Podle českých i světových médií zákon upírá veřejnosti právo na informace. Ilustrační foto.

Podle českých i světových médií zákon upírá veřejnosti právo na informace. Ilustrační foto. | foto: Michal Vlk

Europarlament probírá náhubkový zákon, čeští šéfredaktoři píší Fischerovi

  • 35
Český "náhubkový zákon" platí od dubna, už po měsíci se však dostal na půdu europarlamentu. Německý poslanec Alvaro se zeptal komisařů, co si myslí o novele trestního řádu, která médiím zakazuje tisknout odposlechy a omezuje i psaní o obětech. Ve stejnou dobu se ozvali i čeští šéfredaktoři. Premiéru Fischerovi zaslali otevřený dopis.

Proti zákonu se bojuje na všech frontách. Šestnáct šéfredaktorů předních českých médií odeslalo dopis novému předsedovi vlády Janu Fischerovi. Chtějí, aby zákon změnil nebo zrušil, protože významně zasahuje do svobody projevu. Obracejí se na premiéra u příležitosti Světového dne svobody tisku, který připadl na neděli 3. května.

Už dříve šéfredaktoři psali například prezidentu republiky Václavu Klausovi, ale ten jim nevyhověl a zákon podepsal. - čtěte Podepíšu zákaz zveřejňování odposlechů, vzkázal Klaus novinářům

Na dnešní senátní schůzi budou zároveň spolupracovníci senátora Petra Pitharta shromažďovat podpisy pod ústavní stížnost proti zákonu. Tou by se měl zabývat ústavní soud.

dopis premiéru fischerovi

Přečtěte si dopis českých šéfredaktorů

Evropu na zákon upozornil německý poslanec Alexander Alvaro, jinak člen vedení německé liberální politické strany FDP. V interpelacích směřovaných na evropské komisaře poukázal na to, že podobný zákon neplatí v žádném jiné zemi EU, jen v Česku, a že evropský soud už jednou posuzoval podobnou kauzu.

V roce 2007 dal za pravdu ve sporu o zveřejnění odposlechů slovenskému Radiu Twist, které bojovalo se státem. - čtěte V Česku byla omezena svoboda tisku, upozorňuje Unii europoslanec

Evropští komisaři však nemohou české vládě přímo nařídit změnu zákona, ale jejich prohlášení má velkou váhu. Pokud by zjistili, že zákon se dostává do rozporu s evropským právem, na kterém stojí EU, mohou dát podnět na zrušení k evropskému soudnímu dvoru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video