Sarkozy si chce přísným postupem zvýšit popularitu.

Sarkozy si chce přísným postupem zvýšit popularitu. | foto: AP

Evropa začala rozpouštět romské divoké tábory

  • 318
Evropa zpřísňuje svou imigrační politiku a netoleruje to, co dříve. Ve Francii za poslední dva týdny vyhnali "na ulici" na 700 Romů, převážně z Rumunska, kteří tábořili se svými vybavenými karavany na čtyřicítce nedovolených míst, nebo bydleli v prázných domech.

"Jsou zdrojem nelegálního obchodu, mají šokující životní standardy, zneužívají dětí k žebrotě, jsou zdrojem prostituce a zločinů," vysvětlila prezidentská kancelář.

Celkem se odhaduje, že ve Francii žije už roky až půl milionu kočovných Romů, většina na povolených prostranstvích. Tisíce však také v nelegálních táborech. Ty nyní policie evakuovala, ale nenavrhla jim, kam jít.

Domů nechceme

Někteří se jen přesunuli někam dále a čekají na zásah zastupitelů, jiní bloumají ve svých karavanech po okolí. Některým vláda nabídla, že je pošle letecky domů, do Rumunska, ale přijalo jen minimum z nich, ani ne desetina. Není navíc jisté, že se nevrátí.

Jde o vládní akci, kterou ohlásil prezident Nicolas Sarkozy v červenci i po útoku Romů na policejní stanici poté, co zemřel jeden mladý Rom při útěku před policií v autě a situace se vyhrotila.

Po vstupu do EU začalo po Evropě kočovat více Romů z Rumunska a Bulharska, ale policisté se setkávají i s těmi, kdo už ve Francii žijí v karavanech deset let. Starostové měst přitom často nedbají povinnosti zřídit za městem tábor pro kočovníky, jak to dělají i v jiných oblastech.

Zdaleka nejde jen o Francii. Přistěhovaleckou politiku zpřísňují Italové, ale i liberální Seveřané. I američtí republikáni se pokusí změnit ústavu, aby se občanství automaticky nedávalo všem, kdo se v USA narodí.

Přistěhovalcům se ve špatných dobách vždycky dařilo hůře. Ve Francii to může být i proto, že starostům v krizi ubývá peněz. A samozřejmě i proto, že Sarkozy se snaží vlichotit voličům z pravého spektra, i z toho extrémního, a posílit svou nízkou popularitu. Chystá se proto odebírat už jednou dané občanství všem přistěhovalcům, kteří se proviní vážným zločinem. OSN Sarkozyho postupy otevřeně kritizuje.

Imigrační politiku už ale zpřísnili i Italové a Španělé. Dohodli se s africkými státy na lepší kontrole moře a na vracení imigrantů, odchycených teprve na cestě.

Přitvrzují i Německo a Dánsko

I v Británii tento týden zrušili jeden z největších táborů v anglickém hrabství Essex. Svou adresu tak ztratilo na 50 rodin, mnozí z nich po 40 letech, kdy si tábor ve městě Basildon vzal na mušku starosta Tony Ball, popisuje týdeník The Economist. Asi 40 rodin je v Británii legálně, jen si musí najít nové místo k bydlení.

Německo má v plánu v příštích dvou letech poslat domů na 12 tisíc Romů původem z Kosova, kteří do Německa utekli před kosovskou válkou roce 1999. Půlka z nich jsou mladí a ti už mluví hlavně německy a srbštinu nebo albánštinu svých rodičů už dobře neovládají.

Přísnější zákony pro příchozí chystá i Nizozemsko a Dánsko. Kodaňský magistrát je rozhodnutý vystěhovat stovky Romů z východní Evropy a podobné plány chystá Belgie, shrnuje protiromská opatření ruská agentura Ria Novosti.

David Mark, šéf romského občanského sdružení v Rumunsku, které zastřešuje na dvacet neziskových humanitárních organizací, s vyháněním nesouhlasí. "Ano, jsou mezi nimi Romové, kteří jsou kriminálníci. Ale je to jen procento z nich. A protože jsou na ně úřady krátké, kriminalizují všechny," řekl pro agenturu IPS v Bukurešti.

"Posílání domů negativně ovlivní práva všech evropských občanů," varoval i Rob Kushen z Evropského centra pro práva Romů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video