Zimní a letní čas stále mění asi osmdesát zemí světa

Zimní a letní čas stále mění asi osmdesát zemí světa | foto: AP

Evropské mocnosti čachrují s časem, posilují zdraví lidí i ekonomiku

  • 323
Rusové si minulý víkend poprvé po třiceti letech nepřetočili hodinky o 60 minut dozadu a zůstali u letního času. Velká Británie zase zvažuje, že srovná čas s pevninskou Evropou. Mocnosti myslí na zdraví lidí i posílení ekonomiky.

"Všichni moji kolegové zaspali do práce," stěžovala si minulou neděli na ruské sociální síti VKontakte uživatelka s přezdívkou Alijo Alijona. Nebyla sama. S provinilými výrazy se s hodinovým zpožděním šinuly do práce tisíce Rusů.

Politické rozhodnutí šéfa Kremlu Dmitrije Medveděva o nezrušení letního času elektronický svět jednoduše ignoroval a jako obvykle poslední neděli v říjnu vrátil čas o hodinu zpět. Zmatek nenastal jen v počítačích a mobilech, ale také v dopravě.

Se změnou se těžko vyrovnávaly některé letecké společnosti a železniční spojení na Ukrajinu, která na zimní čas přešla, na nějakou dobu zcela zkolabovalo. Počáteční strasti snad Rusům vynahradí to, že odpoledne déle uvidí.

Prezident chce vyléčit infarkty a snížit počet sebevražd

Prezident Medveděv změnu oznámil v únoru a argumentoval studií ruské akademie lékařských věd, která odhalila, že při změně času stoupá počet infarktů o 1,5 procenta a počet sebevražd stoupne o neuvěřitelných 66 procent.

Vědci mění definici času

Na padesát vědců zasedá na okraji Londýna, aby pod patronací britské akademie věd projednali novou definici času. Ta by se měla zcela obejít bez slunečního času měřeného podle hvězdárny v Greenwichi a dát přednost času atomovému, který je měřen oscilací cesia. Britové si však ztrátu takzvaného GMT berou velmi osobně. (více čtěte zde)

Jedno z nejkontroverznějších rozhodnutí šéfa Kremlu nyní podle průzkumů podporuje 60 procent Rusů. Komentátor listu The Moscow Times jízlivě poznamenal, že Medveděv, který jen zahříval židli Vladimiru Putinovi, se tímto činem prostě chtěl zapsat do dějin.

Časovou rošádu osnují i Britové. V zemi se znovu rozhořela debata o tom, zda nepostrčit ručičky na ciferníku o šedesát minut dopředu a nesrovnat tak časově krok s evropskou pevninou, což v by v zimě zkrátilo dlouhé večery.

Změně času ve Velké Británii brání Skotové

Zastánci změny vytahují trumfy jako nižší počet dopravních nehod, nakopnutí turistického ruchu nebo šetření elektrickou energií. Například Skotové se ale děsí, že by měli ráno mít ještě o hodinu déle tmu. A právě souhlas všech částí Velké Británie je pro konečné schválení podstatný.

Premiéra Davida Camerona by jako sportovce prodloužení dne zajímalo, ale pro změnu je podle něj potřeba celonárodní konsenzus. I kdyby na změnu nakonec poslanci kývli, spustila by Velká Británie příští rok pouze tříletý testovací cyklus.

Podobně se ve Spojeném království experimentovalo už mezi lety 1968 a 1971, kdy země měla po celý rok letní čas. Změnu tehdy zhatil protest Skotů, kteří argumentují zvýšeným nebezpečím pro farmáře a děti, které ráno kráčí do školy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video