(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Seno nad zlato. Farmáři kvůli suchu dumají, čím nakrmí dobytek

  • 291
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu nebylo v létě co kosit. Zemědělci nyní řeší, čím v zimě nakrmí dobytek. Seno už teď stojí dvakrát více, než je běžná cena. Špatná byla i úroda vojtěšky nebo kukuřice. Problémy mohou mít především chovatelé mléčného skotu.

„Mám denně zhruba deset telefonátů, všichni se ptají, jestli mám seno,“ uvedl Pavel Habětín, který v malé rodinné farmě v Plchovicích nedaleko Chocně kromě chovu ovcí plemene Dorper lisuje seno a slámu.

Začátkem září u něj obvykle není problém seno nakoupit. Letošní rok má ale kvůli suchu k obvyklým letům daleko. „Nemám. Jarní už jsem prodal a držím si jen železnou zásobu, kterou potřebuji pro sebe,“ doplnil.

„Když bude teplá zima, hrozí za rok katastrofální sucho“

Rozhovor iDNES.cz s klimatologem Zdeňkem Žaludem

Tráva se běžně kosí třikrát do roka. Letos ale sezona kvůli suchu skončila už na jaře, po první senoseči. V létě kvůli suchu tráva nevyrostla. I kdyby se vydařila podzimní seč, na celkovém výsledku to moc nezmění.

V Plchovicích teď sice zapršelo a tráva se trochu zazelenala, přes 60 procent běžné produkce se ale podle Habětína úroda nepřehoupne, ani kdyby podzimní počasí zemědělcům přálo.

Na stránkách plchovické farmy se proto objevilo upozornění: „Přebytky prvního sena roku 2015 jsou již prodány, otavy, jak je všeobecně známo, se díky suchu nekonaly, a tak je pro tento rok odprodej uzavřen.“

Chybí i vojtěška a kukuřice

„I když jsme zaznamenali dva vydatnější deště, nedostatek vody v půdě zůstává. Navíc teď má přijít ochlazení, které růstu trávy nepomůže,“ uvedl Jiří Skládanka z Ústavu výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity v Brně.

Kvůli suchu nevyrostlo ani dost vojtěšky nebo kukuřice, které se také používají jako krmivo. Sklizeň vojtěšky bude minimálně 25 procent pod průměrem, kukuřice je na tom ještě hůř. Úroda má navíc špatnou kvalitu. „Problémem bude například nízký podíl zrna v silážích, sníží výživovou hodnotu krmiva,“ doplnila Dana Večeřová z Agrární komory.

Zvlášť pro chovatele mléčného skotu to znamená další starost navíc. S vyššími náklady za krmivo musí počítat v době, kdy prudce klesá výkupní cena mléka. Ta za poslední rok spadla o 25 procent. „Meziroční propad je u nás zhruba 12 tisíc korun na jeden kus,“ komentoval to Václav Kaněra z AGRO Záhoří.

Spotřebu sena a senáže zde obvykle ze sta procent pokrývají - tak jako většina dalších chovatelů - z vlastních zdrojů. „Jak to bude letos, se teprve ukáže. Záleží na tom, jestli ještě něco naroste. Krmit budeme, čím se dá. Koupit nebude kde, už teď se na mě obracejí kolegové a ptají se, jestli máme zásoby,“ dodává Kaněra, jehož družstvo chová 1 700 kusů holštýnského skotu.

Jestli letošní sucho donutí zemědělce snižovat stavy dobytka, se ukáže až za pár měsíců. Záleží například i na tom, jak dlouho podzimní počasí dovolí chovatelům nechat zvířata na pastvě. Důležité také je, jak jsou na tom se zásobami z minulého roku, který byl na rozdíl od toho letošního nadprůměrně úrodný, nebo zda se předzásobili na jaře.

Problém v celé Evropě

Kdo si nevystačí s krmivem z vlastních zdrojů, bude mít problém seno nakoupit. Vzhledem k tomu, že sucho postihlo celou Evropu, nebude ho podle Jiřího Skládanky ani odkud dovézt. A pokud se seno nakoupit podaří, bude to za vysokou cenu.

Rozmary počasí tak dokázaly udělat z komodity, která je pro laika téměř bezvýznamná, extrémně zajímavý obchodní artikl. Ve středních Čechách se objevili zemědělci „spekulanti“. Už na začátku léta skoupili každý volný metrák sena, který byl mání, a nyní vyčkávají. Na zásobách, které shromáždili, mohou vydělat dvojnásobek, možná i víc.

Cena totiž šplhá nahoru už nyní - v období, kdy by sena měl být dostatek. „Může to být i 150 korun za metrák, což je jednou tolik, než je běžná cena,“ poznamenává Skládanka. Kolik se bude za seno platit po Novém roce, si netroufá odhadovat.

„V únoru nebo v březnu dochází některým chovatelům seno i v letech, kdy je ho relativní dostatek, ceny pak stoupají. Letos bych si ale mohl říct v podstatě o jakoukoli cenu už dnes, kdybych měl co prodávat,“ míní Habětín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video