Když bude teplá zima, hrozí za rok katastrofální sucho, varuje klimatolog - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když bude teplá zima, hrozí za rok katastrofální sucho, varuje klimatolog

  19:39
Česko má za sebou mimořádně suché léto. Pokud nastane mírná zima a poté bude málo pršet, může být sucho v roce 2016 skutečně katastrofální. V rozhovoru pro iDNES.cz to tvrdí bioklimatolog Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně a vědecký pracovník Centra výzkumu globální změny. Sucho podle něj může někdy trvat i několik let.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jak moc velké bylo o letních prázdninách sucho?
Sucho bylo mimořádné, ať už z pohledu času, protože trvalo prakticky celé prázdniny, tak i prostoru. Podle portálu Intersucho bylo postiženo až 90 procent území Česka. Dobrým indikátorem pro posouzení teploty je počet tropických dní, kdy maximální teplota vzduchu překročí 30 °C. Například na jižní Moravě v oblasti Židlochovic a Pohořelic bylo za prázdniny těchto dní dohromady 35, od počátku roku už 42. Dlouhodobý průměr pro tuto oblast je přitom jen 17.

Zdeněk Žalud

Bioklimatolog Zdeněk Žalud.

Patří do týmu, který provozuje projekt Intersucho. Jako bioklimatolog se zabývá dopady klimatických změn na polní plodiny. Propojuje růstové modely rostlin a indexy sucha s výsledky polních experimentů. Na základě toho buduje pedagogickou a výzkumnou platformu, kterou lze využít pro vzdělávání i základní a aplikovaný výzkum.

Co se týče srážek, tak červenec byl výrazně podnormální. Velmi suchý byl i srpen. Ten sice ovlivnila epizoda mezi 16. a 18. srpnem, kdy napadlo až 80 procent měsíčního úhrnu, ale je nutné si uvědomit, že není důležité množství srážek, ale jejich rozdělení.

Co všechno podle vás k suchu přispělo?
Nedostatek srážek způsobuje meteorologické sucho, které se, pokud trvá několik týdnů, projeví absencí vody v půdě pro rostliny. Tento stav nazýváme zemědělským suchem. Třetím stupněm je hydrologické sucho, pro které jsou typické nízké průtoky toků a nižší hladiny vodních ploch.

Příčiny ale nehledejme jen v nižších srážkách a nedostatku vody v půdě, je to také důsledek dvou teplých zim v minulých letech. Krajina byla prakticky bez sněhové pokrývky, voda přes zimu více odtekla či se více vypařila. A i když voda na většině území nasytila půdu do zhruba jednoho metru, tak nedošlo k doplnění podzemních rezervoárů.

Je možné podle příkladů z minulosti odhadnout, jaká přijde po velmi suchém létě zima?
Vytvořit nějaký vzorec chování a tvrdit, že suché léto znamená takovou či onakou zimu, určitě nejde. Nacházíme se ve střední Evropě, kde úspěšnost předpovědi počasí na pátý, šestý den dopředu klesá pod 80 procent. Není možné předpovídat, jak bude vypadat letošní zima z pohledu teplot a srážek.

Pokud si ale zaspekulujeme a budeme předpokládat, že tato zima bude jako ty dvě předešlé - s vyššími teplotami, bez sněhové pokrývky, kdy nedojde k doplnění vyčerpaných podzemních rezervoárů, a k tomu by přišlo relativně silné jarní a letní sucho - pak zodpovědně prohlašuji, že se bude jednat o sucho se skutečně katastrofálními dopady.

Po jak dlouhých cyklech se sucha opakují?
Sucho je neperiodický jev. Nelze přesně stanovit přesnou délku k roku výskytu. Pokud se hovoří třeba o padesátiletém suchu, je to čistě statistický údaj. Neříká to nic o tom, že dalších 49 let sucho nebude. Klidně se může opakovat příští rok. Z našich výzkumů vyplývá, že v oblasti střední Evropy bude sucho stále častější a bohužel i intenzivnější. Tento trend souvisí s faktem, že teplota vzduchu stoupla na území ČR za posledních 130 let asi o jeden stupeň Celsia. Jeden z důsledků vyšší teploty je i větší výpar. A teplejší vzduch pojme více vodní páry. Logicky je pak méně vody v krajině.

Na rozdíl od teploty ale nepozorujeme změnu ročních úhrnů srážek. To, co se u srážek mění, je jejich rozložení. Zvláště na jaře a v létě ubývá mírných zahradnických dešťů a přibývá extrémnějších srážek. Tím pádem se i přes stejné roční úhrny prodlužují bezesrážkové periody.

Převažují z dlouhodobého hlediska spíše suchá období, nebo období s větším počtem srážek?
Pokud byste otázku položil před dvěma lety v období silných záplav, tak sám dodáte, že převažují povodně. Oba dva hydrometeorologické extrémy - sucho i povodně - jsou spojené nádoby. Obecně přibývá extrémů. Jenom za posledních deset let jsme se několikrát setkali s obojím. Zatímco protipovodňové plány v ČR byly zpracovány relativně rychle a na mnoha místech se už realizují, proti suchu se strategie teprve rozbíhá. Každopádně se musíme smířit s tím, že oba tyto extrémy budou mít četnější výskyt a musíme se na oba připravit.

Který extrém přijde příští léto, zda oba, jeden či žádný, nikdo seriózně nemůže říci. Možné jsou všechny varianty. Jediné, co se dá na tak dlouhodobý výhled aplikovat, jsou statistické předpovědi. Všichni ale víme, co statistika často přináší. Co je statisticky pravděpodobné, nemusí přeci vůbec vyjít. Proto klimatologové na takovouto otázku s určitostí odpovědět nemohou.

Rozpálené Česko na leteckých záběrech (6. srpna 2015):

6. srpna 2015

Zelený Mácháč a suché jezy. Rozpálené Česko z letadla | (1:29) | video: iDNES.cz, Milan Nosek

Proč bylo toto léto tak málo bouřek?
Vyskytují se hlavně dva typy bouřek. První jsou takzvané frontální. Na území České republiky se objeví tlaková níže, která má frontu teplou, studenou a někdy v posledním stádiu i okluzní. Právě na té studené se objeví bouřky. Bohužel v rámci prázdnin jsme byli většinou pod vlivem tlakové výše. Tlakové níže se srážkami a frontami k nám prakticky nepřišly.

Druhým typem je bouřka z tepla. Ta vzniká především v letním období, když se zahřeje zemský povrch, vypaří se velké množství vody, pára stoupá do určité výšky, při výstupu se vzduch ochlazuje, vodní pára kondenzuje, mohou se vytvořit i bouřková oblaka a následně vzniká letní bouřka. Pokud je však krajina vysušená a vody je minimum, tak se jí vypaří daleko méně. Pak je menší šance, že vzniknou bouřky z tepla.

Zvládla půda pojmout zmíněné velké množství srážek, které přišly v polovině srpna?
Toto období bylo pro naši krajinu jednoznačně přínosem. Šlo sice o intenzivní, ale ne přívalové deště, které často mají negativní erozní charakter. Půda tyto srážky většinou dobře absorbovala. O ukončení sucha ovšem hovořit nelze. Na mnoha místech už po intenzivních deštích nejsou žádné stopy, vegetace opět trpí nedostatkem půdní vláhy a vodní toky jsou zase pod normálem.

Obecně platí, že schopnost půdy přijmout velké množství vody závisí nejen na intenzitě deště, ale i na jejím druhu, který určuje infiltrační schopnosti. Ty jsou bohužel sníženy na utužených půdách (vznikají po mnohonásobném přejíždění těžké techniky, pozn. red.). V naší krajině jich je až 45 procent. Kvalitní zdravá černozem, tedy půda ve velmi dobré kondici, je schopna zadržet až 340 litrů na metr čtvereční. Zhutnělé či jinak degradované půdy bez organické hmoty často dosáhnou jen zlomku této hodnoty.

Hrozí během babího léta další horka a tím pádem i zhoršení sucha?
Září statisticky patří mezi měsíce s nízkým srážkovým úhrnem. Pokud bude normální, dá se říct, že současná epizoda sucha bude pokračovat. Představa, že sucho končí prvním deštěm, je naivní. Některé epizody sucha mohou trvat i několik let.

Co je sucho?

Obecně je při suchu nedostatek srážek za delší časové období, což vede k nedostatku vody v půdě, rostlinách nebo v atmosféře. V každé oblasti, která se liší klimatem nebo biotopem, je sucho posuzováno jinak. V České republice se o suchu mluví, pokud trvá v řádech týdnů až měsíců.

Za současné situace můžeme mluvit o suchu nahodilém. Jde o období s nepravidelným výskytem, kdy je srážek výrazně méně než normálně. Srážkový deficit provázejí vysoké teploty, nízká poměrná vlhkost vzduchu, málo oblačnosti a větší počet hodin slunečního svitu. Tyto skutečnosti způsobují vyšší celkový výpar z daného území, čímž se dále zvyšuje nedostatek vody.

Dále se dělí sucho na meteorologické (menší počet srážek než je v daném období normální), zemědělské (sucho v půdě, plodiny nemají dostatek vláhy), hydrologické (citelné snížení hladin vodních toků), socioekonomické (nedostatek pitné vody pro obyvatele či užitkové vody pro průmysl, hydroelektrárny nemohou pracovat).

Zdroj: Prezentace ČHMÚ Brno (2012)

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Trump chce nerosty nejen z Ukrajiny, ale i z Ruska. Země zahájily vyjednávání o těžbě

Moskva a Washington zahájily diskuze o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku. Listu Izvestija to řekl šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev, kterého si ruský prezident...

31. března 2025  6:46

Ledová bouře v Kanadě připravila statisíce lidí o elektřinu

Kanadskou provincii Ontario zasáhla o víkendu ledová bouře, po které zůstalo přes 400 tisíc zákazníků bez elektrické energie. Na svém webu o tom informovala kanadská televize CBC. Podle energetické...

31. března 2025  6:42

Jarní teploty vystřídá ochlazení a déšť se sněhem, v průběhu týdne se oteplí

Přímý přenos

Začátkem týdne teploty, na rozdíl od těch víkendových, poklesnou. V pondělí tak bude 6 až 11 stupňů a na většině území bude deštivo. Ve vyšších polohách se dočkáme i srážek se sněhem. V průběhu týdne...

31. března 2025  6:20

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

31. března 2025  5:57

Jak prát špinavé peníze a nenechat se chytit. Je to snadnější než kdy dřív

Premium

Způsobů, jak z lidí vymámit peníze, je nespočet. Podvodné telefonáty, řetězové e-maily, ale i kvetoucí obchod se syntetickými drogami, možnost živých sázek na nižší soutěže na druhé straně planety...

31. března 2025

Efekt ukotvení umí tahat peníze z kapes. Propadáme mu nejen při nákupech

Jako efekt ukotvení je označován jeden z častých myšlenkových klamů, který ovlivňuje i naše nákupní nebo finanční rozhodování. Působí v obchodě, marketingu, ale také při vyjednávání nebo investování....

31. března 2025

Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX
Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX

Hledáme 30 testerek, které se svými dětmi vyzkouší inovativní zubní pastu Kinder KAREX. Tato moderní pasta neobsahuje fluorid, ale využívá sílu...

Levnější pojištění díky lepším reakcím. Na příchod autonomních aut se chystá i Česko

Premium

Přesnější reakce a méně nehod. Očekávání pojišťoven, které se připravují na zahájení provozu prvních autonomních aut, jsou spíše pozitivní. Dá se tak očekávat, že proti vozům, za které po celou dobu...

31. března 2025

Počítání obvodu a obsahu. V běžném životě potřebné, u přijímaček jakbysmet

Premium

Kolik pletiva padne na oplocení zeleninové zahrádky, kolik na ni budete potřebovat hnojiva a jakou vynese úrodu? I v takových situacích se hodí schopnost vypočítat obvod a obsah rovinných útvarů.

31. března 2025

Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny

Solární panely nad sady a vinicemi zatím příliš nerostou. Před rokem odhadoval distributor solárních panelů Raylyst, že pokud se stihne schválit legislativa, mohly jenom loni vzniknout instalace...

31. března 2025

Čím menší balení, tím vyšší cena. Skryté zdražování potravin pokračuje

Premium

Čokoláda, cukrovinky, káva, chipsy. Mnoho těchto výrobků si nově Češi koupí dráž. Nejen kvůli inflaci nebo cenové politice prodejců, ale zejména kvůli zmenšování jejich objemu či hmotnosti. Ekonomové...

31. března 2025

Padesát kilometrů od Česka potvrdili slintavku, nakazilo se až 3500 zvířat

Na velké farmě ve vesnici Plavecký Štvrtok na západním Slovensku, zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem, potvrdili slintavku a kulhavku, řekl slovenský ministr zemědělství Richard Takáč....

30. března 2025  14:20,  aktualizováno  23:12

Zemřel zakladatel Sdružení výtvarníků Karlova mostu Roman Kotrč

Zemřel zakladatel Sdružení výtvarníků Karlova mostu a umělecký kovář Roman Kotrč. Informaci o úmrtí zveřejnila městská část Praha 1 na sociální síti Facebook s tím, že odešel náhle.

30. března 2025  22:08