směru se vyjádří“.

Ovčáček: Peroutka artikuloval politiku druhorepubikové vlády:Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pavla Dandová potřebuje každé tři týdny sehnat 96 tisíc korun, aby mohla...
Žena musí prodat byt. Pojišťovna jí odmítla proplatit lék na rakovinu

Zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit matce dvou tříletých dětí cílenou biologickou léčbu, která by jí pomohla v boji s rakovinou. Léčbu doporučili i lékaři,...  celý článek

Nejhůře v testu dopadl taxikář společnosti Fix taxi. Cizincům za cestu z...
TEST: Taxikáři cizince okradli a riskovali, nejlépe si vedl řidič Uberu

Je rozdíl v tom, když pražské přepravní služby, jako jsou taxi dispečinky nebo aplikace Uber či Liftago, využije Čech, a když cizinec? Test iDNES.cz ukázal, že...  celý článek

Lipno u Nové Pece (říjen 2017).
Hladina Lipna kvůli suchu klesla, místy je jen v původním korytu Vltavy

Hladina lipenské vodní nádrže vzhledem k letnímu suchu výrazně klesla. Momentálně zásobní prostor přehrady zadržuje 171 milionů krychlových metrů vody a je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.