V Idomeni již několik týdnů přežívají tisíce uprchlíků. Úřady se je snaží...

V Idomeni již několik týdnů přežívají tisíce uprchlíků. Úřady se je snaží vrátit zpět do Turecka (13. dubna 2016) | foto: Reuters

Brusel podpoří bezvízový styk s Tureckem. Udělalo velký pokrok, tvrdí

  • 747
Evropská komise podpoří ve středu „podmíněný“ souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem, ačkoli Ankara nesplňuje potřebné podmínky jako svobodu slova či spravedlivé soudnictví. Informovala o tom stanice BBC s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje.

Krok je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři.

Komise hodlá ve středu navrhnout bezvízový vstup do schengenského prostoru pro turecké občany, aniž by Ankara již splňovala potřebné podmínky. EU se totiž podle britské stanice obává, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko nebude plnit dohodu ohledně imigrantů.

KOMENTÁŘ: Evropa zatím pomáhá pašerákům

Počet běženců migrujících z Turecka do Řecka se přitom v posledních týdnech podle aktuální statistiky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) skutečně daří omezovat. V dubnu jejich počet klesl na 3469. Ještě v březnu jich přitom bylo 26 971, v únoru pak 57 066. Loni v dubnu jich přišlo 13 556.

Pokračování trendu je možné sledovat i v prvních květnových dnech. O víkendu do jihoevropské země podle místních úřadů dorazilo z Turecka jen 112 uprchlíků, píše agentura DPA.

Turecko však podle BBC stále neplní kritéria například ohledně svobody slova, spravedlivého soudnictví či lepší ochrany menšin.

Velký pokrok Turecka

Mluvčí komise Mina Andreevová v pondělí řekla, že Turecko udělalo v minulých týdnech velký pokrok ve snaze splnit evropské podmínky k tomu, aby Evropská komise mohla navrhnout zavedení bezvízového styku pro turecké občany. Zda komise skutečně ve středu navrhne bezvízové cestování pro 75 milionů tureckých občanů ale mluvčí jednoznačně neřekla a odkázala až na středeční jednání eurokomisařů.

Uprchlická krize

Některá média, včetně například listu Financial Times, ale s odkazem na své zdroje uvedla, že návrh v tomto smyslu nejspíš padne. Bude však podle nich „podmínečný“ s tím, že závěrečná zpráva o skutečném splnění všech 72 potřebných podmínek bude přijata v polovině června.

Turecká strana podle Reuters potvrdila, že dohoda o bezvízovém styku se bude týkat i řeckých Kypřanů. „To ale neznamená uznání Kypru. Pokud EU zruší víza pro turecké občany, pak my také zrušíme víze pro zbývající členské země EU,“ řekl úředník. A dodal, že nyní mohou řečtí Kypřané cestovat do Turecka, ale musí k tomu mít víza.

Kypr je od turecké invaze v roce 1974 rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku. Kypr je členem EU, ale de facto jen jeho řecká část, která již několik let blokuje rozhovory o vstupu Turecka do unie, neboť považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova. Ankara zas například neumožňuje lodím a letadlům z jižní části Kypru vstup do tureckých přístavů a letišť.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video