Simulované topení FBI kritizovala, říká zpráva amerického ministerstva spravedlnosti.

Simulované topení FBI kritizovala, říká zpráva amerického ministerstva spravedlnosti. | foto: Amnesty International

FBI: „Mučení“ vězňů jsme kritizovali. Nikdo nám nenaslouchal

  • 18
Americký Federální úřad pro vyšetřování kritizoval kontroverzní metody výslechů vězňů podezíraných z terorismu. Národní bezpečnostní rada vlády to ale ignorovala. Vyplývá to ze dnes zveřejněné zprávy amerického ministerstva spravedlnosti, které okolnosti údajného mučení vězňů vyšetřuje.

Tvrdým výslechům byli po útocích 11. září 2001 podrobováni zajatci Američanů podezřelí z příslušnosti k teroristům. Jejich součástí bylo například simulované topení nebo zastrašování vojenskými psy.

Vedení FBI ale svým agentům nařídilo, aby se na podobných činnostech nepodíleli, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

V dokumentu o 370 stránkách se uvádí, že pracovníci FBI přizvaní k výslechům vedeným CIA nebo armádou vystupovali proti nejtvrdším způsobům vyšetřování. "Zpravidla se neúčastnili špatného zacházení a mnohdy odsuzovali případy, jichž byli svědky," uvádí zpráva.

. VIDEO: JAK PROBÍHÁ WATERBOARDING

Amnesty International natočila, jak se mučí vodou podle CIA. Podívejte se.

Inspekce ministerstva spravedlnosti se opírá o svědectví více než tisícovky agentů FBI k více než třem letům výslechů v letech 2001-2004.

Agenti FBI podle jejich vlastního kontrolního úřadu často vyjadřovali před svými nadřízenými pochybnosti o tom, zda jsou nelítostně vedené výslechy legální.

Spory vypukly zejména v případě výslechů vysoce postavených činitelů Al-Kajdy jako je Abú Zubajdá, který byl blízkým spolupracovníkem Usámy bin Ládina, či Muhammad Kahtání, často podle agentury AFP označovaný jako 20. letecký pirát, jenž se měl zúčastnit atentátů z 11. září.

Americká vláda v minulosti obhajovala tvrdé metody výslechů s odůvodněním, že pomáhají bezpečnostním orgánům zabraňovat dalším teroristickým útokům. Kongres sice v únoru použití waterboardingu, při němž se ve vězni vyvolává pocit topení, zakázal, prezident George W. Bush ale tento zákon vetoval. - čtěte Bush vetoval zákaz krutých výslechů, argumentuje terorismem

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video