Jednání o rozpočtu EU se táhla celou noc. Někteří novináři se pokoušeli na

Jednání o rozpočtu EU se táhla celou noc. Někteří novináři se pokoušeli na křeslech spát. | foto: Reuters

Na summitu EU je hlavní neusnout. S rozedněním se rýsuje nový rozpočet

  • 16
Celou noc se vedla jednání o více než dvaceti bilionech korun, které obnáší nový rozpočet Evropské unie na příštích sedm let. Původně se mělo končit už v půl druhé, ale jednání běžela celou noc a v půl šesté se na stole ocitl nový návrh rozpočtu rozdělujícího 960 miliard eur. Podle prvních signálů by mohlo být dosaženo dohody.

Utahat, unavit a pak donutit k dohodě. Taková je strategie evropského prezidenta Hermana Van Rompuye, již zvolil klíčový summit Evropské unie, který v Bruselu běží od čtvrtečního večera. Už podruhé v krátké době zkouší najít kompromis pro rozpočtový výhled na roky 2014-2020.

Lídři Evropské unie mají za sebou probdělou noc, když plánovaný program, který měl původně trvat "jen" do půl druhé v noci, zabral prakticky celou noc. Vedle plenárního jednání probíhalo paralelně množství různých schůzek, například německá kancléřka Angela Merkelová jich měla podle zpráv z Bruselu několik jen s britským premiérem Davidem Cameronem.

Na organizaci jednání si už předem stěžoval český premiér Petr Nečas, který pohrozil vetem, protože se mu původní návrh rozpočtu zdál nefér (více čtěte zde). I jeho však čekal celonoční maraton. Například s Hermanem Van Rompuyem se měl sejít kolem půl sedmé ráno. 

Kompromis: 960 miliard eur na sedm let

Německá kancléřka Angela Merkelová s prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem a dánskou premiérkou Helle Thorning-Schmidtovou

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy ráno po celonočním vyjednávání předložil na summitu nový návrh podoby dlouhodobého rozpočtu Unie. Jeho podrobnosti zatím nejsou oficiálně známy, hovoří se ale o tom, že by jeho výše měla dosahovat zhruba 960 miliard eur.

To by znamenalo další škrty z původního návrhu Evropské komise, který o několik desítek miliard eur přesahoval bilion eur.

O dohodu na finančním rámci do konce tohoto desetiletí se premiéři či prezidenti poprvé pokusili už v loni listopadu. Tehdy však jejich schůzka úspěch nepřinesla. Mimo jiné se tak stalo kvůli tlaku na dodatečné škrty zaznívající od čistých plátců, tedy států platících do rozpočtu více, než z něj dostávají pak zpět ve formě nejrůznějších dotací či fondů.

Praha považuje za jednu z klíčových otázek kohezní politiku neboli prostředky vydávané v rámci EU na rozvoj chudších oblastí. K nim patří i všechny české regiony s výjimkou Prahy. Čechům je jasné, že proti současnému rozpočtovému období množství peněz, které mají v této oblasti přidělené, zřejmě klesne. Jde ale o to, jak velký by ten pokles měl být.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video